728 x 90

تایمز مالی: تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا بیهوده است

وزرای خارجه سه کشور اروپایی - تاسیس سازوکار مالی جدید اروپا
وزرای خارجه سه کشور اروپایی - تاسیس سازوکار مالی جدید اروپا

تایمز مالی طی مقاله‌یی تلاش برای دور زدن تحریم‌ها را بیهوده دانست و نوشت:‌ هر نهادی که در آمریکا دارایی‌هایی داشته باشد یا حتی سیستم پرداختهایش بر اساس دلار باشد با یک انتخاب مواجه است: "با ایران معامله کن و آمریکا هر چه داری را توقیف خواهد کرد".

 

به‌نوشته تایمز مالی یک آمریکایی که درگیر اعمال تحریم‌ها است گفت ممکن است معاملات محدودی را با رژیم ایران بتوان انجام داد اما این، آن‌قدر نیست که ابزار ساز کار ویژه را، جاری و فعال نگهدارد. مشکلات لجستیک اینستکس بسیار زیاد خواهد بود و هزینه قراردادها بی‌نهایت بالا خواهند بود...

 

 

تایمز مالی درباره اینس‌تکس نوشت: از ماه اوت اتحادیه اروپا و اعضای ارشدش تلاش کردند تا یک مکانیزم برای تجارت با ایران فراهم کنند تا به‌نحوی از حاکمیت برتر دلاری اجتناب کنند.

در ماه ژانویه این تلاشها به برنامه‌ اینس‌تکس انجامید که یک ابزار مستقر در پاریس و متعلق به دولتهای فرانسه، آلمان و انگلستان بود.

 

تایمز مالی نوشت برنامه اینس‌تکس تاکنون تقریباً به هیچ جایی نرسیده و هیچ پیشرفتی نداشته است.

 

جروئن جانسن کارشناس حقوقی تحریم‌ها گفته است: در حالی‌که آنها یک نهاد مطابق قوانین فرانسه ایجاد کرده‌اند اما هنوز مشغول کار برای عملیاتی کردن آن می‌باشند. با این‌حال چنین نهادی هنوز نه شماره تلفنی دارد و نه مشخصاتی برای تماس با آن منتشر شده است.

وی گفت: من با دو عضو هیات اینس‌تکس تماس گرفتم که فرانسه و انگلستان را نمایندگی می‌کنند اما دفاتر آنها حتی به سختی با نام اینس‌تکس آشنایی داشتند.

 

توماس یونگ یک مدیر بانک اروپا و ایران در هامبورگ تأیید کرد که ماهها بطول می‌انجامد تا اینس‌تکس عملیاتی شود. وی گفت اینس‌تکس تنها برای پاسخ گویی به صادر کنندگان اروپایی و ایرانی است و نه این‌که خود این نهاد بتواند به‌لحاظ مالی اقدام مستقلی بکند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات