728 x 90

دادگاه فدرال آمریکا: رژیم ایران را می‌توان به‌خاطر فعالیت شبه‌نظامیان حوثی یمن، مورد حسابرسی قرار داد

حوثیهای یمن
حوثیهای یمن

دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک حکم داد رژیم ایران را می‌توان به‌خاطر فعالیت‌های حوثیهای یمن که مورد حمایت مالی و ایدئولوژیکی رژیم ایران هستند مورد حسابرسی قرار داد.

این دادگاه فدرال حکم داد:‌ شهروندان آمریکایی که به‌خاطر عملیات‌های انجام شده توسط حوثی‌ها متحمل ضایعاتی شده‌اند، مشمول پرداخت غرامت می‌باشند.

این شامل خانواده‌های دو شهروند آمریکایی می‌شود که در سال ۲۰۱۵ توسط حوثی‌ها ربوده شدند. آنها از رژیم ایران شکایت کرده‌اند.

این دو مرد در فرودگاهی در صنعا پایتخت یمن در سال ۲۰۱۵ربوده و سپس شکنجه شدند.

یکی از آنها بعد از ۱۶روز زیر شکنجه کشته شد. دیگری برای ۶ماه تا زمان آزادی هم‌چنان گروگان بود. این غرامت احتمالاً از سرمایه‌های رژیم ایران تأمین خواهد شد که دولت آمریکا به‌عنوان بخشی از برنامه تحریم‌ها علیه رژیم ایران مسدود کرده است. در مورد میزان دقیق غرامت در تاریخ بعدی حکم داده خواهد شد.

این اولین بار است که یک دادگاه فدرال، رژیم ایران را به‌خاطر اعمال حوثی‌ها از جمله آدمربایی، قتل و شکنجه مورد حسابرسی قرار می‌دهد و حکم داده است که قربانیان مشمول پرداخت غرامت از سرمایه‌های مسدود شده رژیم ایران هستند.

پیش از این دادگاه‌های آمریکا رژیم ایران را به‌خاطر اعمال حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی مورد حسابرسی قرار دادند. گفته می‌شود حدود ۱۰۰میلیارد دلار از سرمایه‌های رژیم ایران را در آمریکا مسدود کرده‌اند. در این موارد شاکیان توانستند حدود ۲میلیارد دلار از سرمایه‌های مسدود شده را به‌صورت غرامت دریافت کنند.

روز سه‌شنبه علی خامنه‌ای ملاقاتی با محمد عبدالسلام سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی یمن داشت.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات