728 x 90

حمایتهای جهانی از قیام سراسری مردم ایران و محکومیت قطع اینترنت

قیام سراسری در ایران
قیام سراسری در ایران

مک کال عضو مجلس نمایندگان آ‌مریکا درباره قیام سراسری مردم ایران و خشونتهای رژیم آخوندی علیه مردم و جوانان در پیامی در توئیتر نوشت: رژیم ایران باید به‌خشونت علیه شهروندان خاتمه دهد و به‌فوریت اینترنت را در سراسر کشور باز کند.

 

لن خوردوفسکی، مشاور ارشد وزارت‌خارجهٔ آمریکا: رژیم ایران اینترنت را قطع کرده. با گذشت هر ثانیه و هر ایرانی که کشته، مجروح، زندانی یا از حق آزادی بیان محروم می‌شود، رژیم ایران مشروعیت خود را از دست می‌دهد.

 

رهبر اپوزیسیون کانادا: محافظه‌کاران در همبستگی با مردم ایران هستند که به‌نحوی شجاعانه با دولت استبدادی خود مبارزه می‌کنند.

 

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه در پاسخ به توئیت یکی از ایرانیان که گفته بود آیا صدای ما را می‌شنوید؟ نوشت: ما صدای شما را می‌شنویم، بلند و رسا.

 

وزیر خارجه سوئد نوشت: از آمار کشته‌های ایران وحشت زده‌ام. هیچ چیزی نمی‌تواند این بی‌رحمی را توجیه کند.

 

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر نوشت: در حالی که مردم ایران به‌ خیابان‌ها برای اعتراض می‌آیند، آخوندها در تهران به‌ استفاده از خشونت و زندانی و سرکوب مردمشان ادامه می‌دهند. مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده‌اند

 

سی.ان.ان: تقریباًً‌ سراسر ایران در قطعی شبکه اینترنت به‌سر می‌برد

پولیتیکو: سران رژیم ایران با بزرگترین آزمایش بقای خود مواجه هستند

پولیتیکو: تظاهر کنندگان، ماشینها، بانکها، پمپ بنزین‌ها، ایستگاههای پلیس در اعتراضاتی که تعادل سران رژیم را برهم زده است، به‌آتش کشیده‌اند.

 

برایان هوک در پیامی در رابطه با اعتراضات و قیام در ایران نوشت: اعتراضات هم‌اکنون به یک جنبش ضدرژیم تبدیل شده است

من معتقدم آن چه مردم ایران را ابتدا به خیابان آورد افزایش قیمت بنزین بود. اما اعتراضات هم‌اکنون به یک جنبش ضدرژیم تبدیل شده است.

وی گفت: مردم ایران از رژیم دزدسالار خسته شده‌اند و دولت ایران سبب سرخوردگی مردم خود شده است.

ما به آزادی دسترسی به اینترنت اعتقاد داریم. اگر آزاد کردن آن به آسانی یک کلید زدن بود، حتماً این کار را می‌کردیم. اما برقراری آن امر دشواری است. به هرحال تلاش داریم راه‌حل‌هایی برای مقابله با آن را پیدا کنیم. یعنی بتوانیم این ممنوعیتی که رژیم اعمال کرده را دور بزنیم.

 

 

سناتور تام کاتن از اعضای ارشد سنای آمریکا از قیام مردم ایران حمایت کرد و گفت: «مردم ایران از این‌که نیازهای اساسی‌شان توسط رژیم ایران نادیده گرفته شود خسته شده اند در حالی که مقادیر انبوهی (پول) به تروریستها در سراسر خاورمیانه می‌دهد. ما باید در کنار تظاهر کنندگان شجاع که خواستار حسابرسی از آخوندها هستند بایستیم»

 

«ویلیام هرد» نماینده مجلس نمایندگان آمریکا طی پیامی گفت: «ما باید پیام (مردم ایران) را تقویت کنیم تا این رژیم خودکامه متوقف شود. تنها راهی که ما رژیم ایران را از حمایت از تروریسم و دستیابی به سلاح های هسته‌یی باز می‌داریم، تغییر حکومت است و این تنها زمانی محقق خواهد شد که مردم ایران به‌پا خیزند».

 

دکتر ولید فارس نیز گفت: رئیس‌جمهور دونالد ترامپ باید یک گروه ویژه اضطراری تشکیل دهد تا به سه انقلاب در حال انفجار در خاورمیانه: لبنان، عراق و ایران – رسیدگی کند. نتیجه اینها میتواند بر خاورمیانه و فراتر از آن تأثیر بگذارد.

 

وی طی پیام دیگری با اشاره به بن‌بست رژیم آخوندی در قبال قیام نوشت:‌ رژیم می‌خواهد چکار کند؟ هیچ کاری نمی کند؟ یا باید مجلس را برای لغو افزایش قیمتها بکار می‌گیرد؟ یا «سپاه پاسداران» را می‌فرستد تا اعتراضات را سرکوب کند؟ هر کدام از این گزینه‌ها عواقبی خواهد داشت.