728 x 90

بیانیه رئیس کمیسیون بعد از نشست ۶دسامبر کمیسیون مشترک برجام

جلسه کمیسیون مشترک برجام
جلسه کمیسیون مشترک برجام

رئیس کمیسیون مشترک برجام در بیانیه‌یی که پس از جلسه روز جمعه ۱۵ آذر ۹۸ در وین انتشار داد، شرکت‌کنندگان بر نقش کلیدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نهاد مسئول نظارت بر راستی‌آزمایی تعهدات هسته‌یی رژیم ایران طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت ملل متحد، تأکید کرده و از آن حمایت کردند.

در این قطعنامه مکانیسم ماشه در زمینه نقض تعهدات رژیم پیش‌بینی شده است.

 

در بیانیه هلگا اشمیت، رئیس کمیسیون مشترک برجام آمده است: در جلسه روز جمعه در وین نگرانی‌های جدی پیرامون برخی تحولات، به‌ویژه گام های اخیر رژیم ایران در خصوص اجرای تعهدات هسته‌یی ذیل برجام ابراز شد.

تمامی شرکت‌کنندگان بر اهمیت کلیدی اجرای کامل و مؤثر برجام توسط تمامی طرفها و عزم آنها جهت پیگیری تلاش‌ها برای حفظ توافق، تأکید کردند.

این بیانیه می‌افزاید: شرکت‌کنندگان در جلسه مشترک برجام رژیم ایران را قویاً به برداشتن تمامی گامهای لازم جهت اجرای کامل تعهدات هسته‌یی و عدم اتخاذ گام های تشدید کننده در این خصوص تشویق کردند.

 

گفتنی است کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را هم برعهده‌ دارد روز جمعه ۱۵ آذر ۹۸ در کنفرانس مطبوعاتی در مورد برنامه شورای امنیت درباره رژیم ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ گفت که این یک فرصت مهمی برای شورا خواهد بود که تعهد خود به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ را نشان دهد.

کرافت هم‌چنین گفت با توجه به اقدامات ادامه‌دار رژیم ایران در نقض مستقیم مواد این قطعنامه و همان‌طور که همه ما می‌دانیم هر جا که درگیری و اختلافات و تنش باشد، در یمن، در سوریه در عراق، رژیم ایران درست همانجا حضور دارد.