728 x 90

بیانیه مشترک فرانسه، انگلستان، ایرلند شمالی و آمریکا: رژیم ایران هرگز نباید سلاح هسته‌یی تولید کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

بر اساس گزارش سایت وزارت‌خارجه آمریکا (۱۰ مردادماه) وزرای خارجه فرانسه، انگلستان، ایرلند شمالی و آمریکا طی بیانیه مشترک مطبوعاتی از رژیم ایران خواستار بازگشت به برجام شده و در مورد تولید سلاح هسته‌یی به رژیم ایران هشدار دادند. در بخشهایی از این بیانیه آمده است:

«برای مدت بیش از ۵۰سال، معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌یی (NPT) جزء غیرقابل جایگزینی و حیاتی نظم مبتنی بر قوانین جهانی بوده است. ما مجدداً NPT را به‌عنوان سنگ‌بنای رژیم منع گسترش سلاحهای هسته‌یی و به‌عنوان پایه‌یی برای پیگیری خلع‌سلاح هسته‌یی و استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌یی تأیید می‌کنیم. ما تلاشهای پایدار خود را برای کاهش خطرات هسته‌یی در پیشبرد تعهدات خلع‌سلاح هسته‌یی خود بر اساس ماده ششم NPT یادآوری می‌کنیم.
با آغاز دهمین کنفرانس بازنگری NPT، ما مجدداً بر اهمیت تداوم آن تأکید می‌کنیم و متعهد می‌شویم که به‌طور مثبت در جهت اجرای کامل همه مفاد و تحقق کامل اهداف آن کار کنیم. از جمله پیشبرد صلح و امنیت بین‌المللی است که ما به‌عنوان کشورهای دارای سلاح هسته‌یی NPT و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، متعهد به حفظ و ارتقای آن هستیم.

رهبران فرانسه، انگلستان و ایالات متحده قاطعانه به اهداف مندرج در بیانیه ۳ژانویه ۲۰۲۲ مبنی بر جلوگیری از جنگ هسته‌یی و اجتناب از مسابقات تسلیحاتی متعهد هستند. ما تشخیص می‌دهیم و با درک عمیق عمل می‌کنیم که جنگ هسته‌یی را نمی‌توان پیروز دانست و هرگز نباید در آن جنگید.

ما آرمانها و مخاطرات بالای مرتبط با حفظ سابقه عدم استفاده از سلاحهای هسته‌یی از سال۱۹۴۵ را تأیید می‌کنیم. سلاحهای هسته‌یی، تا زمانی که وجود دارند، باید در خدمت اهداف دفاعی، جلوگیری از تهاجم و جلوگیری از جنگ باشند. ما کسانی را که از تسلیحات هسته‌یی برای اجبار نظامی، ارعاب و باج‌خواهی استفاده می‌کنند یا تهدید به استفاده از آنها می‌کنند، محکوم می‌کنیم. چنین اقداماتی عمیقاً خطرناک و مغایر با اهداف NPT و منشور سازمان ملل است...

NPT خطر یک جنگ هسته‌یی ویرانگر را کاهش داده است و کاهش بیشتر این خطر باید برای همه کشورهای عضو NPT و برای این کنفرانس بازنگری اولویت باشد. ما اذعان داریم که این خطر به بهترین وجه از طریق گام‌های مشخص، اساسی و هدفمند و غلبه بر چالشهای استراتژیک، سیاسی و فنی لازم برای دستیابی به جهانی بدون سلاحهای هسته‌یی برطرف می‌شود.

در مقاله کاری که ما ارائه کردیم، اصول و مسئولیت‌های اقدامات مسئول برای کشورهای دارای سلاح هسته‌یی NPT را تشریح می‌کند و راه‌هایی را نشان می‌دهد که دولتهای ما اجرای بیانیه ۳ژانویه را به پیش خواهند برد... .

ما متعهد به رسیدگی به بحرانهای گسترش تسلیحات تسلیحاتی منطقه‌یی در هر کجا هستیم.

ما بار دیگر تأکید می‌کنیم که رژیم ایران هرگز نباید سلاح هسته‌یی تولید کند. ما متأسفیم که با وجود تلاش‌های دیپلماتیک فشرده، ایران هنوز از فرصت برای بازگرداندن اجرای کامل برجام استفاده نکرده است.

ما از رژیم ایران می‌خواهیم که به اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگردد و به‌صورت فوری با آژانس در حل و فصل مسائل مربوط به مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام‌نشده احتمالی در ایران، طبق توافقنامه پادمانهای مورد نیاز NPT، همکاری کند...».

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/2fe1f88c-0e18-489e-88bb-80e1a0d0da03"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات