728 x 90

حمایت بایدن از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

درخواست پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان ناتو
درخواست پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان ناتو

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه ۲۸اردیبهشت از پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان ناتو حمایت کرد.

وی در بیانیه‌یی که در سایت کاخ‌سفید منتشر شده است نوشت: «من به گرمی از درخواست‌های تاریخی فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو استقبال می‌کنم و قویاً از آن حمایت می‌کنم و در انتظار همکاری با کنگره ایالات متحده و هم‌پیمانانمان در ناتو برای وارد کردن سریع فنلاند و سوئد به قوی‌ترین پیمان دفاعی تاریخ هستم.

سوئد و فنلاند پس از فرآیندهای دمکراتیک کامل و فراگیر در هر کدام از این دو کشور، تصمیم مهمی برای عضویت در ناتو گرفته‌اند. ناتو امنیت یک میلیارد نفر را در اروپا و آمریکای شمالی تضمین می‌کند که با تعهد مشترک ما به اصول دمکراتیک و چشم‌انداز صلح و رفاه در اروپا و سراسر جهان متحد شده‌اند. و تعهد من به ناتو و ماده ۵ مستحکم است. [ماده پنج ناتو به این معنی است که هر کشوری به یک عضو ناتو حمله کند همه کشورهای ناتو موظف به کمک و دفاع از آن کشور هستند]

فنلاند و سوئد شرکای دیرینه و ثابت قدم آمریکا هستند. با پیوستن به ناتو، آنها همکاری دفاعی‌مان را بیشتر تقویت خواهند کرد و به نفع کل پیمان دو سوی اقیانوس اطلس خواهد بود. ایالات متحده به همراه هم‌پیمانان خود در ناتو، مانور و حضور قوی خود را در منطقه دریای بالتیک حفظ خواهند کرد. در حالی که درخواستهای آنها برای عضویت در ناتو در حال بررسی است، ایالات متحده با فنلاند و سوئد همکاری خواهد کرد تا در برابر هر گونه تهدیدی که امنیت مشترک ما را تهدید می‌کند، آماده بمانند و در برابر تهاجم یا تهدید تجاوز بازدارندگی ایجاد کنند و با آن مقابله کنند.

من مشتاقانه منتظر هستم تا فردا در واشنگتن از سائولی نینیستو Sauli Niinistö رئیس‌جمهور فنلاند، و ماگدالنا اندرسون Magdalena Andersson نخست‌وزیر سوئد استقبال کنم تا بتوانیم در مورد درخواستهای آنها برای پیوستن به ناتو و امنیت اروپا رایزنی بیشتری داشته باشیم».

 

فنلاند و سوئد روز چهارشنبه ۲۸اردیبهشت درخواست رسمی خود را برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ارائه دادند.

فنلاند و سوئد، که هر دو در دوران «جنگ سرد» بی‌طرف بودند، این تصمیم را پس از تهاجم روسیه به اوکراین گرفته شد.

اقدام سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو یکی از مهم‌ترین تغییرات در ساختار امنیتی اروپا طی دهه‌های اخیر است. فنلاند ۱۳۰۰کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

به گزارش رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در مراسمی در مقر ناتو این لحظه را «تاریخی» خواند. در این مراسم، سفیران سوئد و فنلاند در ناتو درخواست‌های خود را برای عضویت در این ائتلاف تحویل دادند.

اکثر اعضای ناتو حمایت خود را از عضویت دو کشور شمال اروپا ابراز کرده‌اند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/6f6b364e-662d-4070-bd32-8b3ab745a3b2"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات