728 x 90

بورس تهران با سر به زمین خورد و ۴۶هزار واحد سقوط کرد

بازار بورس تهران
بازار بورس تهران

روز یکشنبه ۲۷مهرماه شاخص کل بورس تهران با افتی ۴۶هزار واحدی سقوط کرد و به حدود ۱.۵ میلیون واحد رسید که نسبت به روز گذشته بیش از ۳درصد کاهش نشان می‌دهد.

لازم به یادآوری است که شاخص کل بورس ایران از حدود ۵۰۰هزار واحد در ابتدای سال به ۲میلیون واحد در نیمه مرداد ماه اوج گرفت. بسیاری از کارشناسان «دستکاری دولت» در بورس و ایجاد حباب را عامل جهش شاخص عنوان کرده بودند.

دولت آخوند روحانی برای جبران کسری بودجه امسال، برنامه ۱۰برابر کردن فروش اموال و شرکت‌های دولتی، هم‌چنین انتشار گسترده اوراق قرضه را داشت.

در بودجه امسال، منابع در نظر گرفته شده از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول دولت با افزایشی بیش از ۱۰برابری نسبت به بودجه پارسال، حدود ۴۹هزار و ۵۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده و گزارشهای زیادی از دستکاری دولت آخوند روحانی در شاخص بورس برای کسب درآمد بیشتر از فروش اموال و شرکت‌های دولتی منتشر شده است.

خبرگزاری حکومتی تسنیم روز یکشنبه گزارش داد بانک مرکزی تا پایان شهریورماه سال جاری ۱۶ مرحله حراج برای فروش اوراق قرضه دولتی برگزار کرد که طی آن، در مجموع نزدیک ۷۰هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی دولتی به بانکها، نهادهای مالی و سایر سرمایه‌گذاران فروخته شد، اما فروش اوراق دولتی طی مهرماه به‌شدت سقوط کرده و در آخرین هفته عرضه تنها ۳۳۰میلیارد تومان اوراق به فروش رفته است.