728 x 90

تنها ۱۰درصد درآمدهای نفتی نسبت به قانون بودجه محقق شده

افت شدید درآمد نفتی رژیم
افت شدید درآمد نفتی رژیم

احسان خاندوزی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آخوندی روز شنبه ۱۷آبان در مقاله‌ای که در روزنامه حکومتی دنیای اقتصاد نوشت اذعان کرد که تنها ۱۰درصد درآمدهای نفتی نسبت به قانون بودجه محقق شده است.

وی هم‌چنین گفت که نزدیک به نیمی از درآمدهای بودجه عمومی از محل انتشار اوراق و فروش شرکتها به دست آمده است.

این در حالی است که رژیم ایران در بودجه سال جاری خورشیدی صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۰دلار برای هر بشکه را گنجانده بود که معادل ۱۸.۲۵ میلیارد دلار بود.

از سوی دیگر آمار شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها نشان می‌دهد رژیم ایران روزانه حدود ۳۰۰هزار بشکه صادرات نفت داشته و قیمت نفت ایران نیز در نیمه اول سال جاری حدود ۳۵دلار بوده است. البته بخشی از نفت صادراتی ایران برای تسویه بدهی این رژیم به شرکتهای ساینوپک و سی‌ان‌پی‌سی چین به‌خاطر سرمایه‌گذاری ۵میلیارد دلاری آنها در میادین آزادگان و یادآوران است و درآمدی برای این رژیم ندارد.

لازم به یادآوری است که بخشی از نفت صادراتی ایران راهی سوریه می‌شود و معلوم نیست آیا سوریه بابت دریافت نفت ایران پول می‌دهد یا نه.

پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس آخوندی درآمد دولت از محل صادرات نفت در ۵ماه ابتدایی سال جاری خورشیدی را تنها ۷۰۰میلیون دلار گزارش داده بود که با اهداف بودجه اختلاف چشمگیر دارد. دولت آخوند روحانی از محل نفت و فرآورده‌های نفتی ۵۷تریلیون تومان درآمد در نظر گرفته بود.