728 x 90

تخریب مزار شهدای قتل‌عام سال ۶۷ در اهواز + فیلم و عکس

تخريب مزار شهداي قتل عام سال ۶۷  در اهواز
تخريب مزار شهداي قتل عام سال ۶۷ در اهواز

خانواده‌های شهدای مجاهد خلق که روز جمعه ۲۹تیر۹۷ برای دیدار از مزار شهدای مجاهد خلق به منطقه پادادشهر در پشت قبرستان بهشت‌آباد، در اهواز رفته بودند، با صحنه تخریب مزار شهدا مواجه شدند..

فیلمهایی از تخریب مزار شهیدان قتل عام ۶۷:

این محل علاوه بر شهدای قتل‌عام ۶۷ مزار تعدادی از شهدای سالهای ۶۰تا ۶۳ نیز می‌باشد که در چهار گور جمعی دفن شده‌اند.

سال گذشته در همین روزها رژیم ضدبشری آخوندی قصد تخریب این مزار را داشت، که در وحشت از واکنش خانواده‌های شهیدان و افشاگری مقاومت ایران و فشارهای بین‌المللی؛ کار را متوقف کرد.

تابلوی پروژه که بر روی مزار شهدا قرار است انجام شود

تابلوی پروژه که بر روی مزار شهدا قرار است انجام شود

 

تابلوی پروژه که بر روی مزار شهدا قرار است انجام شود

تابلوی پروژه که بر روی مزار شهدا قرار است انجام شود


تخریب مزار شهیدان قتل‌عام ۶۷ در اهواز

سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن روز ۱۱خرداد ۹۶طی بیانیه‌یی هشدار داد مقامهای رژیم ایران با بی‌احترامی به گورهای دسته‌جمعی شواهد و آثار جرم باقی‌ مانده از اعدام‌های دهه‌ٔ ۶۰ را از بین می‌برند. این سازمان از کارگزاران رژیم آخوندی خواست تا هر چه سریع‌تر تخریب مزار شهیدان قتل‌عام شدگان تابستان ۱۳۶۷ در اهواز را متوقف کنند.
این گورها حاوی اجساد دهها زندانی سیاسی است که در تابستان ۶۷ قتل‌عام شدند.

دیکتاتوری آخوندی در همان سال در جهت تخریب مزار شهیدان روی این گورها سیمان ریخت تا ظاهراً از حفر زمین توسط خانواده‌ها و بیرون کشیدن اجساد عزیزانشان جلوگیری کند. از آن سال تا به امروز این گورها که با سازه‌ها (بلوک‌های) سیمانی شناسایی می‌شوند، بارها مورد تخریب قرار گرفته‌اند و آن محوطه تبدیل به زباله دانی و محل نخاله‌های ساختمانی شده است.
 

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل، در این گزارش با اشاره به تخریب مزار شهیدان این قبرستان می‌گوید: «در حال حاضر بولدوزرها در چارچوب یک پروژه‌ٔ تعریض جاده در کنار این گورهای دسته‌جمعی مشغول به کارند… قرار است بلوک‌های سیمانی (که نشان این گورهاست) با خاک یکسان شود و منطقه کنار این جاده در حال تعریض به‌منظور احداث یک مرکز تجاری پاکسازی شود». (گزارش سازمان عفو بین‌الملل- اول ژوئن ۲۰۱۷)

 

فیلمها و تصاویری از مزار شهیدان قتل عام ۶۷ و شهیدان مجاهد خلق - قبل از تخریب:

مطالب مرتبط: