728 x 90

خبرگزاری فرانسه: اتهام حمید نوری که در دادگاه استکهلم استماع شد، مشارکت در قتل‌عام سال۶۷ و آوردن زندانیان به‌اتاق اعدام

دادگاه استکهلم در سوئد
دادگاه استکهلم در سوئد

خبرگزاری فرانسه: اتهام حمید نوری که در دادگاه استکهلم استماع شد، مشارکت در قتل‌عام سال۶۷ و آوردن زندانیان به‌اتاق اعدام

خبرگزاری فرانسه – استکهلم ۲آذر ۱۴۰۰: حمید نوری که متهم به‌ابلاغ احکام اعدام در جریان پاک‌سازی مخالفان در سال۱۳۶۷ است، برای اولین بار روز سه‌شنبه در سوئد استماع شد.

حمید نوری ۶۰ساله از ماه اوت در دادگاه منطقهٔ استکهلم به‌اتهام قتل، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی محاکمه شده است. این اتهامات مربوط به دورهٔ ۸مرداد تا ۲۵مرداد ۱۳۶۷ است که گفته می‌شود وی دستیار معاون دادستان زندان گوهردشت کرج در نزدیکی تهران بوده است.

در این محاکمه (گفته شده) که مشارکت نوری شامل اعلام احکام اعدام، آوردن زندانیان به‌اتاق اعدام و کمک به‌دادستان در جمع‌آوری اسامی زندانیان بوده است.

یکی از شاهدان، رضا فلاحی، به‌خبرگزاری فرانسه، گفت: «وقتی در راهروی مرگ بودم... فرصت دیدن او را داشتم و شاهد بودم که هر وقت نام برخی افراد را می‌خواندند، آنها را به‌سمت اتاق مرگ دنبال می‌کرد. مثلاً بعد از ۴۵دقیقه یا بیشتر برگشت و دوباره و دوباره همان داستان تکرار شد».

دادستان کریستینا لیندوف کارلسون نوری را متهم کرده است که «عمداً جان تعداد بسیار زیادی از زندانیان هوادار مجاهدین خلق و هم‌چنین سایرین را که از مخالفان «حکومت مذهبی در ایران» محسوب می‌شوند گرفته است».

این پرونده در ایران به‌طور خاص حساس است، چرا که مقام‌های فعلی حکومت، به‌ویژه ابراهیم رئیسی به‌نقش‌داشتن در این مرگ‌ها متهم می‌شوند و در سال۲۰۱۸ از سوی عفو بین‌الملل به‌عضویت در «هیأت مرگ» متهم شد واین‌که پشت این اعدام‌های مخفیانه قرار داشته.

در اوایل ماه می، بیش از ۱۵۰شخصیت، از جمله برندگان جایزه نوبل، سران پیشین کشورها و مقام‌های پیشین سازمان‌ملل خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد اعدامها شدند.

دادگاه به‌تازگی برای شنیدن شهادت هفت شاهد که در کمپ مجاهدین خلق بودند به‌آلبانی نقل مکان کرد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات