728 x 90

جهش سرعت اینترنت به ۱۷۸ترابایت در ثانیه

جهش سرعت اینترنت
جهش سرعت اینترنت

محققان موفق به خلق پرسرعت‌ترین ارتباط اینترنتی شدند که بسیار سریع‌تر از آزمایش‌های موفق قبلی است.
به گزارش سایت کارشناسی «کپسیتی میدیا»، تیم تحقیق پروژه از دانشگاه کالج لندن، توانست با سرعت ۱۷۸ ترا بایت در ثانیه به انتقال داده‌ها بپردازد. این سرعت دو برابر ظرفیت سیستم‌هایی است که امروزه در جهان استفاده می‌شود و ۲۰درصد بیشتر از رکورد قبلی است.
سایت کپسیتی میدیا در ادامه اضافه می‌کند: «سرعت اخیر هم‌چنین به سقف سرعت انتقال داده‌ها (اولین بار توسط کلودی شانون ریاضی‌دان آمریکایی، در سال۱۹۴۹ مطرح شد) که از نظر تئوری می‌تواند امکان‌پذیر باشد، بسیار نزدیک است».

شایان ذکر است که امکان رسیدن به چنین سرعت بالایی از آن جهت میسر شد که دانشمندان طیف وسیع‌تری از رنگها یا طول موج‌ها را نسبت به آنچه معمولاً در فیبرهای نوری استفاده می‌شود، برای انتقال داده‌ها به‌کار گرفتند. آنها با ترکیب چند فناوری تقویت‌کننده، توانستند بهترین بهره را از خواص نور ببرند و از تک‌تک طول موج‌های آن برای انتقال داده‌ها استفاده کنند.
در ادامه اما محققانی که به این سرعت دست یافتند، اظهار داشته‌اند که استفاده از این فناوری روی زیرساخت‌های موجود نسبتاً آسان است و به‌لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه خواهد بود. به‌گفته آنها تنها لازم است تقویت‌کننده‌هایی که در مسیرهای فیبر نوری به‌کار گرفته می‌شوند، به مدل ارتقاء یافته تغییر یابند. افزودن تقویت کننده جدید ۱۹هزار پوند هزینه دارد، و کشیدن هر کیلومتر فیبر جدید ۴۵۰هزار پوند هزینه می‌برد.

به گفته لیدیا گالدینو، محقق ارشد این تحقیق، چنین سرعت بالایی برای «مصارفی که هنوز به فکر کسی نرسیده و زندگی مردم را متحول خواهد کرد»، ضروری خواهد بود.