728 x 90

حمله وحشیانه گارد زندان شیبان اهواز به زندانیان سیاسی

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ حمله وحشیانه گارد زندان شیبان اهواز به زندانیان سیاسی

فراخوان به بازدید هیأت حقیقت‌یاب از زندانهای ایران و آزادی زندانیان سیاسی

روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین در آستانه عید فطر گارد وحشی زندان شیبان اهواز، با حضور سردژخیم محمد نیازی مدیر و دژخیم عبدالحسین غلام نژاد رئیس حفاظت اطلاعات زندان، به بند ۵ که محل نگهداری زندانیان سیاسی است حمله کردند و کلیه وسایل زندانیان از قبیل تخت، یخچال و وسایل شخصی آنها را تخریب نموده یا به غارت بردند. غلام نژاد در حملات پیشین به زندان شیبان شخصاً اقدام به تیراندازی و قتل زندانیان کرده است و اکنون بندی به نام بند «توابین» در زندان شیبان به راه انداخته است.

قبل از این تهاجم جنایتکارانه زندانیان سیاسی به انتقال تعداد زیادی از زندانیان جرایم خشن به بند سیاسی اعتراض داشتند، اما دژخیمان زندان، با هجوم وحشیانه پاسخ دادند. زندانیان سیاسی که به حبس‌های طولانی محکوم هستند از دردهای شدید مانند درد کلیه یا دندان درد و یا بیماریهای مزمن چون ام‌اس، رنج می‌برند ولی از امکان معالجه و یا مرخصی درمانی محرومند.

در زندان شیبان که ظرفیت آن ۳۵۰۰ نفر است بیش از ۵ هزار زندانی را با حداقل امکانات جای داده‌اند. این زندان فاقد امکانات اولیه پزشکی است، کیفیت غذای زندان بسیار بد و غیربهداشتی است که باعث مبتلا شدن زندانیان به بیماریهای گوارشی و ویروسی می‌شود. فروشگاه زندان اجناس را با قیمت ۵ برابرمی‌فرو شد که بسیاری از زندانیان توان خرید مواد غذایی را ندارند و ناگزیر از غذای آلوده و بی‌کیفیت زندان استفاده می‌کنند در نتیجه اکثر آنها از گرسنگی و بیماریهای مختلف رنج می‌برند.

دژخیمان از شیوه‌های مختلف برای آزار زندانیان استفاده می‌کنند مانند ضرب و شتم زندانی با لوله پولیکا، بستن دست زندانی با دست‌بند به حصارهای زندان برای مدت طولانی، بعضاً تا دو روز، استفاده از شوکر برقی، ریختن آب گرم یا روغن داغ روی سر زندانی.

زندانیان سیاسی قبل از انتقال به زندان عمومی در بازداشتگاههای امنیتی اهواز شکنجه و بازجویی می‌شوند. در یکی از این شکنجه‌ها که موسوم به تابوت است دژخیمان دست و پای زندانی را می‌بندند و او را داخل یک جعبه آهنی می‌گذارند که ارتفاعش حتی به ۵۰ سانتی‌متر هم نمی‌رسد و زندانی نمی‌تواند تکان بخورد و آن‌قدر احساس عذاب می‌کند تا بی‌هوش شود.

مقاومت ایران خواهان محکومیت این حمله و رفتار وحشیانه با زندانیان شیبان از سوی شورا و کمیسر عالی حقوق‌بشر و عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر می‌باشد و بر ضرورت بازدید هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی از زندانهای ایران و دیدار با زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی و ضرورت آزادی آنها تأکید می‌کند. این رژیم جنایتکار و جنگ‌افروز باید از جامعه بین‌المللی طرد و سردمدارانش به‌ویژه خامنه‌ای، رئیسی و اژه‌ای به‌خاطر چهار دهه جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی در برابر عدالت قرار گیرند.

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۲ فروردین ۱۴۰۳ (۱۰ آوریل ۲۰۲۴)

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/cbf89894-43eb-4f43-8699-b5282f8729bc"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات