728 x 90

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند مهاباد، نیروگاه رامین اهواز، خانواده‌های کارگران بازنشسته فولاد و فعالان زیست‌محیطی کشور در گلپایگان

اهواز - تجمع اعتراضی کارگران بخش های مختلف شرکت برق ویس ( رامین)
اهواز - تجمع اعتراضی کارگران بخش های مختلف شرکت برق ویس ( رامین)

تجمع کارگران کارخانه قند مهاباد

روز سه‌شنبه ۸ مهرماه، کارگران کارخانه قند مهاباد در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی و اخراج تعدادی از همکارانشان دست به اعتصاب زده و در محوطه این کارخانه تجمع کردند.

تجمع خانواده‌های کارگران بازنشسته مشمول حالت اشتغال فولاد

روز دوشنبه ۷ مهرماه، شماری از خانواده‌های کارگران بازنشسته مشمول حالت اشتغال فولاد، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان وزارت کشور خواستار رسیدگی به مطالبات مزدی خود شدند.

این معترضان عنوان کردند: «حدود ۲۸۰نفر از خانواده‌های کارگران بازنشسته شهید فولاد هستیم که سالهاست مطابق با مصوبه سوم دیماه ۹۱ مجلس حقوق دریافت نمی‌کنیم ».

آنها افزودند: «ماده ۴۰ تأکید دارد حقوق بازنشستگی شهدای فولاد مطابق با آخرین حقوق تعیین و هر ساله متناسب با افزایش ضریب حقوق شاغلان دستگاهها اضافه و به شکل تبصره یک عمل شود. در تبصره یک این ماده قانونی نیز آمده؛ حقوق بازنشستگی مشمولان حالت اشتغال مشابه کارکنان هم‌تراز (بازنشسته در سال تصویب این قانون) تطبیق و اعمال گردد».

معترضان گفتند: «چندین سال است برای اجرای تبصره یک ماده ۴۰ مصوبه مجلس شورای اسلامی تلاش کرده‌ایم و نهایتاً آنچه مفاد قانون است در حق ما اجرا نشده و فقط مبلغ اندکی از آنچه به‌عنوان معوقه نزد صندوق فولاد داشته‌ایم به هر خانواده داده شده است».

آنها خواستار پرداخت بدهیهای خود از صندوق فولاد شده و ادامه دادند: «سالهاست بین صندوق فولاد و بنیاد شهید پاسکاری می‌شویم و حقوق دریافتی ما همانند یک فوتی ذوب آهن پرداخت می‌شود ضمن آن که از امتیازاتی که یک خانواده حقوق‌بگیر از بنیاد شهید می‌گیرد نیز محروم هستیم».

این خانواده‌ها با انتقاد از وضعیت بد معیشتی خود، خواستار بهبود سطح زندگی خود هستند.

-هران.تجمع خانواده‌های کارگران بازنشسته مشمول حالت اشتغال فولاد۹۹۰۷۰

تجمع اعتراضی کارگران نیروگاه رامین اهواز

اعتراض کارگران نیروگاه رامین اهواز برای تأمین امنیت شغلی و معیشتی به‌دلیل واگذار شدن ۴۹درصد ازسهام این نیروگاه به بخش خصوصی که از چندی پیش آغاز شده است کماکان ادامه دارد و روز سه‌شنبه ۸مهرماه نیز آنها به اعتراض خود ادامه دادند.

روز دوشنبه ۷مهر، یکی ازکارگران نیروگاه رامین اهواز در این خصوص گفت: «اگر سهام نیروگاه به فروش برسد نیروگاه موظف است مطالبات و حق و حقوق نیروهای رسمی مانند ۶۵درصد افزایش حقوق، حق مناطق جنگ‌زده و حق مسکن را پرداخت کند».

وی افزود: «شمار زیادی از آنها نیروهای پیمانکاری هستند و گفته می‌شود بعد از فروش سهام کلیه نیروهای پیمانی از کار اخراج خواهند شد».

-اهواز.تجمع کارگران اخراجی اجرائیات شهرداری اهواز

تجمع اعتراضی فعالان زیست‌محیطی کشور در گلپایگان

روز یکشنبه ۶مهر ماه اعضای مجمع فعالان زیست‌محیطی کشور با همراهی اهالی روستای نیوان نار در شهرستان گلپایگان استان اصفهان با تجمع در مقابل ماشین‌آلات سنگین خواستار توقف ساخت و ساز گاوداری صنعتی در ۵کیلومتری این روستا شدند.

گاوداری صنعتی که می‌خواهد در این منطقه احداث شود ۱۰هزار راسی بوده که یک فاجعه بزرگ اقتصادی و زیست‌محیطی را به همراه خواهد داشت. چون با توجه به این‌که مردم روستای نیوان نار با ۳۵۰خانوار و جمعیت حدود ۱۵۰۰ نفری و دیگر روستاهای همجوار آن به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و معیشت آنان به این دو گره خورده است، احداث این گاوداری صنعتی می‌تواند باعث نابودی اقتصاد و مهاجرت گسترده روستاییان و هم‌چنین نابودی مراتع و زیست بوم این منطقه شود. فاضلاب این دامداری باعث ایجاد بوی زننده و ورود پساب آن به آبهای سطحی و زیر زمینی باعث ایجاد مشکلات زیست‌محیطی زیادی خواهد شد که می‌تواند بهداشت عمومی و سلامتی مردم کل شهرستان گلپایگان را به خطر بیاندازد!