728 x 90

درگذشت دیوید ساسولی رئیس پارلمان اروپا از حامیان مقاومت ایران

دیوید ساسولی
دیوید ساسولی

دیوید ساسولی رئیس پارلمان اروپا که در هفته‌های اخیر در بیمارستانی در ایتالیا بستری بود درگذشت.

دیوید ساسولی، ۶۵ساله که یک‌ سوسیالیست ایتالیایی بود از ژوئیه سال۲۰۱۹ ریاست پارلمان اروپا را برعهده داشت و دوره ریاستش در پایان ماه جاری میلادی خاتمه می‌یافت. وی از سال۲۰۰۹ نماینده پارلمان اروپا در فراکسیون سوسیالیستها بود. به‌گفته سخنگوی دفتر دیوید ساسولی وی از چند ماه پیش به‌خاطر نارسایی سیستم ایمنی بدن در بیمارستان بستری شده بود.

رئیس کمیسیون اروپا خانم اورزولا فن درلاین، رئیس شورای اروپا، شارل میشل و بسیاری از شخصیتهای اروپایی ضمن تمجید از نقش ساسولی، مرگ او را تسلیت گفتند و پرچمهای ارگانهای اتحادیه اروپا در بروکسل به‌صورت نیمه افراشته در آمدند. خانم رابرتو متسولی، معاون اول پارلمان از کشور مالت، به‌طور موقت ریاست پارلمان را به‌عهده گرفت.

داوید ساسولی در مدت نمایندگی در پارلمان اروپا و در فاصله زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ که معاون پارلمان اروپا بود از مواضع مقاومت ایران و از حق مردم ایران در مقابل دیکتاتوری آخوندها حمایت می‌کرد و بیانیه‌هایی در محکومیت قتل‌عام در اشرف و هم‌چنین محکومیت نقض فاحش حقوق‌بشر و اعدام‌های فزاینده در ایران و در دادخواهی قتل‌عام ۱۳۶۷ را امضا کرد.

وی در ۲۸خرداد ۱۳۹۵ و هنگامی که نایب‌رئیس پارلمان اروپا بود از امضاکنندگان بیانیه بیش از ۲۷۰ نماینده پارلمان اروپا در حمایت از مقاومت ایران و طرح ۱۰ماده‌یی خانم مریم رجوی بود.

در این بیانیه آمده بود:

«در سفری به پارلمان اروپا در مارس ۲۰۱۶، مریم رجوی، رهبر اپوزیسیون ایران برنامه ۱۰ماده‌ای خود را که شامل که یک جمهوری کثرت‌گرا دمکراتیک با رأی همگانی، آزادی بیان، لغو شکنجه و مجازات اعدام، جدایی دین از دولت، یک ایران غیرهسته‌ای، سیستم قضایی مستقل، حقوق اقلیتها، همزیستی مسالمت‌آمیز در منطقه، برابری جنسیتی و تعهد به اعلامیه جهانی حقوق‌بشر است را اعلام کرد.

با توجه به موارد نقض حقوق‌بشر در ایران، ما خواستار این هستیم که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن هر گونه روابط بیشتر با رژیم ایران را به یک پیشرفت روشن در زمینه حقوق‌بشر و توقف اعدامها مشروط کنند».

در ۲۸اردیبهشت ۱۳۹۶ نیز دیوید ساسولی به‌عنوان نایب‌رئیس پارلمان اروپا بیانیه مشترک ۱۵۶تن از اعضای این پارلمان را امضا کرد که خواستار محکومیت نقض فزاینده حقوق‌بشر در ایران و تشکیل کمیسیون تحقیق درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ شده بود.

در این بیانیه آمده بود:

«ما از تعداد زیاد اعدامها در ایران بسیار نگران هستیم. بیش از ۳۰۰۰ تن در اولین دوره رو به اتمام رئیس‌جمهور به‌اصطلاح مدره، حسن روحانی، به‌دار آویخته شده‌اند.

سپاه پاسداران که عمده اقتصاد ایران را کنترل می‌کند، در سرکوب داخلی و صدور مرگ و نابودی به سایر نقاط منطقه درگیر است.

اسنادی که اخیراً توسط یک روحانی ارشد (آقای منتظری) در داخل ایران افشا گردید، تأیید کرد که وزیر کنونی دادگستری ایران، یک عضو کلیدی کمیسیون به‌اصطلاح مرگ بود که اعدام دست جمعی بیش از 30 هزار زندانی سیاسی، شامل چندین هزار زن را در ایران در تابستان ۱۹۸۸ تأیید کرد. این قتل‌عامی است که عفو بین‌الملل انرا یک جنایت علیه بشریت نامیده است. بیشتر قربانیان وابسته به اپوزیسیون، سازمان مجاهدین خلق ایران بودند.

در نتیجه ما از کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و شورای حقوق‌بشر ملل متحد می‌خواهیم تا یک کمیسیون تحقیق برای بررسی قتل‌عام زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۹۸۸ تشکیل بدهند».

داوید ساسولی هم‌چنین در زمره ۲۶۵ نماینده پارلمان اروپا شامل ۴ نایب‌رئیس، ۲۳تن رؤسای کمیسیونها و هیأتها و هم‌چنین ۴ وزیر پیشین از کشورهای مختلف بود که در یک بیانیه مشترک، ضمن نمایشی خواندن انتخابات در نظام ولایت فقیه، نقض گسترده حقوق‌بشر و اعدامهای فزاینده در ایران را محکوم کردند و از کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و شورای حقوق‌بشر خواستار تحقیق پیرامون قتل‌عام ۶۷ و سپردن عاملان و آمران به دست عدالت شدند

داوید ساسولی در چند ماه ابتدای ریاستش بر پارلمان اروپا در دسامبر ۲۰۱۹ که مصادف با سرکوب خونین تظاهرات آبان ۹۸ بود، پیشنهاد یک دبیت فوری در موضوع ایران و برای حمایت از تظاهر کنندگان و محکومیت رژیم آخوندی در پارلمان اروپا را به‌رغم برنامه از پیش تعیین شده پارلمان مورد حمایت قرار داد که این دبیت منجر به تصویب یک قطعنامه در محکومیت قاطع رژیم سرکوبگر آخوندی و حمایت از مردم و تظاهر کنندگان شد که بر طبق آن قطعنامه، پارلمان اروپا از معاون رئیس و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا (جوزف بورل) خواستار اتخاذ یک سیاست قاطع در قبال رژیم و برای بهبود وضعیت حقوق‌بشر و اطمینان از آزادی سریع دستگیر شدگان و پیگرد عاملان و آمران کشته شدن ۱۵۰۰ تظاهر کننده بی‌دفاع شد.

داوید ساسولی هم‌چنین در ۱۳ژانویه ۲۰۲۰ برای قربانیان پرواز اوکراینی که توسط رژیم سرنگون شد یک دقیقه سکوت در پارلمان اعلام کرد و در توئیتری نوشت «می‌بایست یک تحقیق کامل و شفاف برای تضمین عدالت وجود داشته باشد»...

خانم مریم رجوی درگذشت دیوید ساسولی حامی گرانقدر مقاومت ایران و رئیس پارلمان اروپا را به‌خانوادهٔ گرامی و به‌همکاران محترمش تسلیت گفت.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/70ee955c-a26b-44c0-b556-45a03d7e7c43"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات