728 x 90

جنگ‌وجدال در مجلس آخوندی بر سر بحران اقتصادی و کرونا و نگرانی از خطر اعتراضات مردمی

مجلس آخوندی-آرشیو
مجلس آخوندی-آرشیو

جلسه مجلس ارتجاع روز یکشنبه ۳۰شهریور شاهد جنگ‌وجدال باندهای حکومتی بر سر پیامدهای بحران اقتصادی و خطر اعتراضات مردمی به‌خاطر بحران کرونا و وضعیت وخیم معیشتی بود.

علی بابایی:

جناب آقای روحانی اگر نمی‌دانید و اگر واقعاً پیام انتخابات مجلس یازدهم را درک نکردی ولی بدانید ملت ایران انشاءالله در انتخابات ۱۴۰۰ می‌گویند ما چه مشکلاتی داشتیم ملت ایران واقعاً مظلوم شدند در این دو سه سال اخیر واقعاً زیر پایه و سایه بسیاری از سوء تدبیرها دارند له می‌شوند. همه ما از شرایط معیشتی کارگران و کوچک شدن هر روزه سفره‌ٔ این قشر زحمتکش مطلع هستیم اگر خط فقر را بخواهیم ملاک قرار بدهیم تمام کارگران زیر خط فقر هستند.

کمال علیپور:

۸سال رشد اقتصادی صفر و منفی بوده دولتی که مدعی رفع مشکلات را در ۱۰۰روز می‌نمود امروز به چه کنم چه کنم افتاده است! درآمد کشور از سال۹۰ تا ۹۸ سی و چهار درصد عزیزان من کاهش داشته است قدرت خرید خانوارهای ایرانی یک‌سوم نسبت به سال گذشته کاهش یافته یک‌شبه اقلام در بازار چندین برابر می‌شود یک‌شبه به‌عنوان مثال کود کشاورزی از کیسه‌ای ۷۰هزار تومان به ۶۰۰هزار تومان افزایش می‌یابد.

نهاده‌های کشاورزی از ذرت و سویا و غیره یک‌شبه ۱۰برابر افزایش می‌یابد، نهاده‌های ساختمانی بیش از ۱۰ الی ۲۰برابر افزایش می‌یابد مواد پروتئینی مثل موشک فضاپیما رشد قیمت داشتند.

انور حبیب‌زاده:

متأسفانه دولت کمی شتاب‌زده اقدام به باز گشایی مدارس کرد که نتیجه این شتابزدگی نگرانی و دلهره والدینی‌ست که نگران سلامتی فرزندانشان هستند در کنار این شرایط سخت کرونایی رکود تورم بیکاری بیداد می‌کند تورم لجام‌گسیخته به بازارهای کالاهای اساسی مردم سرایت کرده است نهادهای دامی و کشاورزی افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای یافته‌اند روزانه صدها پیام از سوی شهروندان برای بنده ارسال می‌شود که فقط از گرانی گلایه دارند.

همکاران عزیز با این گرانی کمرشکن یک کارگر چگونه می‌تواند شکم خانواده خود را سیر کند؟

قبلاً خرید خانه بود که به رویا تبدیل شده بود اما اکنون اجاره بهای خانه‌یی محقر نیز به رؤیا تبدیل شده است و هر روز شاهد ظهور پدیده‌هایی مانند پشت‌بام خوابی هستیم.

جعفر راستی:

سؤال من اینجاست چرا بعد از ۴۲سال بر تعداد کثیری از روستاهای کشور به جای مدرسه از کانکس استفاده می‌شود آیا سهم مردم از آموزش رایگان همین است؟