728 x 90

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی رژیم: اکنون سویه‌ای پیدا شده که در آن تعداد بالایی جهش ایجاد شده است

تست سویه جدید کرونا
تست سویه جدید کرونا

یونسیان از کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش علمی رژیم درباره ورود سویه اُمیکرون به کشور آن هم در بحبوحه انواع سویه‌های مرگبار کرونا در نظام آخوندی هشدار داد که عدم شناسایی ما، به این معنا نیست که این سویه هنوز وارد کشور نشده است.

وی گفت: باید توجه کرد که سویه اُمیکرون، برخلاف سایر سویه‌ها که ابتدا عوارض و تغییراتی را در بیماری‌زایی و سرعت انتقال می‌دیدیم و بعد این عوارض به آن سویه منتسب می‌شد، اما اکنون سویه‌ای پیدا شده که در آن تعداد بالایی جهش ایجاد شده است. این سویه قبل از این‌که بتواند تغییراتی در بیماری‌زایی یا سرایت آن، علائم یا حساسیتش نسبت به واکسن‌ها خودش را نشان دهد، شناسایی شده و بنا بر احتیاط، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که آن را به‌عنوان یک‌سویه نگران‌کننده طبقه‌بندی کنیم. بنابراین هنوز درباره آن دانش کافی نداریم، اما چون جهش در ویروس زیاد بوده است، اعلام شده که باید احتیاط کنیم...


وی افزود: در سویه اُمیکرون حدود ۵۰ جهش در ویروس عامل بیماری‌زای کووید۱۹ رخ داده که ۳۰ جهش در منطقه اسپایک ویروس بوده است و حتی تعدادی از این جهش‌ها در نقطه خاصی که اصطلاحا به آن RBD یا ناحیه‌ای که به گیرنده سلول متصل می‌شود، بوده است. بنابراین احتمال این‌که تغییراتی در سرایت‌پذیری و حتی در زمینه حساسیت بیماری به واکسن رخ داده باشد، وجود دارد، اما هنوز اطلاعات کافی در دسترس نیست و حداقل به چند هفته زمان نیاز دارد.
وی بر حسب احتمال ورود این ویروس به کشور گفت: بنابراین عدم شناسایی ما، به این معنا نیست که این سویه هنوز وارد کشور نشده است...
وی اما با توجه به جولان انواع سویه‌های مرگبار کرونا و بی‌عملی عامدانه سران حاکمیت هشدار داد و گفت: حتی بدون وجود خطر کرونای اُمیکرون هم نیاز به بازنگری در وضعیت بازگشایی‌ها وجود دارد؛ زیرا هیچکس بازگشایی‌های همزمان را توصیه نمی‌کند (خبرگزاری حکومتی ایسنا ۱۰آذر).

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات