728 x 90

بیانیه شخصیت های فرانسوی خطاب به ماکرون در حمایت از مردم ایران

بیانیه شخصیت های فرانسوی خطاب به ماکرون در حمایت از مردم ایران
بیانیه شخصیت های فرانسوی خطاب به ماکرون در حمایت از مردم ایران

شماری از شخصیتها و روشنفکران فرانسوی، طی بیانیه‌یی خطاب به امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور این کشور نوشتند: فرانسه، باید در کنار مردم ایران بایستد و از آرزوها و مطالبات آنان برای رسیدن به آزادی و دموکراسی دفاع کند.

در این بیانیه که در لوموند منتشر شده، شخصیتهای فرانسوی نوشته‌اند: چهل سال است مردم ایران زیر ستم یکی از سرکوبگرترین و آزادی ستیزترین رژیمهای جهان زندگی می‌کنند. جمهوری اسلامی رکوردار اعدام در جهان است و روی کار آمدن حسن روحانی تغییری در این واقعیت تلخ و دردناک نداده است به‌طوری که هم‌اکنون هزاران نفر از زندانیان ایران به‌ویژه کسانی که در هنگام ارتکاب جرم کودک بوده‌اند در انتظار اجرای احکام اعدام خود هستند.

در بخش دیگری از بیانیه شخصیتهای فرانسوی، آمده است: به‌رغم دستگیریهای گسترده، اعتراضهای اجتماعی در سراسر ایران رخ می‌دهد و مردم سیاست‌های جنگ‌افروزانه این رژیم را در منطقه و جهان محکوم می‌کنند. مردم ایران صریحاً خواستار توقف دخالت‌های نظامی سپاه پاسداران در سوریه، غزه، لبنان و دیگر کشورهای منطقه‌یی و همچنین توقف حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر حماس و حزب‌الله لبنان هستند. سپاه پاسداران در این ماجراجوییهای خطرناک میلیاردها دلار از سرمایه‌های مردم ایران را صرف نجات رژیم جنایتکار بشار اسد کرده و با این اقدام شریک جنایتهای او شده است.

شخصیتهای فرانسوی خطاب به رئیس‌جمهور این کشور می‌نویسند: فرانسه به‌عنوان "میهن حقوق بشر" نمی‌تواند در مقابل سرکوب منظم و شدید رژیم حاکم بر ایران ساکت بماند. فرانسه، باید در کنار مردم ایران بایستد و از آرزوها و مطالبات آنان برای رسیدن به آزادی و دموکراسی دفاع کند.

شخصیتهای فرانسوی خاطرنشان می‌کنند: رژیم ایران از هیچ عملی برای تضمین کنترل خود بر فعالیت مسالمت‌آمیز مخالفان روی گردان نیست...روز ۳۰ژوئن یک توطئه سوءقصد با بمب علیه شورای ملی مقاومت ایران در ویلپنت خنثی شد. تلاشهای دیگری برای حملات تروریستی علیه مخالفان مقیم آلبانی و دانمارک نیز خنثی شده است.

شخصیتهای فرانسوی تأکید می‌کنند: فرانسه باید قویاً و بدون هیچ ملاحظه و قید و شرطی تشدید سرکوب رژیم آخوندها را که مسئول نقض گسترده و روزمره حقوق‌بشر در ایران است، محکوم کند

باید با صدای بلند یادآوری کرد که فرانسه، در کنار کسانی است که از ارزشهای بنیادی جمهوری و دموکراسی فرانسه، یعنی آزادی، عدالت و مدارا حمایت می‌کند.

و این در حالی است که نیویورک تایمز روز پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷ در گزارشی به قلم برت استفانز نوشت: از شروع خود در ۴۰سال پیش در همین هفته، جمهوری اسلامی ایران از حسن‌نیت ناظران خوش‌باور غرب برخوردار بوده است...

و می‌افزاید: یک دهه بعد، بعد از حکومتی از وحشت افسارگسیخته که به فتوای ننگین علیه سلمان رشدی و قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی، از جمله کودکان، در سال ۱۹۸۸ انجامید، یک طلوع دروغین دیگر داشتیم.

و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، که بعد از مرگ خمینی رئیس‌جمهور ایران شد، یک اصلاح‌طلب قلمداد می‌شد. در واقع او یک حاکم فاسد بود که بمب‌گذاری و کارزار ترور جهانی به‌راه انداخت که از بوئنس آیرس تا برلین گسترش داشت. جانشین رفسنجانی، محمد خاتمی قرار بود یک مدره باشد. اما این امر مانع از سرکوب خونین تظاهرات‌های دانشجویان در سال ۱۹۹۹ و یا تعقیب غیرقانونی برنامه تسلیحات اتمی ایران طی دورانش نشد...

استفانز می‌نویسد: یک تلاش ایران برای بمب‌گذاری جلسه یک گروه اپوزیسیون در نزدیکی پاریس در تابستان گذشته در هم پیچیده شد...

وی معتقد است: هدف کلی سیاست غرب نمی‌تواند استمالت رژیم ایران باشد... هدف باید پایان دادن به ۴۰سال شب ایران باشد.

اینکار نباید یک کارزار نظامی باشد. بلکه باید کارزاری از فشار اقتصادی باشد.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات