728 x 90

توضیح سنتکام در مورد هواپیمای ماهان رژیم ایران در آسمان سوریه

جنگنده اف ۱۵
جنگنده اف ۱۵

رسانه‌های حکومتی شب گذشته ۲مرداد اعلام کردند: ۲جنگندهٔ آمریکایی بر فراز آسمان سوریه به‌سوی هواپیمای ماهان که به‌لبنان پرواز می‌کرد هجوم بردند و موجب تغییر مسیر و فرود اجباری هواپیما و مصدومیت شماری از سرنشینان هواپیما شدند. سخنگوی وزارت‌خارجهٔ رژیم نیز گفت: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به‌عمل خواهد آمد

آسوشیتدپرس به‌نقل از یکی از فرماندهان سنتکام نوشت: یک جنگندهٔ F۱۵ آمریکا به انجام یک بارزسی استاندارد از هواپیمای مسافری ماهان ایر در فاصله امن ۱۰۰۰متری مبادرت کرده است.

سنتکام گفت: یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا در آسمان سوریه هواپیمای ماهان‌ایر را از فاصله‌یی ایمن مورد بازرسی بصری قرار داد

ناخدا یکم اربن گفت: «یک فروند هواپیمای اف-۱۵ ایالات متحده شامگاه امروز در یک مأموریت هوایی عادی در نزدیکی [مقر] گروه ضربت مشترک ترکیبی-عملیات عزم راسخ در پادگان التنف سوریه یک فروند هواپیمای مسافربری هواپیمایی ماهان را از فاصله ایمن حدوداً هزار متری با آن هواپیما، مورد بازرسی بصری قرار داد». وی افزود که «این بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از ایمنی پرسنل ائتلاف در پادگان التنف انجام شد».

او گفت: «زمانی که خلبان اف-۱۵ هواپیمای مزبور را به‌عنوان یک هواپیمای مسافربری ماهان‌ایر شناسایی کرد، اف-۱۵ به‌صورت ایمن فاصله‌اش با آن هواپیما را افزایش داد. این ردگیری حرفه‌یی مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام شد».

یک مقام وزارت دفاع شبانگاه پنجشنبه به سی.ان.ان گفت که دو هواپیمای جنگنده اف‌-۱۵ آمریکا در آسمان حضور داشتند، اما فقط یکی از آنها برای انجام شناسایی بصری فرستاده شد.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (اوفک)، ماهان‌ایر در ماه اکتبر سال۲۰۱۱ به‌خاطر ارائه حمایت مالی، مادی، یا فناوری از جانبِ، یا به، نیروی قدس - شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران که از حزب‌الله و سایر گروه‌های تروریستی پشتیبانی می‌کند - تحریم شد.

بنا بر بیانیه وزارت خزانه‌داری که در ماه مه امسال و در زمان تحریم یک شرکت چینی توسط ایالات متحده به‌خاطر تجارت با ماهان‌ایر منتشر شد، آمده است: «ماهان‌ایر، در حمایت از عملیات‌های منطقه‌یی نیروی قدس سپاه پاسداران، به انتقال نیروهای عملیاتی، جنگ‌افزارها، تجهیزات، و وجوه مالی نیروی قدس پرداخته و برای حزب‌الله نیز جنگ‌افزار و پرسنل جابه‌جا کرده است».

در بیانیه ماه مه آمده است: «از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون، هواپیمایی ماهان‌ایر مرتباً جنگجویان و تجهیزاتی را با هدف سرپا نگاه داشتن رژیم اسد و پشتیبانی از آن به سوریه منتقل کرده است که [این امر] به بی‌رحمی‌های رژیم و آوارگی غیرنظامیان کمک کرده است. وزارت‌خارجه در ماه دسامبر ۲۰۱۹ بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲، که از جمله اختیارات موجود در زمینه مبارزه با توسعه تسلیحاتی است و گسترش‌دهندگان جنگ‌افزارهای کشتار جمعی و حامیانشان را هدف قرار می‌دهد، هواپیمایی ماهان را تحریم کرد».