728 x 90

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک پدیدهٔ غول‌پیکر کیهانی شبیه به «علامت سؤال» را در اعماق فضا کشف کرده است

جیمز وب، جزئیات خیره‌کننده‌ای از کهکشان
جیمز وب، جزئیات خیره‌کننده‌ای از کهکشان

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک پدیدهٔ غول‌پیکر کیهانی شبیه به «علامت سؤال» را در اعماق فضا کشف کرده است. اختر شناسان از مشاهده تصویر شکل عجیبی در فضا که تلسکوپ جیمز وب ارسال کرده است، شگفت‌زده شده‌اند. آژانس فضایی اروپا تصویری از ۲ستاره در حال تشکیل که ۱۴۷۰سال نوری از زمین فاصله دارند منتشر کرده است که این علامت سؤال عظیم در میان این ۲ستاره واقع شده است.

دانشمندان در توضیح می‌گویند که به‌احتمال زیاد این علامت رنگ نارنجی مایل به قرمز علامت سؤال، نشان می‌دهد که این جرم فضایی در فاصله بسیار دوردستی از ما قرار دارد. در واقع در تصاویر فضایی هر چه جسمی دورتر باشد، قرمزتر دیده می‌شود. شکل این علامت سؤال اما می‌تواند در اثر ادغام شماری از کهکشان‌ها ایجاد شده باشد.

مؤسسه علوم تلسکوپ فضایی که هدایت مأموریت علمی تلسکوپ جیمز وب را در دست دارد، در این‌باره می‌گوید این تصویر احتمالاً یک کهکشان دوردست و یا چند کهکشان بالقوه در حال تعامل با یکدیگر را نشان می‌دهد. در واقع ممکن است برهم‌کُنش و فعل و انفعالات این کهکشان‌ها باعث ایجاد علامت سؤال شده باشد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7485c80a-e596-460a-bd03-336fd3880197"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات