728 x 90

درگذشت خواهر مجاهد آذر اکرمی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران

خواهر مجاهد آذر اکرمی
خواهر مجاهد آذر اکرمی

خواهر مجاهد آذر اکرمی پس از ۴دهه مبارزه با دیکتاتوری آخوندی، روز یکشنبه ۷مهر ۱۳۹۸در اثر عارضه قلبی در بیمارستان در برلین درگذشت و به یاران شهید و صدیقش پیوست.

قهرمان پاکباز مجاهد خلق آذر اکرمی بر اثر شکنجه‌های وحشیانه در سالهای ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ در زندان اوین، دچار عفونت ریه و ضایعهٔ شدید قلبی شده بود و به همین خاطر در سال ۱۳۶۲ او را که بخاطر وضعیت قلبش از دست رفته می‌دیدند از زندان آزاد کردند و بلافاصله بعد از بیرون رفتن از زندان مورد عمل جراحی قرار گرفت و زنده ماند، اما هم‌چنان از بیماری قلبی و آثار شکنجه رنج می‌برد و سه بار دیگر در آلمان مورد عمل جراحی قلب قرار گرفت.

 

مجاهد صدیق آذر اکرمی لیسانسیه حسابداری و لیسانسیه جهانگردی که رویارویی با دیکتاتوری سلطنتی را با شرکت در فعالیت‌های دانشجویی در مدرسهٔ عالی بازرگانی آغاز کرده بود، در سال ۱۳۵۷ هنگامی که ۲۱سال داشت، در جریان انقلاب ضدسلطنتی با آرمانهای مجاهدین آشنا شد و از خرداد ۱۳۵۸ به‌طور حرفه‌یی به تشکیلات دانشجویی مجاهدین پیوست. او در جریان تظاهرات و دفاع از مجاهد اسیر محمدرضا سعادتی چندین نوبت دستگیر و مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفت. سپس مجدداً در سال ۱۳۵۹ در تهران دستگیر شد و تحت شکنجه قرار گرفت. دژخیمان او را در سرمای شدید زمستان با شمار دیگری از خواهران میلیشیای مجاهد خلق به مدت چند ماه بدون کمترین امکانات گرمایشی، در عقب یک خودرو زندانی کردند به‌طوریکه ریه‌هایش به‌شدت عفونی شد. در سال۱۳۶۰ بر شدت شکنجه‌ها افزوده شد و عفونت به قلبش سرایت کرد و در آستانهٔ شهادت قرار گرفت. در سال ۱۳۶۱، در حالی که دژخیمان تصور می‌کردند زنده نخواهد ماند، او را ناگزیر آزاد کردند که بلافاصله به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت و مدتها بستری بود. اما در همان شرایط از بیمارستان در تلاش برای وصل به سازمان بود. سرانجام در اسفند ۱۳۶۲ مقدمات سفر را فراهم کرد و در نوروز ۱۳۶۳در منطقهٔ مرزی به صفوف رزمندگان مجاهد پیوست.

 

خواهر مجاهد آذر اکرمی از آن پس مسئولیتهای مختلفی را از جمله در ارتش آزادیبخش ملی ایران، عهده‌دار شد. در عملیات کبیر فروغ جاویدان در تنگهٔ چهار زبر دلیرانه جنگید و از مجروحان فروغ بود.

قهرمان دلیر و پاکباز مجاهد خلق بعد از آن در کشورهای مختلف مسئولیت گوناگونی را عهده‌دار بود و به‌گفتهٔ همرزمانش همواره در مسئولیتهای سخت پیشقدم می‌شد. بی‌باکی و روحیه رزمنده او در صحنه‌های گوناگون نبرد برای یارانش آموزنده بود.

 

خانم مریم رجوی درگذشت قهرمان پاکباز مجاهد خلق آذر اکرمی را تسلیت گفت و با درود به عهد و پیمان استوار او در مجاهدت برای آزادی، از شکنجه‌گاههای خمینی تا نبرد فروغ جاویدان و پیکارهای سیاسی، گفت: شکی نیست که همرزمان و خواهران مجاهدش در شورای مرکزی مجاهدین جای این الگوی ایستادگی و پاکبازی زن ایرانی را با جنگ صد برابر برای پس گرفتن ایران از دژخیمان حاکم، پر خواهند کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/906e71a4-32be-474a-a20c-2266082566c5"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات