728 x 90

جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا از طرح «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران رونمایی کردند

جمهوری‌خواهان کنگره و مایک پمپئو
جمهوری‌خواهان کنگره و مایک پمپئو

ٰ بنا به گزارش واشنگتن فری‌بیکن چهارشنبه یکم اردیبهشت گروهی از نمایندگان عضو کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان روز چهارشنبه طرحی قانونی را معرفی کردند که به موجب آن کارزار فشار حداکثری علیه رژیم ایران، که در دولت قبلی آمریکا به اجرا گذاشته شده بود، برای تبدیل شدن به قانون به کنگره ارائه می‌شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، هم در این مراسم حضور داشت.

 

جیم بنکز، نماینده جمهوریخواه ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان و رئیس کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان، در این مراسم با اشاره به مذاکرات فعلی دولت آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌یی برجام با ایران گفت، حتی اگر دولت پرزیدنت بایدن تحریم‌های رژیم ایران را لغو کند، این امری موقتی است و «ما تحریم‌ها را باز می‌گردانیم».

آقای بنکز افزود: «دولت پرزیدنت بایدن آماده است که کارزار موفق فشار حداکثری را رها کند و بار دیگر به توافق ناکام ایران بازگردد؛ آن‌هم به همان شکلی که دولت اوباما و با دور زدن کنگره انجام داد. ما برای همین اینجا هستیم که به دولت بایدن این را منتقل کنیم که ما برای حفظ تحریم‌ها بر ایران مبارزه می‌کنیم و به دشمنان‌مان نشان می‌دهیم حتی اگر جو بایدن به‌طور موقتی تحریم‌ها را لغو کند، ما بار دیگر آنها را دوباره بازمی‌گردانیم».

 

به گفته جیم بنکز، این طرح سه هدف را دنبال می‌کند؛ «اول نشان می‌دهد که کنگره ملزم به توافقی که دولت می‌گوید به‌نمایندگی از ما دارد گفتگو می‌کند، نیست. دوم، راهبرد کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ را افزایش می‌دهد تا زمانی که ایران به ۱۲ شرطی که در ماه مه ۲۰۱۸ از سوی وزیر خارجه قبلی آمریکا اعلام شد، عمل کند. و سوم این که، تحریم‌های فعلی و مورد حمایت هر دو حزب در مورد ایران را افزیش می‌دهد و سخت‌ترین تحریم‌های ممکن را که از سوی کنگره علیه ایران در نظر گرفته شده، اعمال می‌کند».

 

در ادامه شماری از نمایندگان حاضر در این مراسم به نکاتی اشاره کردند.

دبی لسکو، نماینده جمهوریخواه ایالت آریزونا در مجلس نمایندگان، گفت: «این موضوع مهمی است، ایران یک حامی بزرگ تروریسم است..ما نمی‌توانیم پایمان را از روی پدال گاز برداریم. ما نیاز داریم به کاری که دولت ترامپ کرد - یعنی تحریم‌های سنگین علیه ایران - ادامه دهیم».

 

استیو اسکالیس، نماینده جمهوریخواه ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان گفت: «هیچ چیز در سیاست خارجی مهم‌تر از این وجود ندارد و اول این‌که باید به دوستان و متحدان خود در جهان نشان دهیم که ما حامی آنها هستیم».

کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان، بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کاران در مجلس نمایندگان آمریکا است و ۱۵۴ عضو دارد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌یی موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق باز خواهد گشت.

در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مسقتیم ایران و آمریکا، برای بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. ند پرایس، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود گفته است هنوز راهی طولانی در پیش است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/9057a027-6158-4d96-970c-860f459a68c1"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات