728 x 90

خامنه‌ای:‌ از تحریم نباید بنالیم / اروپا عملاً از برجام خارج شده است

خامنه ای ولی فقیه ارتجاع
خامنه ای ولی فقیه ارتجاع

خامنه‌ای در سخنرانی امروز اول فروردین ۹۸خود تصویری از بحرانها و تنگناهای حکومتش در زمینه اقتصادی، سیاسی و بین‌الملللی را ترسیم کرد و از مقامهای حکومتی خواست از تحریم‌ها و آثار آن ننالند.

وی گفت: «مشکل عمده کشور ما فعلاً مشکل اقتصادی است و مسأله معیشت قشرهای ضعیف. بخشی از این مشکل مربوط است به تحریم قدرتهای غربی یعنی آمریکا و اروپا. بخشی هم مربوط می‌شود به نقایص درونی خود ما. به ضعفهای مدیریتی خود ما.

من عرض می‌کنم ما از تحریم نباید بنالیم از تحریم کننده‌ها هم که آمریکا و اروپا هستند توقع زیادی نباید داشته باشیم».

 

خامنه‌ای با نگرانی از عواقب تحریم‌های خفه کننده آمریکا گفت:

«امروز همه قبول دارند که دشمن در حال جنگ اقتصادی با ما است. این را همه می‌دانند. البته این‌که دشمن در حال جنگ با ما هست این را همیشه ما تکرار می‌کردیم، می‌گفتیم، بعضی باور نمی‌کردند. امروز همه باور کردند، همه مسئولان فهمیدند و قبول کردند که دشمن در حال جنگ با ما است، جنگ فقط توپ و تفنگ نیست. جنگ اقتصادی، جنگ امنیتی، جنگ اطلاعاتی، جنگ سیاسی، اینها هم جنگ است. گاهی خطرناکتر از جنگ نظامی هم هست. دشمن در حال جنگ با ما است. خوب بروز و ظهور این جنگ در امر مسائل اقتصادی است، این را همه امروز قبول دارند».

 

خامنه‌ای: به اروپایی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد

خامنه‌ای که بعد از تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا به اروپایی‌ها برای حفظ برجام و مقابله با تحریم‌ها دل بسته بود با ناامیدی کامل گفت:‌

« گفتم چشممان به غربی‌ها نباشد. وارد بحث دوم می‌شوم که مسأله مواجهه با قدرتها و دولتهای غربی است. حرف در این زمینه خیلی داریم ما. من می‌گویم برای این‌که ما در خودمان این قدرت بازدارندگی اقتصادی را به وجود بیاوریم، به کلی باید از کمک و همراهی غربی‌ها چشم بپوشیم، منتظر آنها نباید باشیم. برای خاطر این‌که غربی‌ها نشان دادند که نمی‌توان از آنها انتظار کمک داشت، انتظار توطئه میشه داشت، انتظار خیانت می‌شود داشت، انتظار خنجر از پشت زدن می‌توان داشت، انتظار کمک و از صداقت و همراهی نمی‌شود داشت. در مورد ایران از اواسط قاجار اروپاییها به ما ضربه زدند. در جنگهای ایران و روس انگلیس‌ها به ایران خیانت کردند، به‌عنوان واسطه وارد میدان شدند، اما از پشت خنجر زدند. در قضیه امتیاز تنباکو، در قضیه امیرکبیر، رفتاری که با امیرکبیر کردند، فشارهای انگلیس ها، سفارتخانه‌های اروپایی در تهران بود که پادشاه ابله قاجار را وادار کرد که خون امیرکبیر را بریزد.... نمی‌توانید به آنها هیچ امیدی داشته باشیم. در همین قضیه اخیر، در قضیه برجام، وظیفه اروپاییها چی بود؟ خوب یک قرارداده ۷جانبه‌یی، ۶تا و ایران این طرف ۷تا، بسته شده بود. یک طرف که آمریکا خارج شد، وظیفه طرفهای دیگر چه بود، وظیفه اروپاییها این بود که می‌ایستادند در مقابل آمریکا می‌گفتند ما به تعهد خودمان پایبندیم. تعهد آنها این بود که تحریمها به‌طور کلی برداشته بشود، باید می‌ایستادند محکم، با بهانه‌های مختلف نایستادند. علاوه بر این‌که در مقابل آمریکا نایستادند، خودشان هم در عین این‌که هی به ما تأکید کردند و می‌کنند که مبادا از برجام خارج بشید، خودشان عملاً از برجام خارج شدند، یعنی تحریم‌های جدیدی را حتی علیه ایران به‌وجود آوردند، این رفتار اروپاییها است. از اینها می‌شود توقع داشت؟ »

 

قطع امید خامنه‌ای از سازوکار اروپا

خامنه‌ای از سازوکار مالی اروپا یعنی اینس‌تکس هم قطع امید کرد و گفت:

«این کانال مالی هم که اخیر هی گفته میشه که کانال مالی درست کردند، این به شوخی شبیه‌تر است، البته شوخی تلخی است. این هیچ معنی ندارد هیچ اصلا، آن چیزی که وظیفه آنها است با آنی که آنها دارند مطرح می‌کنند زمین تا آسمان فرق داره. در آخرین مسأله بین‌المللی ما باز اروپاییها مثل گذشته از پشت خنجر زدند، به ما خیانت کردند، از اینها توقع نمی‌شود داشت، هیچ توقعی نمیشه داشت.

بنابراین شرارت و شیطنت طبیعت قدرتهای غربی هست آمریکا و اروپا ندارد البته آمریکا شرورتر است آمریکا شرارتش بیشتر است به دلائل مختلف مخصوص این شخصی هم که حالا در رأس دولت آمریکا است مخصوصاً این هم نیست سیاست شون این است».

 

خامنه‌ای از فشارهای کنگره آمریکا هم ناله سرداد و گفت:« به من گزارش دادند که در همین قضایای اخیر کنگره آمریکا، این آمار جالبی هست، کنگره آمریکا در سال‌های ۹۶و ۹۷، ۲۲۶طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی تصویب کرده یا ارائه کرده.۲۲۶طرح ضدیت و خباثت علیه جمهوری اسلامی،این شرارت دیگه.»

 

خامنه‌ای که هنوز خود را نیازمند همان اروپا می‌داند برای این‌که سوء تفاهمی برای مقامهای حکومتیش پیش نیاید گفت:

«بعضی‌ها من بگم این حرف‌هایی که من می‌زنم به‌معنای قطع رابطه با کشورهای غربی نیست به هیچ‌وجه ارتباط مانعی ندارد. بنده در دولتهای مختلف در طول این سال‌ها همیشه دولتها را به ایجاد رابطه با کشورهای مختلف با همسایگان یک جور با کشورهای اسلامی یک جور با کشورهای حرکتهای مختلف یک جور با کشورهای اروپایی همین جور همیشه تشویق کردم الآن هم معتقدم، ارتباط اشکال ندارد دنباله‌روی اشکال دارد اعتماد اشکال دارد من می‌گم اعتماد نکنید شاید بسیاری یا بعضی لااقل از مشکلات ما ناشی از این است که به غربیها اعتماد شد. »

 

قدرت‌نمایی موشکی خامنه‌ای

خامنه‌ای برای پرده‌پوشی ضعف و انزوای رژیمش دوباره به قدرت‌نمایی موشکی پرداخت و مدعی شد:

«امروز دشمنان ما در منطقه، حداقل آنهایی که در منطقه هستند یا در منطقه نیرو دارند، آنها می‌دانند که جمهوری اسلا با موشکهای نقطه زن و فعال و دقیق خود توی این منطقه با هر دشمنی می‌تواند مقابله کند و مواجه کند و او را بکوبد، این را فهمیدند».

 

خامنه‌ای که در اواخر سال ۹۷ اعلام خطر داده بود سال ۹۸ممکن است آبستن حوادث خطرناکی باشد برای کاستن از ترس و وحشت نیروهایش گفت: «درباره مسائل مربوط به سال جاری، می‌بیند انسان که بعضی از گویندگان یا نویسندگان یا صاحبنظران یا اظهارنظر کنندگان درباره سال ۹۸ اظهارنظر کردند که این سال سال تهدیدهاست. بنده مطلقاً این را قبول ندارم. من معتقدم سال ۱۳۹۸ به توفیق الهی سال فرصتهاست. سال امکانات و سال گشایش. یعنی حماقت است واقعاً گفتن این حرفها، یا نه قصد جنگ روانی دارند و خباثت می‌کنند و این حرفها را پخش می‌کنند در فضای رسانه‌یی عالم به‌منظور جنگ روانی. این برای من روشن نیست ممکنه هر دو باشه هم حماقت باشه هم خباثت.»

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات