728 x 90

بیانیه اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران

جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

اتحادیه اروپا روز دوم آذر ۱۴۰۲ طی بیانیه‌یی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: اتحادیه اروپا به‌شدت نگران است که رژیم ایران با وجود قطعنامه‌های متعدد شورای حکام و فرصتهای فراوان ارائه شده توسط مدیرکل طی چند سال، هیچ پیشرفتی در حل و فصل مسائل پادمان باقیمانده نداشته است.

در نوامبر سال گذشته، شورای حکام در قطعنامه خود تصمیم گرفت "ضروری و فوری است"که رژیم ایران"به‌منظور اطمینان از راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای" تمام موضوعات پادمان باقی مانده را روشن کند. ما انتظار داریم که ایران برای اجرای تعهدات پادمانی خود به‌سرعت عمل کند تا با وارد شدن به همکاری کامل، اساسی و سازنده با آژانس، اعتماد را بازگرداند. همه مسائل پادمان تحت نظارت دقیق ما باقی خواهند ماند، تا زمانی که مدیر کل گزارش دهد که آنها دیگر مسائل باقی مانده نیستند.

اتحادیه اروپا عمیقاً نگران وجود مواد هسته‌یی در مکانهای اعلام نشده در ایران است و این‌که مکان فعلی این مواد هسته‌یی و یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌یی، که ممکن است امروز هنوز در ایران وجود داشته باشد، برای آژانس شناخته نشده است. 

این بسیار نگران‌کننده است که آژانس هنوز در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌یی ایران منحصراً صلح‌آمیز است. اتحادیه اروپا یادآوری می‌کند که استاندارد جهانی راستی‌آزمایی کنونی بر اساس موافقتنامه جامع پادمان همراه با یک پروتکل الحاقی است. ما از ایران می‌خواهیم تا اجرای موقت پروتکل الحاقی را از سر بگیرد و آن را تصویب کند تا آژانس بتواند تضمینهای معتبری در مورد عدم وجود فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده ارائه کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/97e13b0a-9e1c-4d6e-bdf8-5df2abfe92d7"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات