728 x 90

تلاشهای مخفیانه قاچاق استارلینک به ایران

استارلینک
استارلینک

مجله تایم (۲۵ ژانویه۲۰۲۳) نوشت: نگاهی نزدیک به تلاشهای مخفیانه برای قاچاق اینترنت استارلینک به ایران

بالاخره بشقاب ماهواره در بسته‌بندی اصلی خود رسید، یک جعبه مقوایی خاکستری با برچسب استارلینک که در روز روشن در وسط تهران تحویل داده شد. رضا، جوان ایرانی که بسته را پذیرفت، با خنده به یاد می‌آورد: «انگار خود ایلان ماسک دارد به من تحویل می‌دهد. او تحویل را نه از ماسک که صاحب شرکت اینترنتی ماهواره‌ای است، بلکه از یک قاچاقچی حرفه‌یی به‌وضوح عصبی و خشمگین گرفت. این مرد مبلغ ۳۰۰ دلاری که به او وعده داده شده بود را می‌گرفت و او را نسبت به این وسیله که به داخل ایران قاچاق کرده بود توجیه کرد.

رضا که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: «مهم‌ترین چیز این است که ارسال خبر اعتراضات در اینترنت جریان داشته باشد، این بسیار مهم است. یکی از فعالانی که در سازماندهی بزرگترین تلاش قاچاق، که مجبور به دریافت کمکهای پولی افراد بوده است، می‌گوید: «هر دستگاه ۷۰۰دلار است... بنابراین ۱۰۰دستگاه تقریباً ۷۰۰۰۰دلار است. و ۱۰۰دستگاه تقریباً برای ایجاد یک اینترنت جایگزین کافی نیست. ایده این است که از ظروف به روشی استفاده نکنیم که مقاومت فرانسه، برای مثال، از فرستنده‌های رادیویی مخفی استفاده می‌کرد که در طول جنگ جهانی دوم بسیار کم بود. سازمان دهندگان تخمین می‌زنند که یک وب سایه می‌تواند در ایران با حدود ۵۰۰۰ بشقاب استارلینک مؤثر باشد.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/de5fdbef-2c58-40a7-aeaa-57ab54cd6338"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات