728 x 90

بلومبرگ: در حالی‌که مذاکرات وین در برزخ است، ایران و آمریکا با یکدیگر اختلاف دارند

دیپلماتهای اروپایی در مذاکرات وین
دیپلماتهای اروپایی در مذاکرات وین

بلومبرگ روز ۱۵آذر در گزارشی از دور هفتم مذاکرات بی‌نتیجه قدرتهای جهانی درباره هسته‌یی رژیم ایران نوشت: رژیم ایران اعلام کرد که قصد دارد تا زمانی که ایالات متحده تحریم‌ها علیه اقتصاد این کشور را لغو نکند، به توسعه فعالیت‌های هسته‌یی خود ادامه دهد و این امر در حالی‌که قدرتهای جهانی به‌دنبال احیای توافق ۲۰۱۵ هستند، که فعالیت‌های اتمی تهران را محدود می‌کرد، بر فوریت آن افزوده است.

روز دوشنبه وزارت امور خارجه رژیم ایران اعلام کرد، انتظار دارد دور بعدی مذاکرات در وین تا پایان هفته جاری آغاز شود و تاریخ دقیق آن ظرف چند روز آینده اعلام شود. برخی از مقامات آمریکایی و اروپایی درباره رسیدن به یک توافق در کوتاه مدت تردید دارند.

یک توافق به رژیم ایران اجازه می‌دهد تا به بازارهای جهانی نفت بازگردد، و مقامهای رژیم ایران به‌دنبال افزایش تولید فراتر از سطحی هستند که قبل از اعمال تحریم‌های دولت ترامپ به آن رسیده بودند.

خاطرنشان می‌شود سخنگوی وزارت‌خارجه آلمان دوشنبه ۱۵آذر، در مورد لفاظیهای سران رژیم ایران پیرامون مذاکرات هسته‌یی واکنش نشان داد و اعلام کرد پیشنهادهای هسته‌یی رژیم ایران «پذیرفتنی نیست».


وی گفت: با این حال آلمان هم‌چنان متعهد به یافتن یک راه‌حل دیپلماتیک در این زمینه است، اما پنجره زمانی هر روز بسته‌تر می‌شود.

خبرگزاری رویترز به‌نقل از سخنگوی وزرات خارجه آلمان نوشت: «ما پیشنهادها را... به‌دقت و اساسی مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدم که رژیم ایران تقریباً تمامی توافق‌های پیشین، که حاصل چندین ماه مذاکرات سخت بوده است را نقض کرده است».
وی افزود: به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست که رژیم ایران به موازات مذاکرات وین ظرفیت‌های هسته‌یی خود را افزایش می‌دهد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات