728 x 90

بیانیه پایانی گروه ۷: نگرانی از ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و محکومیت نقض حقوق بشر

اجلاس گروه ۷
اجلاس گروه ۷

رهبران هفت کشور صنعتی جهان در پایان اجلاس سه روزه خود در آلمان در بیانیه مشترکی ضمن تأکید بر تعهد خود مبنی بر ممانعت از دستیابی رژیم آخوندی به سلاح اتمی فعالیت‌های موشکی این رژیم را محکوم کردند. در این بیانیه که روز سه‌شنبه منتشر شده آمده است:

ما بار دیگر بر تعهد بسیار روشن خود تأکید می‌کنیم که رژیم ایران هرگز نباید سلاح اتمی تولید کند. بسیار متأسفیم که به‌رغم تلاشهای شدید دیپلماتیک برای بازگشت به توافق برجام، رژیم ایران هنوز از این فرصت برای انعقاد توافق استفاده نکرده است.

بیانیه تأکید می‌کند راه‌حل دیپلماتیک بهترین راه برای محدود کردن برنامه هسته‌یی ایران است.

ما کشورهای جی۷ متعهد می‌شویم که با یکدیگر و همراه با سایر شرکای بین‌المللی برای مقابله با تهدیدات ناشی از تشدید با تنشهای هسته‌یی رژیم ایران برای امنیت جهانی است مقابله کنیم.

در این بیانیه هم‌چنین آمده است: ما از رژیم ایران می‌خواهیم اساساً با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و برای انجام تعهدات قانونی خود از طریق ارائه اطلاعات فنی معتبری که آژانس برای شفاف‌سازی و حل و فصل مسائل باقیمانده به آن نیاز دارد، فوراً عمل کند.

بیانیه مشترک کشورهای جی۷ در ادامه می‌افزاید: ما شدیداً ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران در منطقه را محکوم می‌کنیم و از این رژیم می‌خواهیم تمام فعالیت‌های مربوط به موشکهای بالستیک را که مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ منع تکثیر شورای امنیت ملل‌متحد و سایر قطعنامه‌های این شوراست متوقف کند. تهدیدات رژیم ایران برای امنیت دریایی، هر چه بیشتر به ثبات منطقه آسیب می‌رساند.

در این بیانیه ضمن اشاره به نقض حقوق‌بشر و اعدامهای خودسرانه توسط رژیم آخوندی آمده است: ما نگرانی مشترک خود را در مورد ادامه نقض حقوق‌بشر در ایران، از جمله دستگیری و بازداشتهای خودسرانه تکرار می‌کنیم و افزایش اعدامها توسط این رژیم را محکوم می‌کنیم. ما از رژیم ایران می‌خواهیم به دستگیری و بازداشت خودسرانه اتباع خارجی و دو تابعیتی به‌عنوان اهرمی برای مقاصد سیاسی، خاتمه دهد. ما هم‌چنین به حمایت خود از تلاشهای بین‌المللی برای حسابرسی از رژیم ایران به‌خاطر سرنگون کردن غیرقانونی پرواز۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین ادامه می‌دهیم.

(سایت شورای اروپا ۷تیر)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4d324a57-20b8-42e2-8d9e-35d02a98e5cf"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات