728 x 90

خطیب زاده: مذاکرات آتی تنها درباره بخش‌های اختلافی است

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آخوندی
خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آخوندی

​خطیب‌زاده سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم روز دوشنبه ۶تیر در آخرین کنفرانس خبری خود درباره مذاکرات روزهای آینده برجام در یکی از کشورهای عربی گفت: هم زمان و هم مکان تقریباً مشخص است. چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود. یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس میزبان خواهد بود و طی روزهای آتی و در همین هفته این ملاقات انجام خواهد شد.

سعید خطیب‌زاده گفت: آنچه در مذاکرات آتی در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌یی نیست. تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست و هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد.

او با بیان این‌که بورل در نقش تسهیل‌گری است، گفت: امیر عبداللهیان پیشنهاد کرد بورل به ایران بیاید و در تهران پاسخ‌هایی که آمریکا تا آن زمان احتمالاً می‌داد، بررسی کنند. بورل به ایران آمد و گفتگوهای مفصلی انجام و نظر طرف آمریکایی را منتقل کردند.

امیر عبداللهیان و بورل گفتگوهای خصوصی یک ساعته‌ای با حضور معاونان داشتند و درباره ابعاد مختلف ادامه مذاکرات صحبت کردند. در این‌که در محتوا و در شکل در هر دو موضوع توافقاتی شده را می‌توانم تأیید کنم ولی این‌که بر اساس برنامه پیش‌بینی شده آمریکایی‌ها در عمل نشان خواهند داد که از میراث ترامپ عبور خواهند کرد و عضو مسؤولی باشند، باید دید.

 

روز گذشته امیر عبداللهیان وزیر خارجه رژیم گفت: بدون عقب‌نشینی به مذاکرات ادامه خواهیم داد و سعی می‌کنیم بر نقاط اختلاف فائق آییم... اگر سایر طرف‌ها اراده لازم را داشته باشند، نظام مصمم به نیل به توافق پایدار است (خبرگزاری حکومتی انتخاب ۵تیر).

پس از جلسه با باقری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده اتمی رژیم با اعضای مجلس ارتجاع، بندپی گفت: باقری اطمینان داده سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران ارتباطی به محتوای برجام ندارد. (خبرگزاری حکومتی ایرنا ۵تیر)

به‌دنبال سفر جوزپ بورل به تهران برای از سرگیری مذاکرات مایکل مک‌کال عضو ارشد جمهوریخواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: از سر گیری مذاکرات هسته‌یی با رژیم ایران یک اشتباه عظیم است.

سناتور اسکات: در اوایل سال جاری، من به‌سناتور تد کروز و همکارانمان پیوستم تا از هر گونه توافقی که ابتدا توسط کنگره تصویب نشده باشد، ممانعت کنیم.

 

به گزارش وال استریت ژورنال ۵تیر، دو دیپلومات غربی درباره اظهارات جوزب بورل گفتند منتظر یک گزارش کامل از اتحادیه اروپا درباره جزئیات سفر بورل به تهران هستند و هنوز نمی توانند زمان و نحوه بازگشایی مذاکرات را تایید کنند

از سوی دیگر پاسدار شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت رژیم در دیدار با جوزپ بورل گفت: توافقی که ارائه تضمین قابل اتکا از سوی آمریکا و اروپا تأمین نکند، هیچ مطلوبیتی برای نظام ندارد (تسنیم ۴تیر).

به گزارش رویترز شمخانی گفت برنامه هسته‌یی خود را تا زمانی که غرب «رفتار غیرقانونی» خود را تغییر ندهد، توسعه خواهد داد (رویترز – ۵تیر)

از سوی دیگر، پزشکیان عضو مجلس ارتجاع گفت: روندی را که در مذاکرات برای احیای برجام در پیش گرفته‌ایم بعید می‌دانم به سرانجام برسد.(سایت حکومتی خبرآنلاین ۴تیر)

 

رئیسی جلاد در مصاحبه تلویزیونی خود با سوز و گداز از قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مورد سفر جوزپ بورل به ایران گفت: این قطعنامه نمی‌تواند ما را نسبت به مواضعمان وادار به عقب‌نشینی کند.

رئیسی جلاد: خوب کاری که آمریکا اروپایی‌ها کردند در ارتباط با قطعنامه علیه ایران و نسبت به حکام این کار به‌نظر ما بسیار ناشایستی بود و نامناسبی بود... . . حالا مسافرتی که داشتن آقای بورل و دیداری که داشتن با همکاران ما در وزارت‌خارجه و نشستهایی که داشتن مجموعاً کار مذاکره دنبال می‌شود کار مذاکره را بنا‌به تعطیلی‌اش نداریم ولیکن با تأکید بر مواضع جمهوری اسلامی بارها گفتیم که این قطعنامه ما را نسبت به مواضعمان نمی‌تواند وادار به عقب‌نشینی بکند ما همان مواضع عزتمندانه مذاکرات عزت مندانه... . مورد پیگیری دوستان ماست و در نشستهایی که با اتحادیه اروپا هم داشتند همین جهت مورد تأکید قرار گرفته

سایت حکومتی رویداد۲۴ روز ۵تیر نوشت: شرایط نشان می‌دهد که سفر جوزپ بورل به ایران همه ماجرا نیست و مشکلات بسیار بزرگتری وجود دارد. مکانیسم رسیدن به یک توافق نهایی آن هم در بحبوحه افزایش تنشهای منطقه‌یی در پی عقب‌کشیدن نیرو‌های روس از مناطق حساسی مانند سوریه مشخص نیست.

این رسانه می‌افزاید: باید به‌خاطر داشت که بورل با سفر به تهران در جهت متنوع‌سازی منابع انرژی قابل اتکا اروپا در طول سال‌های آینده قدم برمی‌دارد که اساساً خوشایند آمریکایی‌ها نیست و از این منظر امید زیادی به توافق ما و آمریکا طی چند ماه آینده نیست.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b8b06fd7-c6e4-408b-ab18-29dc904e0531"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات