728 x 90

جان‌باختن حداقل هفت زندانی در زندان اوین بر اثر کرونا و پنهان‌کاری سردژخیمان

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

جان‌باختن حداقل هفت زندانی در زندان اوین بر اثر کرونا و پنهان‌کاری سردژخیمان

فراخوان به ملل متحد برای اقدام فوری جهت آزادی زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی تا پایان پاندمی کرونا

از روز شنبه اول آذرماه ۹۹ تاکنون، دست‌کم هفت زندانی در زندان اوین به‌دلیل ابتلاء به کرونا جان‌باخته‌اند اما به‌دستور قضاییه آخوندی، سازمان زندانها و رئیس جنایتکار زندان اوین تلاش می‌کنند تا این خبر را مخفی نگهدارند.

فوت‌شدگان از زندانیان بندهای ۷ و ۸زندان اوین بودند. بر اساس این گزارشات، ۴تن از قربانیان از قرنطینه بند ۸زندان اوین (محل نگهداری زندانیان مالی) و ۳قربانی دیگر در بند۷ این زندان، که عمدتاً محل نگهداری زندانیان سیاسی، بوده‌اند. احتمال می‌رود تعداد قربانیان بیشتر از این باشد.

روز یکشنبه ۲ آذرماه۹۹، پس از مشاهده اجساد برخی از قربانیان توسط زندانیان، تلفنهای اوین برای مدتی قطع شد تا زندانیان نتوانند خبر را به بیرون منتقل کنند.

از سوی دیگر امروز چهارشنبه چند اتوبوس از زندانیان بند۸ زندان به زندان تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شدند که احتمال می‌رود علت انتقال، شیوع ویروس کرونا در این زندان باشد. امری که می‌تواند باعث شیوع کرونا در فشافویه شود.

ماه گذشته حداقل تست کرونای ۴تن از زندانیان سیاسی بند۴ اوین مثبت اعلام شده بود. همان زمان پرسنل بهداری به زندانیان بیمار گفته بودند: «از شما تست کرونا نمی‌گیریم. چون واضح هست که تست همه شما مثبت است. بروید در بند استراحت کنید».

مقاومت ایران بار دیگر نسبت به وضعیت وخیم زندانهای ایران به‌ویژه در اوج پاندمی کرونا و نسبت به‌وقوع یک فاجعه انسانی هشدار داده و دبیرکل سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق‌بشر و شورای حقوق‌بشر ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر را به اقدام فوری برای نجات جان زندانیان و به‌ویژه زندانیان سیاسی فرا می‌خواند. زندانیان باید حداقل تا پایان پاندمی کرونا آزاد شوند. مقاومت ایران مجدداً خواهان اعزام فوری یک هیأت تحقیق بین‌المللی جهت بازدید از زندانها و دیدار با زندانیان، به‌ویژه زندانیان سیاسی است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۵ آذر۱۳۹۹ (۲۵نوامبر۲۰۲۰)