728 x 90

خبرگزاری بلومبرگ: گمانه‌زنیها که رژیم ایران پشت حمله به نفتکشها است، افزایش یافته است

رژیم ایران پشت حمله به کشتیها است
رژیم ایران پشت حمله به کشتیها است

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: گمانه‌زنیها که رژیم ایران پشت حمله پنجشنبه ۲۳خرداد به نفتکشها در دریای عمان بوده است، افزایش پیدا می‌کند.

مقامات آمریکایی فیلمی را ارائه کرده‌اند به‌نظر می‌رسد یک قایق سپاه پاسداران در کنار یکی از نفتکش‌ها باشد.

ظاهراً در حال جدا کردن یک مین چسبنده عمل نکرده از بدنه کشتی هستند. این بدان معنی است که کسانی در حال پاکسازی مدرک جرم خود هستند.

بلومبرگ افزود: همزمان این احتمال می‌رود که رژیم محاسبه کرده است که تنها راه حفظ مسیر مذاکره، ارعاب و اخاذی باشد: به تحریم‌ها پایان دهید یا ما تانکرهای بیشتری را نابود می‌کنم و قیمت نفت را به آسمان می‌فرستیم.

خبرگزاری بلومبرگ تاکید کرد: این حرفه رژیم طی ۴۰سال گذشته بوده است. ما نباید زیاد توقع داشته باشیم که به این زودی‌ها رفتاری خردمندانه در تهران پا بگیرد.

 

تلویزیون سی.ان.ان روز ۲۴خرداد گزارش داد: ارتش آمریکا فیلمی از یک قایق ایرانی دارد که روز گذشته ۴ساعت بعد از حمله به نفتکشها در دریای عمان، این قایق به یکی از نفتکشها نزدیک شده و یکی از نفرات قایق ایرانی یکی از مینهای عمل نکرده را از نفتکش خارج کرده است.

مقامهای آمریکا می‌گویند شاید به این دلیل باشد که رژیم ایران تلاش می‌کردند مدرک این مین عمل نکرده را از صحنه بردارند که ردی از آنها در این حمله باقی نماند. بنا بر این آمریکا می‌گوید سند دارد که رژیم ایران پشت حملات به نفتکشها است.

 

انگلستان: سپاه پاسداران مسئول حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان است

جرمی‌هانت وزیر خارجه انگلستان روز جمعه ۲۴خرداد تأکید کرد سپاه پاسداران عامل حملات به دو نفتکش در دریای عمان است و «هیچ عامل دولتی دیگری را نمی‌توان مسئول دانست.

وی در بیانیه‌یی تأکید کرد: «نتیجه ارزیابی‌های خود ما آن است که مسئولیت این حملات، قریبِ به یقین، برعهده بخشی از دستگاه نظامی رژیم ایران است.

به‌دنبال حمله به دو کشتی در آبهای دریای عمان در روز پنجشنبه ۲۳خرداد و بعد از سخنان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، جرمی‌ هانت وزیر خارجه انگلستان گفت: سیاست انگلستان بر این اساس است که رژیم ایران مسئول حملات به ۲نفتکش در دریای عمان است.

وی افزود: دلیلی وجود ندارد که ارزیابی آمریکا درباره دست داشتن رژیم ایران در انفجار نفتکشها را نپذیریم.

خبرگزاری رویترز با مخابره این خبر افزود: وزیر خارجه انگلستان به رژیم ایران هشدار داد که این‌گونه اقدامات عمیقاً نابخردانه است.

 

سی.ان.ان: رژیم ایران پیش از حمله به نفتکشها، به سوی پهپاد آمریکایی موشک شلیک کرده است

سی.ان.ان به‌ نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد رژیم‌ ایران ساعتهایی پیش از حمله به ۲نفتکش در دریای عمان یک پهپاد آمریکایی که در پرواز بوده را شناسایی کرده و موشکی زمین به هوا به سوی این پهپاد شلیک کرده است.

وی افزود: این موشک به پهپاد اصابت نکرده و در آب سقوط کرد. این مقام گفت: پیش از این شلیک، پهپاد آمریکایی‌ام کیو ـ۹(MQ-۹) قایقهای رژیم را مشاهده کرده است که به نفتکشها نزدیک می‌شوند.

سی.ان.ان به‌ نقل از این مقام آمریکایی گفت در روزهای پیش از حمله یک پهپاد راپیر reaper drone آمریکایی در دریایی سرخ با چیزی که اعتقاد بر این بود یک موشک ایرانی که توسط شورشیان حوثی شلیک شده باشد، سرنگون شد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/364c22ab-01db-4ee0-9bc0-edab7e6e6cb6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات