728 x 90

حمله مهره‌های باند روحانی به باند رقیب بعد از خروج آمریکا از برجام

برجام توافق جام‌زهر اتمی
برجام توافق جام‌زهر اتمی

عباس عبدی روز 22اردیبهشت 97 در مقاله‌یی با عنوان «نمی‌توانید برجام را آتش بزنید!»، خطاب به باند رقیب نوشت: «آنان که تا چند روز پیش مدعی بودند که «برجام غیر از خسارت و فاجعه، تقریباً هیچ دستاوردی نداشته، نمی‌توانند برجام را آتش بزنند؛ (زیرا) مواضع خامنه‌ای در سخنرانی اخیر پس از اقدام ترامپ، در این مورد بسیار واضح و آشکار است و راه را برای تداوم و اجرای توافق با اروپا، باز گذاشته است».

وی با یادآوری سرکشیدن جام‌زهر قطعنامه آتش‌بس توسط خمینی افزود: «هنگامی که در سال ١٣٦٧، نظام قطعنامه ٥٩٨را پذیرفت، برخی زمزمه کردند که نظام به این قطعنامه پایبند نخواهد بود؛ ولی خمینی اعلام کرد «هدف ما، تاکتیک جدید در ادامه جنگ نیست».

 

روزنامه حکومتی آرمان روز 22اردیبهشت 97 از باند روحانی به‌نقل از علی خرم دیپلومات سابق رژیم نوشت: آنچه اروپا از (ما) انتظار دارد، این است که با اروپا در موضوعات مورد ادعای آمریکا هماهنگی حداقلی داشته باشیم تا اروپا بتواند به‌خوبی در مقابل آمریکا بایستد. موضوعات مهم موشکی، نقش (ما) در منطقه و حقوق‌بشر که موضوعات حساس اروپا به‌شمار می‌روند، موضوعاتی نیستند که در گفتگو با اروپا قابل مدیریت نباشند.

روزنامه حکومتی اعتماد در مورد مذاکره موشکی و منطقه‌یی با اروپا نوشت: تابوها را پاک کنیم. فاش و آشکار این‌که مذاکره جامع و واقعاً جامع را باید گزینه‌یی جدی دانست.

 

روزنامه حکومتی شرق از باند روحانی روز 22اردیبهشت 97 با اشاره به حمله باند رقیب در تقبیح مشروعیت‌دادن به مذاکره موشکی نوشت: (نظام) باید در مسائل بین‌المللی خود، زبان، آداب و قواعدِ حقوق و روابط بین‌الملل را بیش از هر زمان دیگری رعایت کند. نباید گذاشت اروپایی‌ها به این برسند که غرور و حمایتشان از برجام در برابر آمریکا هدر رفته است... نباید اجازه داد کسانی که در داخل یا خارج از کشور از توسعه بحران بین‌المللی علیه (نظام) سود می‌برند، با نفرت‌پراکنی، این موقعیت ممتاز و طلایی (نظام) ایران را بسوزانند.

 

روزنامه جهان صنعت از همین باند نوشت: به‌نظر می‌رسد همکاری با اروپا، مطمئن‌ترین مسیر حفظ برجام است‌. حفظ برجام از این مسیر، متضمن قبول همکاریهای بیشتری است که آنها انتظار دارند‌. (اروپا) مانند آمریکا در قبال سیاستهای منطقه‌یی (نظام) ایران و برنامهٔ موشکی آن موافقتی ندارند و این دست از رفتار‌ها و سیاست‌ها را بدخیم و ثبات‌زُدا می‌دانند‌.

 

همچنین روزنامه حکومتی جمهوری روز 22اردیبهشت 97 نوشت: این روزها سخن از تردید در قابل اعتماد بودن سه کشور اروپایی زیاد گفته می‌شود. این درست است ولی دلیلی ندارد که روسیه و چین را فراموش کنیم. آنها هم به اندازه این سه کشور غیرقابل اعتماد هستند. رفتار همین سال‌های اخیر این دو کشور در نوع تعاملشان با (نظام) در جریان تحریم‌های غرب غیرقابل اعتماد بودن آنها را به اثبات رساند.

 

در دفاع از گفتگو با اروپا بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای، حداد عادل از مهره‌های نزدیک به خامنه‌ای روز 22اردیبهشت 97 گفت: اروپا باید برای ادامه برجام تضمین بدهد.

 

از سوی دیگر، روزنامه سپاه پاسداران نوشت: هر کس در داخل کشور که اصرار به خلع موشکی و هسته‌یی یا عقب‌نشینی منطقه‌یی به بهانه پیشگیری از جنگ دارد، یا قدرت تشخیص ندارد یا مستقیماًً در خدمت اهداف آمریکاست.

 

چماقداران خامنه‌ای، خواهان برکناری آخوند روحانی از ریاست‌جمهوری رژیم به‌خاطر شکست برجام شدند.

حسین الله‌کرم با اشاره به بیانیه ارگان چماقداران موسوم به شورای هماهنگی حزب‌الله نوشت که مهم‌ترین نکته این بیانیه، درخواست از مجلس برای صدور عدم کفایت روحانی است.

در این بیانیه آمده است: «پنج سال اخیر که منجر به حداقل 230میلیارد دلار ضرر و زیانِ ناشی از، ازبین‌بردن توانمندی هسته‌یی طی اجرای برجام شد، از دست رفته است».