728 x 90

بلومبرگ: معترضان قطع اینترنت در ایران را دور می‌زنند

قطع اینترنت در ایران
قطع اینترنت در ایران

بلومبرگ روز دوشنبه ۲۷آبان نوشت، ناآرامیهای اخیر در ایران در مورد چیزی بسیار جدی‌تر از افزایش قیمت بنزین است. دلیل آن هم قطع کردن اینترنت در اکثر نقاط کشور در طول آخر هفته توسط رژیم است.

NetBlocks، یک سازمان غیردولتی که بر حقوق دیجیتال نظارت می‌کند، می‌گوید که تا روز شنبه، وصل به اینترنت ایران به میران ۵درصد اوایل هفته بوده است. محدودیتها از روز جمعه و همزمان با تظاهرات و اعتراضات در سرتاسر ایران و قطع شدن پراکنده در شهرهای بزرگ مانند تهران و شیراز آغاز شد. تا روز شنبه، به قطع ارتباط همه شبکه‌های تلفن همراه و به‌دنبال آن خاموشی اینترنتی و ارتباطی ملی تقریباًً‌ در سراسر کشور گسترش یافت."

با این وجود تصاویر از داخل کشور در حال آمدن است. در چند روز گذشته، سایر نقاط جهان توانسته‌اند فیلمهایی را از داخل کشور مشاهده کنند که نشان می‌دهند تظاهرات گسترده و گاهاً سرکوبهای خشونت‌آمیز از سوی سرویسهای امنیتی است.

این روزنامه افزود، آلپ توکر، مدیر NetBlocks، هشدار می‌دهد که هیچ راهی مطمئن برای دور زدن محدودیتهای رژیم وجود ندارد. وی خاطرنشان می‌کند که سیم کارتهای رومینگ می‌توانند قطع شوند، و این در حالی است که اینترنت ماهواره‌یی گران و کند است. در عین‌حال، برخی از اتصالات ظاهری ممکن است در حقیقت توسط دولت به‌عنوان یک فریب اداره شود تا کاربران فکر کنند که ارتباطاتشان امن است.

وزارت امور خارجه آمریکا از برخی از شرکتهای بزرگ رسانه‌های اجتماعی خواسته است تا زمانی که شهروندان ایرانی آفلاین نگه داشته می‌شوند، حساب‌های رهبران و نهادهای رژیم ایران را به‌حالت تعلیق درآورند.

بلومبرگ در ادامه نوشت، اما بستن حساب خامنه‌ای و سایر چهره‌های رژیم حداقل کاری است که باید فیس‌بوک و توئیتر انجام دهند.

برای دور زدن ممنوعیت‌های اینترنتی اعمال شده در جاهایی مثل ایران، فن‌آوریهایی با کاربرد آسان ایجاد کنند، تا ایرانیان، مانند هر کس دیگری از توئیتر، اینستاگرام، فیس‌بوک و تلگرام استفاده کنند.

اما روشن است که فعالیت‌های آنلاین تهدیدی برای خامنه‌ای و دستیاران وی بود که وی سعی کرد اینترنت را قطع کند. بقیه دنیا باید شکر کنند که بسیاری از ایرانیان راه‌هایی را برای سرپیچی از دستورات وی پیدا کرده‌اند.