728 x 90

خامنه‌ای بیش از هر کس نیازمند ادامه جنایت و بمباران و حملات موشکی در جنگ غزه

حملات اسرائیل به غزه
حملات اسرائیل به غزه

مقاومت ایران شورای امنیت و جامعه بین‌المللی را به اقدام بلادرنگ برای متوقف کردن کشتار و هر گونه صدمه زدن به بی‌گناهان فرامی‌خواند.

رژیم جنگ‌افروز آخوندی دشمن الفتح و سازمان آزادیبخش فلسطین تنها طرفی است که از کشتار بی‌گناهان و موشک‌اندازی و بمباران مردم غزه و بالا‌گرفتن جنگ در پایان رمضان و ایام عید فطر سود می‌برد تا بر بحرانهای خود سرپوش بگذارد (سیمای آزادی۲۲ اردیبهشت)

سایت کاخ‌سفید (۱۵می/۲۵اردیبهشت) از تماس تلفنی و گفتگوی رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن با رئیس دولت فلسطین پرزیدنت محمود عباس پیرامون تنشهای کنونی و ابراز تمایل مشترک شان مبنی بر این‌که بیت‌المقدس به مکانی برای همزیستی مسالمت‌آمیز برای مردم از هر دین و مذهب باشد، خبر داد و افزود: رئیس‌جمهور بایدن پرزیدنت عباس را در مورد تعامل دیپلماتیک ایالات متحده در رابطه با درگیریهای ادامه‌دار به روز کرد و بر ضرورت توقف شلیک موشک توسط حماس به سوی اسراییل تأکید کرد.

کاخ‌سفید اضافه کرد: آنها نگرانی مشترک خودشان را نسبت به این‌که غیرنظامیان بی‌گناه، از جمله کودکان، در میان خشونتهای جاری جان خود را به طرز غم‌انگیزی از دست داده‌اند، ابراز داشتند. رئیس‌جمهور بایدن حمایت خود را از گام‌هایی برای قادر ساختن مردم فلسطین برای برخورداری از کرامت، امنیت، آزادی و فرصت اقتصادی که شایسته آن هستند، ابراز داشت. در همین رابطه، وی تصمیم اخیر ایالات متحده برای از سرگیری کمک به مردم فلسطین، از جمله کمکهای اقتصادی و انسانی به نفع فلسطینیان در کرانه باختری و غزه را برجسته کرد. رئیس‌جمهور هم‌چنین بر تعهد قاطع خود به راه‌حل مذاکره شده دو کشوری به‌عنوان بهترین راه برای دستیابی به یک راه‌حل عادلانه و پایدار برای منازعه بین اسرائیلیها و فلسطینیان تأکید کرد.

نیویورک تایمز ۲۵اردیبهشت نوشت در حالی‌که درگیریها در غزه شدت بیشتری گرفته و تلاشهای شدید دیپلماتیک جهانی برای خاتمه دادن به یکی از بحرانی‌ترین خصومتها نیز افزایش یافته است، علائمی از تمایل حماس و مقامات اسراییلی دیده شده که خواستار گفتگوهای آتش‌بس شده‌اند. اما خشونتها این‌بار، که در مقایسه با درگیریهای قبلی اسراییل و فلسطین با سرعت شگفت‌انگیزی پیش می‌رود، وضعیت جدید و کاملاً متفاوتی از گذشته را در جامعه اسراییل به‌وجود آورده و آن را به اشکالی که قبلاً دیده نشده تهدید می‌کند.

نیویورک تایمز افزود: تا عصر روز جمعه، اسراییل با تظاهرات خشمگینانه در حداقل ۶۰نقطه در سراسر کرانه باختری و تظاهرات تازه‌یی در مرزهای اردن و لبنان روبه‌رو شده است. این علاوه بر خشونتهای خیابانی میان اعراب و یهودیانی است که در خود اسراییل زندگی می‌کنند.

به گزارش پزشکی قانونی در فلسطین در روز شنبه، حملات اسراییل در اولین ساعات روز شنبه به غزه حداقل ۱۲ کشته بر جای گذاشت که اغلب از کودکان بود. رویترز آمار قربانیان در بمباران صبح شنبه را ۱۵نفر اعلام کرد.

در پنجمین روز درگیریها در روز جمعه حماس شلیک راکت به شهرهای اسراییل را ادامه داده است. حماس تاکنون ۲۳۰۰ موشک به اسراییل شلیک کرده است.

آسوشیتدپرس ۲۵اردیبهشت گزارش کرد بر اثر حملات اسرئیل، در غزه حداقل ۱۳۹نفر کشته شده‌اند که ۳۹ کودک و ۲۲زن را شامل می‌شود. ۹۵۰نفر نیز تاکنون در غزه مجروح شده‌اند

در اسراییل تعداد کشته‌ها به ۱۰نفر رسیده که شامل یک کودک ۵ساله می‌شود. تعداد ۵۶۰نفر نیز در اسراییل مجروح شده‌اند.