728 x 90

تشخیص کرونا با سگ‌های آموزش دیده

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

ارتش آلمان مشغول تربیت ۱۰سگ برای کشف کووید۱۹ با بوکشیدن و ردیابی است. این اقدام در صورت موفقیت، گام مهمی در پیشگیری و جلوگیری از انتقال ویروس کروناست.
تاکنون از سگ‌های تربیت‌شده برای مأموریت‌های زیادی استفاده می‌شود، در عملیات‌ امداد و نجات برای پیدا کردن انسان و حیوان زیر آوار، در مأموریت‌های پلیس در ردگیری و کشف مواد مخدر و هم‌چنین مواد منفجره و حتی در پزشکی، مثلا در تشخیص سرطان.

با توجه به این ویژگی سگها، پژوهشگران امیدوارند با تربیت سگ‌ها در این زمینه بتوان از آنها برای تشخیص کرونا با هدف جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران، بهره گرفت.
در حال حاضر گفته می‌شود که سگ‌های ‌نژاد ژرمن شپرد، اسپانیل و رتریور می‌توانند تا ۸۰درصد، این ویروس را به درستی تشخیص دهند.
خبرها حاکی از آن است که ارتش آلمان و مرکز آموزش عالی دامپزشکی شهر هانوفر در چارچوب پروژه‌یی که در آن ده سگ از مدرسه آموزش سگ ارتش آلمان شرکت می‌کنند، مشغول تربیت سگ‌ها برای تشخیص کروناست.
از ویژگی‌های سگ‌های تربیت‌شده ردیاب و مواد‌یاب این است که نه تنها قادرند از روی ترکیب ملکولی یک بو، مواد منفجره یا مواد مخدر را ردیابی کنند که حتی می‌توانند سرطانهای گوناگون و افت ناگهانی قند خون در بیماران دیابتی را هم بو بکشند. ایده به خدمت گرفتن سگ‌ها در ردیابی ویروس جدید کرونا هم از همین توانایی نشأت گرفته است.
آزمایش‌های مشابه‌ای هم در بریتانیا، فرانسه و فنلاند جریان دارد که بیشتر بر آموزش سگ‌ها از طریق شناسایی ویروس در ادرار و عرق بدن افراد مبتلا متمرکز است و بعضاَ نتایج قابل اعتنایی هم داشته است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b5b83ec5-6a53-49b1-baf0-1a4be127a789"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات