728 x 90

تأکید کلی کرافت بر محروم ساختن رژیم از دسترسی به تسلیحات

کلی کرفت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
کلی کرفت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

کلی کرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل ۶شهریور۹۹ در مصاحبه به العربیه گفت: «هر چه به بیست سپتامبر نزدیک می‌شویم حرفهای ما قویتر و قویتر می‌شود زیرا همان‌طور که شما می‌دانید نیمه‌شب بیست سپتامبر مکانیسم ماشه اجرایی خواهد شد».

وی افزود: «به‌نظر من هر کشوری که همراه با ما رأی ندهد تا تضمین کند رژیم ایران دسترسی به سلاح نداشته باشد، حامی مشترک بزرگترین دولت حامی تروریسم است».

سفیر آمریکا در سازمان ملل درباره دلایل حقوقی به‌کارگیری مکانیسم ماشه توسط آمریکا گفت: «مکانیسم ماشه در قطعنامه ۲۲۳۱ است و در برجام نیست. برجام یک توافق غیرالزام آور است. قطعنامه ۲۲۳۱ الزام آور است و یک قطعنامه شورای امنیت است. ما در کادر قطعنامه ۲۲۳۱ مکانیسم ماشه را فعال کردیم و ما قویاً بر این نظریم که در نیمه‌شب ۲۰ سپتامبر مکانیسم ماشه اجرایی می‌شود.

اگر یک کشور عضو شورای امنیت در رد مکانیسم ماشه قطعنامه‌ای پیشنهاد بدهد ما آن را وتو خواهیم کرد و بعد از سی روز از فعال کردن مکانیسم ماشه که ۲۰ اوت بود، تحریم‌ها اجرایی خواهد شد».

کلی کرافت در پاسخ به این سؤال که «آیا شما انتظار دارید تا۲۰سپتامبر یک راه‌حل مصالحه مانند تمدید شش ماهه یا یک ساله تحریم تسلیحاتی وجود داشته باشد؟»، گفت: «تنها مصالحه‌یی که امکان دارد این است که رژیم ایران خرید سلاح و انتقال آن به نیروهای نیابتی و شبه‌نظامیان خودش را متوقف کنند. ما این موضوع را نه فقط به خاورمیانه بلکه به مردم ایران هم بدهکاریم. ما باید از شهروندان ایران حفاظت کنیم. ما تعهد داریم که از خاورمیانه حفاظت کنیم».

وی در مورد توافق اخیر رافائل گروسی با رژیم در مورد امکان بازدید از دو سایت مورد بحث گفت: «این هیچ چیز نیست به غیر از شیوه فریب دادن رژیم ایران برای این‌که از خودش دفاع کند. من می‌توانم به شما تضمین بدهم که هیچ‌کس سایتهای واقعی را نخواهد دید. مانند گذشته هیچ شفافیتی وجود نخواهد داشت و رفتار آنها تغییر نخواهد کرد».