728 x 90

جنگ در خان یونس و چشم‌اندازهای جنگ

تصویری از وضعیت خان یونس
تصویری از وضعیت خان یونس

روز ۱۶آذر ماه وال استریت ژورنال طی مطلبی به عواقب جنگ اسراییل در خان یونس و افزایش تلفات نظامی در این جنگ اشاره کرد. این رسانه نوشت:

شهر جنوبی خان یونس در نوار غزه برای اهداف ارتش اسراییل چه به‌لحاظ استراتژیکی و چه سمبلیک حیاتی است. این شهر تجاری به قدمت سده‌ها محلی است که گمان می‌رود رهبر حماس یحیی سنوار در آنجا پنهان شده و قویترین منطقهٔ قدرت باقیمانده این گروه است.

اما جنگ برای تصرف خان یونس این تهدید را دارد که اسراییل را در مسیر تصادم با دولت بایدن قرار دهد که خواستار آن شده که اسراییل تلفات غیرنظامی را به حداقل برساند و محرومیت‌های انسان‌دوستانه در غزه را بهبود بخشیده و هدفش از جنگ را بیرون راندن حماس از قدرت نماید.

خان یونس، یک شهر ۴۰۰۰۰۰ نفری در مواقع عادی است که با فرار مردم به آنجا از دست بمبارانهای شهر غزه، جمعیتش تقریباً دو برابر شده است. این امر آنجا را تبدیل به یک میدان نبرد دشوار می‌کند.

بدست گرفتن کنترل بزرگترین شهر در جنوب غزه به سربازان اسراییلی اجازه می‌دهد که رزمندگان باقیمانده حماس را محاصره کنند و این گروه را به‌صورتی مؤثر از قدرت در نوار غزه کنار بزند.

اسرائیل باید تصمیم بگیرد که آیا به روش مرسوم جنگ علیه نیروهای حماس (با بمبارانهای هوایی، نیروی زمینی و توپخانه که به توان جنگیدن آنرا صدمه زده) ادامه دهد که موجب تلفات غیرنظامی شده یا این‌که شروع به چرخش به‌سمت عملیات محدود نیروهای ویژه برای هدف قرار دادن باقیماندهٔ سلول‌های حماس نماید که می‌تواند یک جنگ چند ساله باشد که از حمایت آمریکا برخوردار است اما نیازمند حضور طولانی‌مدت در غزه است که می‌تواند تحت عنوان اشغال مورد انتقاد قرار گیرد.

هفتهٔ گذشته وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن در اسراییل به مقامات کابینهٔ جنگی این کشور گفت که دولت بایدن معتقد است که جنگ باید ظرف هفته‌ها و نه ماه‌ها پایان یابد...

آمریکا و اسراییل در عین‌حال از الفاظ متفاوتی برای توضیح اهداف جنگ استفاده کرده‌اند که آمریکا روی پایان دادن به حکومت حماس متمرکز است ولی برخی مقامات اسرائیلی، از جمله نخست‌وزیر نتانیاهو، صحبت از ریشه‌کنی این گروه می‌کنند که واشنگتن آنرا کاری غیرممکن تلقی می‌کند...

بمبارانهای سنگین در خان یونس موجب کشته و مجروح شدن غیرنظامیان شده است

وزیردفاع آمریکا لوید آستین در سخنرانی روز شنبه خود گفت، ”من مکرراً برای رهبران اسراییلی روشن ساخته‌ام که حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی در غزه هم یک مسئولیت اخلاقی و هم یک ضرورت استراتژیک است“ .

گیورا ایلاند، یک ژنرال و مشاور امنیت ملی سابق اسراییل گفت که خواسته‌های آمریکا در مورد ارسال کمک به غزه و اعتراضاتش به تخلیه در ابعاد بزرگ غیرنظامیان غیرسازنده است.

آمریکا و اسراییل هم‌چنین بر سر نحوه پاسخ به نیروهای حوثی مورد حمایت رژیم ایران که شمال یمن را کنترل می‌کنند و هفته‌هاست که پهپاد و موشکهای بالستیک به اسراییل شلیک می‌کنند، اختلاف دارند. بگفتهٔ مقامات آمریکایی و دیگر دولتها، اسراییل و آمریکا عمدهٔ این تهدیدات هوایی را سرنگون کرده‌اند اما آمریکا به اسراییل گفته که اجازه دهد ارتش آمریکا به حوثی‌ها پاسخ دهد به‌جای این‌که پاسخ از جانب اسراییل درگیریها را گسترش دهد...

اسرائیل مشخص نکرده که آیا جنگ را بعد از خان یونس به رفح هم خواهد برد یا نه. رفح حتی از خان یونس هم به‌لحاظ انسانی مشکل‌تر است چرا که صدها هزار فلسطینی در آنجا بین ارتش و مرز مصر گیر افتاده‌اند. آمریکا گفته است که جابه‌جا کردن مردم غزه به خارج از سرزمین‌شان مرزی است که اسراییل نباید از آن عبور کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f99ebef1-4800-4648-a60e-b3d773875082"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات