728 x 90

تشکیل نیروی ضربت پهپادی توسط آمریکا در ٰخلیج‌فارس

پهپاد آمریکایی
پهپاد آمریکایی

بنا به گزارش خبرگزای آسوشیتدپرس مقامات ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کردند که در واکنش به افزایش حملات به کشتی‌ها در سال‌های اخیر همزمان با تشدید تنش بارژیم ایران، یک نیروی ضربت پهپادی متشکل از پهپادهای زمین به هوا، پهپادهای مخصوص سطح دریا و زیردریایی تشکیل خواهد داد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است در مورد سامانه‌هایی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت اطلاعاتی چندانی ندادند ولی تأکید کردند که قابلیت‌های تجسسی و عملیاتی این پهپادها طی ماه‌های آینده تمامی نقاط استراتژیک در مسیرهای انتقال نفت در منطقه را تحت پوشش قرار خواهد داد.

دریادار برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، چهارشنبه ۱۷ شهریورگفت: «هدف ما استقرار سامانه‌های بیشتری برای کنترل تمامی مسیرهای دریایی چه در آسمان و چه در زیر دریاست».

تنگه هرمز که حدود ۲۰درصد از نفت مورد نیاز جهان از آن عبور می‌دهد بخشی از حوزه عملیاتی ناوگان پنجم است. این ناوگان کنترل قلمرو دریایی و آبراه‌های مهم منطقه خاورمیانه از جمله کانال سوئز و باب‌المندب را نیز برعهده دارد.

بخشی از سلاحها و سامانه‌هایی که توسط «نیروی ضربت ۵۹» مورد استفاده قرار خواهند گرفت در رزمایش ناوگان نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام که آوریل امسال برگزار شد شرکت داشتند، از جمله پهپادهای تجسسی هوایی، پهپادهای مخصوص گشت‌زنی روی سطح آب موسوم به «شاهین دریایی» و «شکارچی دریا» و پهپادهای کوچک‌تری که شبیه اژدر هستند و در زیر سطح آب حرکت می‌کنند.

در سال‌های اخیر حملات به کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در سطح منطقه افزایش یافته است. آمریکا رژیم ایران را مسئول اکثر این حملات در خلیج‌فارس و دریای عمان و شورشیان حوثی را نیز مسئول حملات در آب‌های نزدیک یمن معرفی کرده است.

دریادار برد کوپر در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه بدون ورود به جزییات به افزایش تنش در منطقه اشاره کرد و افزود: «فقط این را ذکر می‌کنم که از مواضع و رفتار رژیم ایران به‌خوبی آگاه و برای مقابله با آن کاملاً آماده هستیم».

رژیم ایران تاکنون به تشکیل این نیروی ضربت جدید واکنش نشان نداده و نمایندگی آن کشور در سازمان ملل به درخواست خبرگزاری آسوشیتدپرس برای اظهارنظر در این مورد پاسخ نداد.

ارتش آمریکا چندی پیش اعلام کرد قطعات به جا مانده از تسلیحاتی که در حمله به کشتی تحت اجاره یک شرکت اسراییلی مورد استفاده قرار گرفته‌اند با پهپادهای ساخت رژیم ایران کاملاً انطباق دارد. در این حمله که ماه ژوئیه در قلمرو دریای عمان روی داد دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این کشتی کشته شدند.(خبرگزای آسوشیتدپرس۱۷ شهریور)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/06900f2e-75dc-4bd5-b459-6437dab08793"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات