728 x 90

جنبش مردمی لبنان ترکیب سیاسی کابینه آینده را رد کردند

مخالفت جنبش مردمی لبنان با ترکیب سیاسی کابینه آینده
مخالفت جنبش مردمی لبنان با ترکیب سیاسی کابینه آینده

 

خبرگزاری ملی لبنان روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸ خبر از بسته شدن تعدادی از معابر شمالی و بزرگراه المنیه توسط معترضان به وسیله خودرو و کامیون در این کشور داد.

این موضوع درست در زمانی اتفاق افتاد که اطلاعات مربوط به ترکیب دولت آینده لبنان فاش گردید و در پی آن جنبش مردمی همزمان با رد این ترکیب، خواستار اعتراضات در عصر چهارشنبه شد.

گفتنی است که یکی از گروه‌های جنبش مردمی، سه‌شنبه طی بیانیه‌یی، مخالفت خود را با هر دولتی که توسط این نظام به هدف باز تولید همان نوع حاکمیت «دشمن منافع مردم» از طریق همان ساز و کارهای سهمیه‌بندی سیاسی تشکیل شود، اعلام داشت.

در بیانیه‌این گروه مردمی مخالفت با هر گونه دولتی تأکید شده است که مطابق برنامه اصلاحات ارائه شده از سوی نخست‌وزیر پیشین (سعد حریری) تشکیل گردد چرا که این رویکرد، صرفاً نشان‌دهنده ادامه روند شکست‌خورده اقتصادی و مالی است که کشور را به ورطه کنونی کشانده است.

این گروه هم‌چنین در پس زدن این موضوع، این عمل را به نوعی رشوه دهی و وعده‌دهی حضور «جنبش مردمی» در دولت آینده نامید و اعلام کرد: «ما در یک قیام انقلابی فرا منطقه‌یی و فرا فرقه‌یی هستیم که نمی‌تواند در دولتی حضور یابد که سوی هرم حاکمیت اداره می‌شود».

بنا‌ به گزارشهای رسیده این گروه خواهان برپایی تجمع‌های تازه در عصر روز چهارشنبه ساعت ۶بعد ازظهر در میدانهای انقلاب و حرکت‌های معترضانه نمایشی شد.

سه‌شنبه شب، دهها معترض اقدام به بستن تقاطع برج الغزال به سمت پل رینگ در قلب بیروت کرده و مخالفت خود را با دولت آینده و حضور وزرای سیاسی (نه تکنوکرات) اعلام کردند.

بنا‌ به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، معترضان شب گذشته جاده طرابلس - بیروت را نیز با لاستیک و موانع مسدود کردند.

از سوی دیگر، شماری از معترضان پیش‌تر با تجمع در منطقه المناره در نزدیکی کلوپ ورزشی مقابل خانه مهندس سمیر الخطیب (نامزد نخست وزیری)، شعارهایی را در مخالفت با معرفی وی برای تشکیل کابینه جدید سر دادند.