728 x 90

بیانیه وزیر خارجه آمریکا – جهان باید در مقابل باج‌خواهی اتمی رژیم ایران بایستد

پمپئو وزیر خارجه آمریکا
پمپئو وزیر خارجه آمریکا

بیانیه مطبوعاتی وزیر خا رجه آمریکا -۲۸اسفند ۹۸-سؤالات بی‌پاسخ در فعالیت‌های مخفی برنامه اتمی رژیم ایران و ساخت کلاهک اتمی برای موشک توسط این رژیم.جهان باید در مقابل باج‌خواهی هسته‌یی رژیم ایران بایستد

 

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: در پاسخ به تشدید تنشهای هسته‌ای غیرقابل قبول رژیم ایران، وزارت بازرگانی تحریم‌هایی بر پنج کارشناس اتمی رژیم ایران اعمال کرد. این پنج نفر پیش از سال ۲۰۰۴ دست‌اندرکار برنامه تسلیحات اتمی رژیم ایران به نام آماد بودند و تا به امروز توسط این رژیم به کار گرفته شده‌اند. بعد از این‌که کار روی طرح آماد متوقف شد، رژیم ایران به حفظ اسناد طرح آماد و کارشناسان تسلیحات هسته‌ای شامل این افراد ادامه داد. هنوز سؤالات بی‌پاسخ در فعالیت‌های مخفی برنامه اتمی رژیم ایران باقی است از جمله فعالیت‌های مربوط به ساخت کلاهک هسته‌ای برای موشک.

لیست‌گذاری جدید وزارت بازرگانی، پاسخگویی کامل و صریح رژیم ایران در مورد فعالیت‌های مربوط به تسلیحات اتمی را ضروری می‌سازد.

پمپئو افزود: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان ۱۳۹۸ گزارش کرد آژانس در مورد کشف ذرات اورانیوم با مواد شیمیایی پردازش شده در یک مکان اعلام نشده در ایران تحقیق می‌کند. وجود ذرات هسته‌ای علامتی است از احتمال وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده در ایران.

تشدید فعالیت‌های حساس هسته‌ای رژیم ایران چالشهای جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند. اکنون زمان آن است که جامعه بین‌المللی علیه باج‌خواهی اتمی رژیم ایران بایستد. جهان باید باید به این بیندیشد که اگر این رژیم به سلاح اتمی مجهز بود چگونه رفتار می‌کرد؟

 

وزارت‌خارجه آمریکا روز سه‌شنبه لیست۵کارشناس اتمی تحریم شده رژیم درپروژه آماد را به این ترتیب اعلام کرد:

عارف بالی لاشک، محمد مهدی هادوی، کامران دانشجو که در پروژه موشک شهاب۳ و نصب وسیله اتمی بر روی آن کار کرده، مهدی تهرانچی مسئول آزمایش انفجارانمی و علی مهدی‌پور از گروه شبیه‌سازی که مسئول طراحی سلاحهای اتمی است.

 

پروژه آماد اولین بار توسط مقاومت ایران در اردیبهشت سال ۱۳۸۲ در سایت شیان لویزان افشا شد و رژیم این پروژه را به سایت لویزان ۲در سایت مژده منتقل کرد. اما این سایت جدید نیز در آبان سال ۱۳۸۳ توسط مقاومت ایران افشا شد به‌دنبال این افشاگریها، رژیم پروژه آماد را تبدیل به سازمان پژوهشهای نوین دفاعی موسوم به سپند کرد که سپند نیز توسط مقاومت ایران در سال ۱۳۹۰ افشا شد.

در این افشاگریهای جهانی علیه برنامه اتمی ضدایرانی و ضدانسانی خامنه‌ای، طرح‌ها و کارشناسان اتمی رژیم از جمله تحریم شدگان اخیر، افشا گردید.