728 x 90

جاسوس رژیم ایران در آلمان، جاسوسی در میان جاسوسان

جاسوس رژیم ایران در آلمان، جاسوسی در میان جاسوسان
جاسوس رژیم ایران در آلمان، جاسوسی در میان جاسوسان

روزنامه آلمانی "زود دویچه" روز چهارشنبه ۲۶ دیماه جاسوس احتمالی ایران در ارتش آلمان را "جاسوسی میان جاسوس ها" خوانده است.

این روزنامه نوشته است مظنون بازداشت شده عضو "گردان نبرد الکترونیک" ارتش آلمان مستقر در استان راینلند-فالتس بوده است.

متخصصان این گردان "گفت وگوهای خصمانه" را شنود می‌کنند و فعالیت فرستنده‌های دشمن را مختل می‌کنند و از ارتباط رادیویی ارتش آلمان حفاظت می‌کنند.

این فرد که عبدالحمید س. نام دارد متولد افغانستان است و ۵۰ساله است. او در بخش "ارزیابی زبان" و به‌عنوان مشاور امور فرهنگ و مردم با ارتش آلمان همکاری داشته است.

این روزنامه نوشته است مسئول "ارزیابی زبان" از جمله مسئول ترجمه اطلاعات جمع‌آوری شده از محل مأموریت خود است.

لازم به ذکر است که سایت اشپیگل یک روز پیشتر نوشته بود که فرد بازداشت شده به "اطلاعات حساس" از جمله اطلاعاتی در مورد مأموریت نیروهای آلمانی در افغانستان دسترسی داشته و از چند سال پیش با سرویسهای اطلاعاتی ایران همکاری می‌کرده است.

روزنامه "زود دویچه" نوشته نشانه‌های جاسوسی رژیم ایران در ارتش آلمان سال ۲۰۱۷ میلادی به دست آمده است.

پس از آن عبدالحمید س. به‌عنوان مظنون در مرکز توجه قرار گرفته و مدتی طولانی تحت نظر بوده است تا این‌که سرانجام ششم دسامبر ۲۰۱۸ دستور بازداشت او صادر شده است. او سه‌شنبه (۱۶ ژانویه) به دادگاه فدرال آلمان فرستاده شده که مسئول بررسی پرونده اوست.

 

از سوی دیگر به گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان، سازمانهای اطلاعاتی ایران بر "جاسوسی و مبارزه با نیروهای اپوزیسیون در داخل و خارج از این کشور" متمرکز هستند و وزارت اطلاعات ایران ایفا کننده نقش اصلی در این زمینه است. سازمان امنیت داخلی ایران بر "علاقه مستمر به جمع‌آوری اطلاعات در زمینه سیاست خارجی و امنیت" وزار ت اطلاعات رژیم ایران تأکید کرده است.

 

فعالیتهای سرویس اطلاعاتی رژیم ایران در اروپا از مدت ها پیش موجب نگرانی سازمانهای امنیتی آلمان بود. چندین پرونده این رژیم به اتهام تلاش برای ترور مخالفان خود در اروپا هم‌چنان باز است.

 

به گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان، وزارت اطلاعات رژیم ایران مسئول "جاسوسی و مبارزه با نیروهای اپوزیسیون در داخل و خارج از ایران" است

احزاب اپوزیسیون مجلس فدرال آلمان پس از بازداشت یک فرد مظنون به جاسوسی برای رژیم ایران در ارتش آلمان اعلام هشدار کرده‌اند.

اشتفان تومائه، کارشناس مسائل داخلی حزب لیبرال در پارلمان آلمان (بوندس تاگ) گفته است: «اگر تأیید شود که یکی از نیروهای ارتش آلمان سالها اطلاعات بسیار حساس در اختیار سرویسهای اطلاعاتی ایران قرار داده، باید روشن شود که چرا فعالیت او تمام این سالها کشف نشده است.»

اشتفان تومائه تأکید کرده است: «محدوده فعالیتهای جاسوسی احتمالی و تأثیر آن بر مأموریت نیروهای آلمانی مستقر در افغانستان، از نظر من مهمترین پرسش‌ها خواهند بود.»

او خواستار ارائه توضیح ارتش به هیأتی در پارلمان شده است که مسئول کنترل فعالیت سازمانهای اطلاعاتی و رویدادهای ویژه، از جمله پرونده‌های جاسوسی از این دست است. این نماینده لیبرال خود عضو این هیأت پارلمانی است.

عبدالحمید س. به‌دلیل نوع کارش در ارتش آلمان به اطلاعات مهمی از جمله استقرار نیروهای آلمانی در افغانستان و احتمالاً در دیگر مناطق دارای اهمیت برای سرویسهای امنیتی آلمان دسترسی داشته است.

این روزنامه نوشت که ارتش آلمان از سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان نیرو دارد. آنها پس از پایان مأموریت ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، مأموریتی تکمیلی برای بازسازی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان آغاز کردند. تعداد نیروهای مستقر در افغانستان در حال حاضر کمتر از ۱۳۰۰سرباز است.

ماجرای جاسوسی برای رژیم ایران در ارتش آلمان بی‌تردید وزارت دفاع این کشور را هم به خود مشغول کرده است. به‌دلیل پیگیریهای نمایندگان اپوزیسیون در بوندس تاگ از چهارشنبه ۲۶ دی (۱۶ ژانویه) یک کمیسیون تحقیق برای بررسی برخی قراردادهای مشاوره به ارتش تشکیل شده است. برخی از این قراردادها بر اساس اطلاعات سازمان حسابرسی آلمان، هزینه بالایی برای مالیات دهندگان داشتند و شیوه امضای آنها میان وزارت دفاع و سازمانهای مشاوره دهنده شفاف نبوده است.

 

بیشتر بخوانید

آلمان یک مشاور نظامی را بهخاطر جاسوسی برای رژیم ایران دستگیر کرد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0225c353-6bac-4e52-835e-60f6b416772f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات