728 x 90

خبرگزاری فرانسه: حمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران به یک منطقه کوهستانی و کشته‌شدن حداقل ده سرباز

عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

خبرگزاری فرانسه چهارشنبه ۲فروردین در گزارشی از یمن نوشت: منابع گفتند با وجود تلاشهای دیپلماتیک برای توقف جنگ طولانی‌مدت در یمن فقیرترین کشور جهان عرب، دستکم ۱۰سرباز در درگیریهای مجدد در یمن کشته شدند.

این درگیریها در استان نفت خیز مارب روی داد. دو منبع نظامی به خبرگزاری فرانسه گفتند شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران به یک منطقه کوهستانی حمله کردند و این سربازان را به‌قتل رساندند. آنها در حال افزایش نیرو در منطقه هستند.

استان مأرب در حدود ۱۲۰کیلومتری شرق صنعا، پایتخت یمن، تنها منطقه تولیدکننده گاز این کشور و دارای یک میدان نفتی بزرگ است.

این استان قبل از توافق آتش‌بس در بهار سال ۱۴۰۱ خط مقدم اصلی درگیری‌ها محسوب می‌شد. نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی با دفع پیشروی شبه‌نظامیان حوثی، از تسلط کامل آنها بر این استان جلوگیری کردند.

از سال ۱۳۹۳ که حوثی‌ها دولت صنعا را برکنار کردند، یمن درگیر خشونت‌هایی بوده است که در نتیجه آن ده‌ها هزار نفر کشته شده‌اند، اقتصاد یمن از بین رفته است، و ‌میلیون‌ها نفر گرفتار گرسنگی شده‌اند.

این حمله و تشدید تنش‌ها در حالی است که عربستان سعودی و حوثی‌ها مذاکرات مستقیمی را به موازات تلاش‌های سازمان ملل متحد برای بازگرداندن و گسترش توافق آتش‌بس انجام داده‌اند.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bfe7630c-ebd1-4c20-a6f0-3d4b6390b3dd"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات