728 x 90

جزییاتی از تحریم‌های جدید آمریکا علیه رژیم ایران و حزب‌الله لبنان

خزانه داری آمریکا
خزانه داری آمریکا

العربیه 26اردیبهشت 97:

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه 25اردیبهشت ۹۷تحریم‌های جدیدی علیه رژیم ایران اعمال کرد بر اساس این تحریمها رئیس بانک‌مرکزی، سه شخصیت حقیقی دیگر مرتبط با سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان و یک بانک عراقی هدف تحریمها قرار گرفتند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌یی بر روی وب‌سایت خود، اعلام کرد ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی رژیم ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

سه شخصیت حقیقی دیگر از جمله محمد قصیر از مسئولان حزب‌الله لبنان هم در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند.

بانک «البلاد» که مقر آن در عراق است نیز از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد.

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید افراد و نهادهای تحریم شده، متهماند که به نیابت از سپاه پاسداران ایران، میلیون‌ها دلار را به حزب‌الله لبنان ارسال کرده‌اند.

این در حالی است که تهدیدهای جدید آمریکا و از سرگیری تحریم‌های هسته‌یی نیز سپاه پاسداران ایران را تهدید می‌کند؛ مساله‌یی که می‌تواند وضعیت اقتصاد بحران‌زده ایران را دشوارتر کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه 20اردیبهشت ۹۷ هم، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعلام کرده بود که 3نهاد و 6فرد مرتبط با سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران را در بر گرفت.این نخستین تحریم‌های اضافی علیه رژیم ایران پس از لغو توافق هسته‌یی به‌شمار آمد.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرده بود آمریکا در حال تهیه فهرست تحریم‌های جدیدی علیه ایران است تا دست‌نیافتن این کشور به سلاح اتمی را تضمین کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه ۱۸اردیبهشت ۹۷ در سخنانی با فاجعه‌بار خواندن توافق هسته‌یی با ایران، خروج کشورش از این توافق را اعلام کرد.

پس از سخنان ترامپ حسن روحانی رئیس‌جمهور رژیم نیز اعلام کرد که فعلاً در این توافق خواهد ماند.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌ها علیه رژیم را که بر پایه توافق هسته‌یی تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌یی در سال 2015، میان رژیم و گروه 1+5متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، به‌علاوه آلمان، منعقد شد. بر پایه این توافق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در مقابل محدود شدن برنامه هسته‌یی رژیم، تحریم‌های اعمال شده علیه آن، لغو یا تعلیق شد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات