728 x 90

بلینکن: ما و سه کشور اروپایی در مورد مقابله با چالش بازگرداندن رژیم ایران به تعهداتش در سریع‌ترین صورت متحد هستیم، و این جدید است

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

در حالیکه کاخ‌سفید اجلاس سران آمریکا و سه کشور اروپایی را گفتگوی بایدن با ماکرو و مرکل و بوریس جانسون را به‌منظور «بررسی خطرات ناشی از تشدید برنامه اتمی رژیم ایران برای امنیت جهانی»، توصیف کرده است، بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به سی.ان.ان گفت: ما و سه کشور اروپایی در مورد مقابله با چالش بازگرداندن رژیم ایران به تعهداتش در سریعترین صورت متحد هستیم، و این جدید است.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: رژیم ایران در ماه‌های اخیر برای خطرناک‌تر کردن برنامه اتمی خود گامهایی برداشته است، اما هنوز پنجره‌ای وجود دارد که از طریق آن رژیم ایران می‌تواند به مذاکرات بازگردد. البته موفقیت این کار واقعاً به این بستگی دارد که آیا رژیم ایران در انجام این کار جدی است یا خیر.

بلینکن هم‌چنین گفت: ما و سه کشور اروپایی به‌همراه روسیه و چین قویاً معتقدیم که این بهترین راه به جلو خواهد بود. اما هنوز نمی‌دانیم که آیا رژیم ایران مایل است به شیوه‌ای معنادار وارد عمل شود و به توافق بازگردد؟یا نه، در صورت عدم توافق، ما با هم به‌دنبال همه گزینه‌های لازم برای مقابله با این مشکل هستیم.

بلینکن در گفتگوی دیگری با تلویزیون سی.بی.اس آمریکا گفت: رژیم ایران، متأسفانه، با برنامه اتمی خود به‌طور تهاجمی پیش می‌رود. مدت زمانی که برای تولید مواد شکاف‌پذیر کافی برای یک سلاح هسته‌یی لازم است، کوتاه‌تر و کوتاه‌تر می‌شود. رژیم ایران در حال کسب معلومات بیشتری در این زمینه است و این دارد تبدیل به یک مشکل می‌شود. از سوی دیگر ما شاهد این هستیم که رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش درگیر فعالیت‌های خطرناکی برای آمریکا و دیگران (در منطقه) هستند. رئیس‌جمهور بسیار آماده است تا هر اقدامی را در زمان و مکان انتخابی ما و به هر وسیله‌ای که مناسب است، انجام دهد تا مشارکت این رژیم و نیروهای نیابتی‌اش در این فعالیت‌ها را متوقف کند.

بلینکن هم‌چنین گفت رژیم ایران می‌گوید در پایان نوامبر به مذاکرات برمی‌گردد. باید ببینیم که آیا آنها واقعاً اینکار را خواهند کرد یا خیر. وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه به رویترز نیز گفت: «ما هنوز نمی‌دانیم که آیا رژیم ایران مایل به بازگشت برای تعامل معنادار هست یا نه. اگر نباشد، همه ما به‌دنبال همه گزینه‌های لازم برای مقابله با مشکل خواهیم بود».

(تلویزیون سی.ان.ان. - تلویزیون سی.بی.اس و رویترز ۹آبان)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/94c21bc9-09ed-4818-a98e-6d5e072fa301"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات