728 x 90

حکم دادگاه هامبورگ علیه روزنامه فرانکفورتر آلگماینه به‌خاطر نشر افترائات در مورد سازمان مجاهدین خلق ایران

سخنگوی مجاهدین - ۵تیر ۹۹
سخنگوی مجاهدین - ۵تیر ۹۹

دادگاه هامبورگ که پذیرفته بود به‌طور فوری به شکایت مجاهدین و نمایندگی شورا علیه افترائات روزنامه فرانکفورتر آلگماینه که در روز ۱۷ ژوئن ثبت شده بود رسیدگی کند، پس از یک هفته حکم خود را در روز ۴تیر ۹۹ (۲۴ ژوئن ۲۰۲۰) صادر کرد.

حکم دادگاه هامبورگ علیه این روزنامه به‌خاطر نشر افترائات در مورد سازمان مجاهدین خلق ایران در اردیبهشت گذشته است. بر اساس این حکم:

  • دادگاه به فرانکفورتر آلگماینه دستور داد هر ۳فقره افترا علیه مجاهدین را از گزارش آنلاین خود حذف و دیگر تکرار نکند.
  • دادگاه اعلام کرد این دعاوی را باید خلاف واقع تلقی کرد حتی اگر این افترائات نه به‌عنوان واقعیت بلکه تحت عنوان ظن و گمان هم منتشر می‌شد باز هم اصول گزارش‌دهی ژورنالیستی رعایت نشده بود.
  • صحبت از شکنجه و آزار در سازمان توسط بریدگان، ممنوعیت ارتباط با خویشاوندان و داشتن تلفن دستی و این‌که گوئیا مجاهدین با کمک عربستان سعودی به آلبانی منتقل شده‌اند، افترا و خلاف واقع است و دادگاه دستور به حذف آنها می‌دهد.
  • به موجب این حکم، چنان‌چه روزنامه فرانکفورتر آلگماینه از اجرای دستور دادگاه سر باز بزند، برای هر مورد نقض دستور، به جریمه‌ای تا سقف ۲۵۰هزار یورو یا ۶ماه حبس محکوم می‌شود.
  • بر اساس حکم دادگاه فرانکفورتر آلگماینه باید به‌عنوان طرف بازنده کل هزینه‌های این رسیدگی را بپردازد.
  • قبل از شکایت به دادگاه، نمایندگی شورای ملی مقاومت در مورد اکاذیب منتشر شده با سردبیران این روزنامه صحبت کرد و دروغ بودن اتهامات را برای آنها مکتوب و مستدل کرد. در همان زمان فرانکفورتر آلگماینه سه مورد اشتباه فاحش را حذف کرد ولی افترائات فوق را حفظ کرد که اکنون دادگاه به حذف آنها دستور می‌دهد.

سخنگوی مجاهدین: حکم دادگاه در مورد آلگماینه پس از اشپیگل ،هشداری است دوباره به کلیه رسانه‌ها و کسانی که به طرح ادعاها و افترائات آخوندپسند علیه مجاهدین مبادرت می‌کنند. کسانی که سفارشات رژیم و دستگاههای اطلاعاتی آن را منعکس یا رله می‌کنند. روزی فاش خواهد شد که «چند» و «چی» و «چگونه» گرفته‌اند!