728 x 90

جزئیات طرح پیشنهادی آتش‌بس ۴۰روزه درغزه

بمباران غزه
بمباران غزه

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۸ اسفند، در گزارشی به‌نقل از یک منبع نزدیک به مذاکرات از طرح آتش‌بس برای توقف عملیات نظامی اسراییل در غزه و تبادل زندانیان فلسطینی با گروگانهای اسراییلی خبر داد.

رویترز نوشت: جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است اسراییل با توقف فعالیت‌های نظامی در غزه در ماه رمضان موافقت کرده است.
یک منبع نزدیک به مذاکرات که این بیانیه را به خبرگزاری رویترز داده است گفته است، در مرحله اول طرح پیشنهادی، آتش‌بس ۴۰روز طول می‌کشد و شامل تبادل زندانیان فلسطینی با گروگانهای باقیمانده اسراییلی در غزه به نسبت کلی ۱۰ به ۱ خواهد بود.
در محتوای مواد این طرح پیشنهادی آمده است:
هر دو طرف عملیات نظامی خود را به‌طور کامل متوقف می‌کنند.
عملیات شناسایی هوایی بر فراز غزه به مدت هشت ساعت در روز متوقف می‌شود.
تمامی گروگانهای اسراییلی زن، کودکان زیر ۱۹سال، افراد ۵۰سال و به بالا، و بیماران باید در ازای تعداد مشخصی از زندانیان فلسطینی آزاد شوند.
در ازای ۴۰گروگانی که در فهرست گروه بشردوستانه قرار دارند، حدود ۴۰۰زندانی فلسطینی با توجه به نسبت ۱۰زندانی به یک گروگان، آزاد خواهند شد.
این طرح هم‌چنین شامل بازگشت تدریجی همه غیرنظامیان آواره به جز مردان در سن توانایی نظامی به شمال نوار غزه می‌شود.
پس از آغاز مرحله اول، اسراییل نیروهای خود را از مناطق پرجمعیت در نوار غزه دور خواهد کرد.
این طرح هم‌چنین شامل تعهد آوردن روزانه ۵۰۰کامیون حامل کمکهای بشردوستانه است.
طرح پیشنهادی به حماس شامل تعهد تأمین ۲۰۰هزار چادر و ۶۰هزار کاروان است.
این طرح اجازه بازسازی بیمارستانها و نانوایی‌ها در غزه، از جمله اجازه ورود فوری تجهیزات لازم و تأمین محموله‌های سوخت برای این اهداف، بر اساس مقادیر مورد توافق را می‌دهد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/629f4cef-6820-4771-9953-ca1ac79208cb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات