728 x 90

ترامپ: داده‌ها حکایت از آن دارد که کشور نقطه اوج را پشت سر گذاشته

کنفرانس خبری ترامپ در کاخ سفید
کنفرانس خبری ترامپ در کاخ سفید

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۲۸فروردین در کنفرانس خبری کاخ‌سفید درباره فاجعه کرونا در این کشور گفت: «نبرد ادامه دارد اما داده‌ها حکایت از آن دارد که کشور در زمینه ابتلا به موارد تازه نقطه اوج را پشت سر گذاشته است.»

وی ضمن تأکید بر هوشیاری افزود: «هر چند باید هوشیار باشیم، روشن است که استراتژی تهاجمی ما مؤثر است و باید اضافه کنم که خیلی خوب اثر کرده.»

ترامپ در پاسخ به این سؤال که خطرات بازگشایی کشور در حالی که اپیدمی ادامه دارد گفت: «بسته نگاه داشتن کشور هم باعث مرگ مردم می‌شود.»

وی اضافه کرد که سلامت روانی جامعه یکی از نگرانی‌هاست و در حالی که مردم بیکار می‌شوند خطوط تلفنی کمک به کسانی که متمایل به خودکشی هستند «در حال انفجار است».

آماری که چند روز پیش منتشر شد نشان می‌داد حدود ۱۶.۶میلیون آمریکایی ظرف سه هفته اخیر درخواست مزایای بیکاری کرده‌اند.

گفتنی است که چندین ایالت از جمله نیویورک گفتگوی مقدماتی درباره بازگشایی امور اقتصادی و اجتماعی را شروع کرده‌اند. قانون اساسی آمریکا می‌گوید که دولتهای ایالتی مسئولیت حفظ نظم و ایمنی عمومی را دارند. دستورهای جاری در زمینه منع تردد یا «ماندن در خانه» را هم فرمانداران ایالتی صادر کرده‌اند.

دکتر دبورا برکس هماهنگ‌کننده کارگروه دولت ترامپ در واکنش به این اپیدمی گفته است که آمار درگذشتگان در آمریکا به نسبت جمعیت در مقایسه با سایر کشورها پایین است و «می‌بینیم که اوضاع در حال بهبودی است».

وی افزود: هر کدام از فرمانداران ایالات و شهرداران خود باید تصمیم بگیرند... تا آنچه در راستای منافع‌شان است را اجرا کنند.

گوین نیوسام روز سه‌شنبه ۲۶فروردین گفت که او دستور «در خانه بمانید» را تا زمانی که افزایش آمار بستری شدن، به‌خصوص در بخش مراقبت‌های ویژه، متوقف نشده و رو به کاهش نگذاشته باشد را لغو نخواهد کرد.