728 x 90

داروی رمدسیویر برای درمان کرونا، در مسیر دریافت مجوز از اتحادیه اروپا

داروی رمدسیویر
داروی رمدسیویر

به گزارش یورونیوز (جمعه ۶تیر ۹۹) آژانس دارویی اتحادیه اروپا توصیه کرده که استفاده از داروی ضدویروس رمدسیویر برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مجاز شمرده شود. این آژانس در بیانه خود آورده است: «رمدسیویر نخستین داروی کووید-۱۹ است که برای صدور مجوز در اتحادیه اروپا توصیه می‌شود».

پیش‌تر این دارو از سوی آمریکا به‌عنوان یکی از داروهای امیدوارکننده در درمان کرونا مورد حمایت قرار گرفته بود. اکنون کمیته داروهای انسانی آژانس دارویی اروپا اعلام کرد که این دارو را در درمان کووید-۱۹ بزرگسالان و نوجوانان با سنی بیشتر از ۱۲سال که مبتلا به بیماری زمینه‌ای ذات‌الریه نیز هستند و نیازمند اکسیژن بیشتر توصیه می‌کند.

مطالعات انجام شده از سوی مؤسسه ملی بهداشت آمریکا نشان می‌دهد بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا که تحت درمان با داروی ضد ویروسی رمدسیویر قرار گرفته‌اند در ۱۱روز بهبود یافته‌اند. یعنی طول درمان با استفاده این دارو به‌طور میانگین چهار روز کمتر شده است. با این حال این داروی تنها روی بیماران با کووید-۱۹ شدید جواب داده است و روی بیمارانی که مبتلا به بیماری خفیف تا متوسط بودند تاثیری نداشت و مدت درمان پنج روز ثابت بود.