728 x 90

سایت فلوریدین پرس: مارکو روبیو اشتیاق بایدن برای نجات برجام را زیر ضرب برد

مارکو روبیو
مارکو روبیو

سایت فلوریدین پرس روز پنجشنبه ۲۲مهر نوشت: سناتور مارکو روبیو از "سرخوردگی" دولت بایدن در پیشبرد تلاشهای شکست‌خورده خود برای احیای توافق هسته‌یی با ایران انتقاد کرد، و این با وجود بی‌اعتنایی بیشمار رژیم ایران به ایالات متحده است و هم‌چنین آنها به‌سرعت در برنامه اتمی برای مونتاژ یک سلاح اتمی پیش می‌روند.

روبیو گفت که رئیس‌جمهور بایدن باید برجام [برنامه جامع اقدام مشترک] را از روی میز برداشته و با کنگره و متحدان سراسر جهان در مسیری که مانع از دستیابی ایران به سلاحهای هسته‌ای، حمایت رژیم از تروریسم و ​​حمایت از آن می‌شود همکاری کند.

وی اظهار داشت که نقض فاحش حقوق‌بشر علیه آمریکاییها و مردم ایران باید مورد حسابرسی قرار بگیرد.

در اوایل این هفته، دولت بایدن فاش کرد که آنها در حال حاضر بر روی طرح B کار می‌کنند اما هیچ‌گونه اقدامی در مورد طرح پیگیری جدیدی که برای جلوگیری از دستیابی کامل ایران به هسته‌یی انجام می‌دهند، فاش نکرد.

روبیو افزود که رژیم ایران ادعا می‌کند که آنها با آمریکا به گفتگو خواهند نشست تا مذاکرات را به‌زودی به پایان برسانند، اما هرگز تاریخ یا نشانه‌ای را که به‌دنبال بیانیه آنها باشد، ارائه نکردند.

در حالی که مذاکرات متوقف شده بود، ایران در عین‌حال به نقض آشکار بخش‌هایی از توافق هسته‌یی ایران از جمله تولید بیش از ۲۰۰ گرم اورانیوم غنی شده نزدیک به ۲۰ درصد و افزودن آبشار افزوده سانتریفوژهای پیشرفته برای غنی‌سازی اورانیوم به ۶۰ درصد ادامه می‌دهد.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی، یک اندیشکده مستقر در آمریکا، ماه گذشته گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد رژیم ایران اورانیوم با درجه تسلیحاتی مکفی برای یک بمب اتمی در کمتر از یک ماه بدترین سناریو خواهد بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات