728 x 90

حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان نروژ از قیام مردم ایران و طرح ده ماده‌یی خانم مریم رجوی

پارلمان نروژ - عکس از آرشیو
پارلمان نروژ - عکس از آرشیو

بیانیه اکثریت پارلمان نروژ

اکثریت نمایندگان پارلمان نروژ (استورتینگت)

به کارزار جهانی حمایت از قیام مردم ایران

برای جمهوری دموکراتیک و جدایی دین و دولت

و حمایت از طرح ده ماده‌ای خانم مریم رجوی پیوستند

 

بیانیه اکثریت نمایندگان نروژ

در برگیرنده نمایندگان همه ۱۰ حزب تشکیل دهنده پارلمان است

در میان امضاکنندگان ۳تن از رهبران احزاب نروژ، ۳ نایب‌رئیس پارلمان

رؤسای ۴ کمیسیون و ۱۱تن از معاونان کمیسیونهای پارلمان به چشم می‌خورند

یک نخست‌وزیر سابق و ۴تن از وزیران پیشین

در شمار امضاکنندگان بیانیه هستند

 

بیانیه اکثریت پارلمان نروژ

حمایت از مردم ایران در مبارزه برای یک جمهوری دموکراتیک با جدایی دین از دولت

از ۸ماه پیش ایران شاهد یک خیزش مردمی گسترده می‌باشد که خواستار آزادی و دموکراسی است. بیش از ۷۵۰ معترض کشته و ۳۰هزار نفر دستگیر شده‌اند. در حالی که هر تغییری باید از جانب مردم ایران و مقاومت آنها باشد، جامعه بین‌المللی مسئولیت خاص خود را دارد.

دیکتاوری حاکم در ایران با تلاش برای مقابله با قیام و ایجاد فضای رعب و وحشت در ماههای اخیر اعدامهای دسته‌جمعی و فراقانونی را تشدید کرده که در اعدام بیش از ۱۰۰تن از زندانیان تنها در ۱۹روز اول ماه می‌ مشهود است.

ما در همبستگی با مردم ایران در کنار خواست آنها برای جمهوری دموکراتیک با جدایی دین از دولت می‌ایستیم که در آن هیچ فردی، صرف‌نظر از دین یا نسبت موروثی، هیچ امتیازی بر دیگران نداشته باشد. مردم ایران حول این ارزشهای دموکراتیک متحد هستند. آنها با شعارهای خود روشن کرده‌اند که همه اشکال دیکتاتوری اعم از شاه مخلوع یا استبداد مذهبی فعلی و هر گونه ارتباط با هر یک از این دو دیکتاتوری را رد می‌کنند.

ما معتقدیم که این مردم ایران هستند که در مورد آینده خود تصمیم می‌گیرند. درعین‌حال، ما این واقعیت را به‌رسمیت می‌شناسیم که طی چهار دههٔ گذشته، ائتلاف دموکراتیک شورای ملی مقاومت ایران تغییر دموکراتیک در ایران را پیگیری نموده و جهان به‌ویژه قانونگذاران کشورهای غربی را نسبت به خطرات این رژیم در زمینه اتمی، تروریسم و حقوق‌بشر آگاه کرده است.

برنامه۱۰ ماده‌ای خانم مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران که از دو دهه پیش اعلام شده و شامل انتخابات آزاد، آزادی بیان و اجتماعات، لغو مجازات اعدام، برابری جنسیتی، جدایی دین از دولت، خودمختاری ملیتهای ایران و ایران غیراتمی می‌باشد دربردارنده همان ارزشهایی است که ما در کشورهای دموکراتیک از آن دفاع می‌کنیم.

قیام شجاعانه مردم ایران از یک‌سو ناشی از وضعیت انفجاری جامعه به‌خاطر سرکوب و فقر و تبعیض و فساد حکومتی و از سوی دیگر ناشی از ۴دهه مقاومت سازمان‌یافته سراسری است. به طرز غم‌انگیزی، تنها در تابستان ۱۹۸۸، بیش از ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی - که اکثریت عظیم آنها اعضای مجاهدین خلق بودند - به طرز وحشیانه‌ای قتل‌عام شدند.

ما استمرار دخالت‌های رژیم در منطقه و هم‌چنین اروپا از جمله اقدامات تروریستی و سایبری در آلبانی را محکوم می‌کنیم.

ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که در تلاش برای تغییر در کنار مردم ایران بایستد و گام‌های قاطعی علیه رژیم کنونی بردارد. این شامل قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سیاه و پاسخگویی مقامات رژیم برای جنایات علیه بشریت است.

بیانیه اکثریت پارلمان نروژ- ۲۴خرداد ۱۴۰۲

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/86b10437-1d96-4fd0-b732-f3504c82ae27"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات