728 x 90

بروکسل-کنفرانس در پارلمان اروپا «ایران: چشم‌انداز تغییر و سیاست اتحادیه اروپا» - سخنرانی نمایندگان پارلمان - قسمت دوم

بروکسل-کنفرانس در پارلمان اروپا «ایران: چشم‌انداز تغییر و سیاست اتحادیه اروپا» - سخنرانی نمایندگان پارلمان
بروکسل-کنفرانس در پارلمان اروپا «ایران: چشم‌انداز تغییر و سیاست اتحادیه اروپا» - سخنرانی نمایندگان پارلمان

بروکسل-کنفرانس در پارلمان اروپا

«ایران: چشم‌انداز تغییر و سیاست اتحادیه اروپا»

با حضور دهها نماینده و حمایت از شورای ملی مقاومت

و طرح ۱۰ ماده‌یی خانم رجوی برای آینده ایران

۳ خرداد ۱۴۰۲

 

قسمت دوم

 

سخنرانی های آنا فوتیگا، استانیسلاو پولچاک، ايوان استفانتس، ریشارد چارنسکی، یان زهرادیل، جیانا گانچا و خوزه مانوئل فرناندز

کنفرانس در پارلمان اروپا -سخنرانیهای آنا فوتیگا، استانیسلاو پولچاک، ایوان استفانتس، ریشارد چارنسکی، یان زهرادیل، جیانا گانچا و خوزه مانوئل فرناندز - 0

کنفرانس در پارلمان اروپا -سخنرانیهای آنا فوتیگا، استانیسلاو پولچاک، ایوان استفانتس، ریشارد چارنسکی، یان زهرادیل، جیانا گانچا و خوزه مانوئل فرناندز - 1

کنفرانس در پارلمان اروپا -سخنرانیهای آنا فوتیگا، استانیسلاو پولچاک، ایوان استفانتس، ریشارد چارنسکی، یان زهرادیل، جیانا گانچا و خوزه مانوئل فرناندز - 2

 

 

آنا فوتیگا:

خانم مریم رجوی گوش دادن به شما بسیار آموزنده و الهام‌بخش است

من تمام گفته‌های همکارانم را تأیید می‌کنم

که از عزم، ثبات و استحکام شما

در پایداری در کنار مردم ایران تمجید می‌کنند

چشم‌انداز دولت آزاد، دموکراتیک با جدایی دین از دولت

که شما همین چند لحظه پیش به پارلمان اروپا ارائه کردید

رؤیای دیرینه مردم ایران را محقق می‌کند

 

آنا فوتیگا وزیر خارجه لهستان (۲۰۰۷) -عضو کمیسیون خارجی پارلمان اروپا:

خانم مریم رجوی عزیز، خوشحالم که شما را اینجا در پارلمان اروپا می‌بینم. گوش دادن به شما بسیار آموزنده و الهام‌بخش است. البته من تمام گفته‌های همکارانم را تأیید می‌کنم که از عزم، ثبات و استحکام شما در پایداری در کنار مردم ایران تمجید می‌کنند. اما اجازه بدهید در مورد چیزی که شنیدم نظر بدهم.

من فکر می‌کنم که چشم‌انداز دولت آزاد، دموکراتیک با جدایی دین از دولت که شما همین چند لحظه پیش به پارلمان اروپا ارائه کردید، رؤیای دیرینه مردم ایران، به‌ویژه جوانان، خانواده‌ها، و کسانی است که ۱۹۸۸ (قتل‌عام ۶۷) جان باختند و همه کسانی که در تمام این سال‌ها اعتراض کردند. ما در مورد انقلاب کنونی صحبت می‌کنیم، آنچه را که از سال۲۰۲۲ مشاهده کرده‌ایم، و در حال وقوع است. اما ما یقینا شاهد چند دهه جنایت رژیم بوده‌ایم. به همین دلیل است که ما اینجا در پارلمان اروپا با اکثریت قریب به اتفاق آرا، قطعنامه تحریم سپاه پاسداران را با آگاهی از پیچیدگیهای قانونی این اقدام و دشواری آن، تصویب کردیم. ما به‌خوبی از تخلفات و جنایاتی که در ایران، در داخل و خارج از ایران انجام می‌شود، آگاه هستیم. و در خارج منظورم وسیعتر از منطقه خاورمیانه است، اگر چه مداخله رژیم در منطقه به‌خوبی شناخته شده است.

بنابراین من از جامعه بین‌المللی می‌خواهم که این تحریم‌ها را طولانی‌تر کند. ما وقتی می‌خواهیم در امور اقتصادی و تجارت با رژیم ایران تعامل داشته باشیم، باید بدانیم که تقریباً ۸۰درصد تجارت ایران تحت کنترل سپاه پاسداران است. و این به‌معنای هم‌سو شدن با سازمانی است که مسئول کشتار افراد زیادی در ایران و خارج از آن است. زنده باد ایران آزاد.

 

استانیسلاو پولچاک:

طرح ۱۰ ماده‌یی خانم رجوی که توسط بسیاری از نمایندگان پارلمان

و اعضای کنگره ایالات متحده حمایت می‌شود

خواستار یک جمهوری با جدایی دین از دولت و لغو مجازات اعدام است

 

استانیسلاو پولچاک نماینده پارلمان اروپا:

خانمها و آقایان از شرکت شما در این جلسه مهم بسیار سپاسگزارم. ما خوشحالیم که فرصت شنیدن سخنان خانم رجوی، پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران را داریم. خانم رجوی، خوشحالم که دوباره شما را اینجا می‌بینم. ما سالهاست که از جنبش شما به‌خاطر خصلت دموکراتیک آن و از طرح ۱۰ ماده‌یی ایران آزاد حمایت می‌کنیم. مهم این است که سازمان مجاهدین سازمان و شبکه‌یی در داخل ایران دارد. حتی رژیم ایران اعتراف کرده است که نیروهای مقاومت سازمان مجاهدین نقش بزرگی در اعتراضات و قیام‌هایی که سپتامبر گذشته آغاز شد، ایفا کردند. مجاهدین یک جنبش سراسری است که بهای سنگینی را در مبارزه با بنیادگرایی اسلامی یا بهتر بگوییم علیه فاشیسم مذهبی پرداخته است. خانم رجوی به‌عنوان یک مسلمان، مدافع قوی حقوق زنان، از جمله حق انتخاب پوشش برای زنان بود. طرح ۱۰ ماده‌یی او که توسط بسیاری از نمایندگان پارلمان و اعضای کنگره ایالات متحده حمایت می‌شود، خواستار یک جمهوری با جدایی دین از دولت و لغو مجازات اعدام است. بسیاری از شما می‌دانید که خواهر خانم رجوی توسط رژیم شاه کشته شده است. خواهر دوم او که در حالی که باردار بود توسط رژیم کنونی به طرز وحشیانه‌یی شکنجه و اعدام شد. ناگفته نماند که هزاران عضو مجاهدین خلق ایران در جریان قتل‌عام سال۶۷ اعدام شدند. بنابراین وقتی از پرداخت هزینه صحبت می‌کنیم، خانم رجوی یک الگو و سمبل واقعی است. باید اضافه کنم که تا این لحظه بیش از ۳۶۰۰نفر از مبارزان و اعضای مجاهدین خلق پس از شروع اعتراضات سراسری دستگیر و ناپدید شده‌اند. این برای ما بسیار نگران‌کننده است. اعضای جنبش او تنها اپوزیسیون فعال رژیم بودند و در زندگی شخصی خود فداکاریهای زیادی برای آرزوهای خود برای ایران آزاد کردند. به همین دلیل است که ما در پارلمان اروپا به آنها بسیار احترام می‌گذاریم. وضعیت ایران در یک سال گذشته موضوع بحثهای متعددی در پارلمان اروپا بوده است. من می‌خواهم به صراحت بگویم که در مورد ایران، ما در پارلمان اروپا طرفدار یک جمهوری دموکراتیک با جدایی دین از دولت هستیم. به همین دلیل امروز این جلسه را برگزار می‌کنیم. ما نه تنها باید به این رژیم فشار بیاوریم تا اعدام و سرکوب را متوقف کند، بلکه باید تحریم‌ها را نیز اعمال کنیم. هر گونه سیاست نرم مماشات، نتیجهٔ معکوس دارد و رژیم ایران را جریتر خواهد کرد. با توجه به استقبال گرمی که امروز از رئیس‌جمهور مقاومت ایران شده است، احساس می‌کنم که در مسیر درستی حرکت می‌کنیم.

 

ایوان استفانتس:

من معتقدم بهترین سیاست در قبال ایران و مؤثرترین راه برای دادن پیام به آخوندها

حمایت از قیام مردم ایران برای تغییر رژیم است

و به همین دلیل است که ما در این پارلمان از طرح ۱۰ ماده‌یی خانم رجوی

برای جمهوری دموکراتیک با جدایی دین از دولت حمایت کرده‌ایم

ایوان استفانتس نماینده پارلمان اروپا:

خوش آمدید خانم رجوی. اجازه بدهید که در ابتدا بگویم چقدر خوشحالم که دوباره شما را در پارلمان اروپا در میان ما، در میان دوستانتان در اینجا می‌بینم. و من کاملاً مطمئن هستم که تحت رهبری شما، مردم ایران بیش از هر زمان دیگری به آزادی در ایران نزدیک شده‌اند. و من فکر می‌کنم این یک دستاورد بسیار مهم است. من سال‌هاست که مستقیماً با نمایندگان شورای ملی مقاومت در تماس هستم و آنها مرتباً در مورد وضعیت ایران و هم‌چنین متأسفانه از وحشیگریهای فراوان در کشور شما من را مطلع می‌کنند.

دوستان عزیز می‌دانیم که مقاومت ایران با یک حکومت دینی بسیار وحشیانه مواجه شده و بسیاری از اعتراضات در این سال‌ها به طرز وحشیانه‌ای سرکوب شده است. و متأسفانه، بسیاری از دولتهای غربی به‌دلیل منافع اقتصادی خود از اتخاذ موضع تند در قبال (رژیم) ایران خودداری کرده و چشمان خود را بر بسیاری از موارد نقض حقوق‌بشر بسته‌اند.

اما تاریخ به ما می‌آموزد که هنگام مواجهه با فاشیسم، سازش کارساز نیست و اثر معکوس دارد. ما در ایران یک رژیم فاشیستی مذهبی داریم که برخلاف تمام اصول و ارزش‌هایی است که در اروپا داریم. خانم رجوی سال‌هاست که می‌گوید این رژیم قابل اصلاح نیست. نباید با زبان نرم با آن صحبت کرد. تا زمانی که این رژیم وجود دارد، سرکوب و صدور تروریسم ادامه خواهد داشت

با نگاهی به اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و اعلامیه حقوق شهروندی فرانسه و هم‌چنین در اعلامیه استقلال آمریکا و بسیاری از کشورهای دموکراتیک می‌بینیم که قیام و مقاومت در برابر رژیم طاغوت حق و وظیفه شهروندان است. پس بیایید به کانونهای شورشی که به هر وسیله ممکن علیه رژیم ایران قیام کرده‌اند درود بفرستیم. آنها جان خود را به خطر می‌اندازند تا دموکراسی و حکومت مردم را به مردم ایران بیاورند. کانونهای شورشی سازمان مجاهدین خلق نقش عمده‌یی در گسترش قیام به تمام ۳۱استان و بیش از ۲۸۰شهر داشته‌اند. رژیم جنبش خانم رجوی را مسئول سازماندهی اعتراضات و شورش‌ها می‌داند. بنابراین برای جمع بندی، من معتقدم بهترین سیاست در قبال ایران و مؤثرترین راه برای دادن پیام به آخوندها که ما را جدی‌تر بگیرند، حمایت از قیام مردم ایران برای تغییر رژیم است. و به همین دلیل است که ما در این مجلس از طرح ۱۰ ماده‌یی خانم رجوی برای جمهوری دموکراتیک با جدایی دین از دولت حمایت کرده‌ایم. به این ترتیب مردم ایران احساس می‌کنند که در مبارزه خود تنها نیستند و شما تنها نیستید. ما با شما هستیم. متشکرم

 

ریشارد چارنسکی:

من و بسیاری از همکارانم فراز و نشیب‌ها را تجربه کرده‌ایم

و به این نتیجه رسیده‌ایم که این جنبش توانایی سرنگونی این رژیم را دارد

و دارای یک بستر دموکراتیک است که در طرح خانم رجوی

منعکس کننده توانایی بازسازی آینده ایران است

 

ریشارد چارنسکی - وزیر پیشین امور اروپایی لهستان، عضو کنفرانس رؤسای هیأت‌های پارلمان اروپا - نایب‌رئیس پارلمان اروپا (۲۰۱۸)

دوستان عزیز، دوستداران آزادی، ابتدا مایلم که همبستگی عمیق و ستودن اپوزیسیون دموکراتیک ایران شورای ملی مقاومت و به‌ویژه شما خانم رئیس‌جمهور ابراز کنم که امروز با ما در اینجا هستید. اما امیدوارم و عقیده دارم که بازدید بعدی شما از اینجا شما نه به‌عنوان رهبر مقاومت بلکه به‌عنوان رهبر ایران از اینجا بازدید کنید. . از نزدیک به دو دهه پیش که برای اولین بار به این مجلس راه یافتم، از جنبش دموکراتیک ایران حمایت کرده‌ام. من و بسیاری از همکارانم در این خانه بارها این مقاومت را تجربه کرده‌ایم، صراحتاً بگویم، فراز و نشیب‌ها را تجربه کرده‌ایم و به این نتیجه رسیده‌ایم که این جنبش توانایی سرنگونی این رژیم را دارد و دارای یک بستر دموکراتیک است که در طرح خانم رجوی منعکس‌کننده توانایی بازسازی آینده ایران است. این جنبشی است که به‌معنای واقعی روی پای خود ایستاده و توانسته بر همه مشکلات در ارتباط با مردم خود فائق آید. اما صادقانه بگویم، من یک دیپلمات هستم. ما شاهد روزهایی بودیم که سیاست مماشات اتحادیه اروپا در قبال جمهوری اسلامی در اوج قرار داشت و منجر به قرار گرفتن مجاهدین خلق در لیست سیاه شد. و من و بسیاری از دوستانم در این پارلمان نبرد سختی را علیه دولتهای بزرگ اتحادیه اروپا انجام دادیم تا آنها را از لیست خارج کنیم. مقاومت ایران نه تنها توانسته زنده بماند، بلکه تحت رهبری کاریزماتیک و شایسته شما خانم رئیس‌جمهور موفق شده است خود را در داخل ایران سازماندهی مجدد کند. هزاران کانون شورشی سازمان مجاهدین خلق در داخل ایران تشکیل شده و نقش مهمی در رهبری اعتراضات سراسری که سپتامبر گذشته آغاز شد، ایفا کرده‌اند.

به‌عنوان نماینده لهستان در اینجا، لهستان، کشوری که سال ها، چندین دهه برای آزادی جنگید، می‌دانم و می‌دانیم و احساس می‌کنیم که سرکوب چیست، دیکتاتوری چیست، مماشات چیست. به همین دلیل است که ما بسیار ناامید شدیم که پس از تصویب قطعنامه‌یی در پارلمان اروپا در ژانویه برای در لیست بردن سپاه پاسداران، اتحادیه اروپا به‌دلیل سیاست مماشات از انجام همین کار خودداری کرد. شرم‌آور است، واقعاً شرم‌آور است. نتیجه این سیاست این است که رژیم می‌تواند مدت بیشتری در قدرت بماند.

دوستان، ما در اوکراین با رژیم ایران روبه‌رو هستیم. ما نمی‌توانیم این را نادیده بگیریم و مثل همیشه با ایران تجارت کنیم. ما باید مطمئن شویم که این پیام را به شدیدترین روش‌ها به آخوندها می‌دهیم که آنها بهای بسیار سنگینی را برای شرکت در جنگ علیه مردم اروپای شرقی خواهند پرداخت. بله، حالا می‌خواهم نتیجه‌گیری کنم. تجربه نشان داده است که تا زمانی که این رژیم وجود دارد، هم سرکوب و جنگ‌افروزی و تروریسم و هم نیروی دستیابی به بمب اتم وجود دارد. سیاست صحیح حمایت از قیام مردم ایران و سرنگونی این رژیم و ایجاد یک ایران واقعاً دموکراتیک و غیرهسته‌یی است. در نهایت، من می‌گویم، خانم رئیس‌جمهور، فقط یک کلمه به زبان شما می‌گویم. آزادی. آزادی. آزادی یعنی آزادی. خدا شما را حفظ کند،

 

یان زهرادیل نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک:

با توجه به تجربه‌ام، می‌توانم بگویم که مقاومت ایران

تنها اپوزیسیون معتبر و سازمان‌یافته‌ترین اپوزیسیون در تبعید ایران است

 

ما باید از تغییر واقعی رژیم حمایت کنیم

نه جایگزینی رژیم آخوند‌ها با سلطنت خودکامه

بازگشت به گذشته ممکن نیست و مردم ایران این را رد خواهند کرد

من به جنبش شما اعتماد دارم که اجازه نخواهید داد این اتفاق بیفتد

 

یان زهرادیل - معاون کمیسیون تجارت بین‌المللی پارلمان اروپا

ممنون خانم رجوی که یک بار دیگر آمدید. خیلی خوب است که دوباره شما را می‌بینم. و شاید باید به نام همه آن نمایندگان پارلمان اروپا که توسط رژیم در لیست سیاه قرار گرفته‌اند، از شما استقبال کنم، زیرا ما قطعاً آن را به‌عنوان نشان افتخار می‌دانیم. ما (توسط رژیم) تحریم شده‌ایم. یکی دیگر کنار من نشسته است، همکارم هرمان ترتش، و ما از سفر به ایران منع شده‌ایم. اما نگران نباشید، ما برنامه‌یی نداشتیم که برویم. ما قصد داریم فقط زمانی به ایران سفر کنیم که شما دوباره در آنجا قدرت داشته باشید و رژیم آخوندها سرنگون شود.

چون حافظه سیاسی من بسیار طولانی است، تقریباً ۲۰سال است که وارد این مجلس شده‌ام، باید بگویم که از همان ابتدا در کنار مقاومت ایران بودم. با توجه به تجربه‌ام، می‌توانم بگویم که این تنها اپوزیسیون معتبر و سازمان‌یافته‌ترین اپوزیسیون ایران است. لازم می‌دانم بگویم همین الان، چون دیدیم عده‌یی در این اطراف احتمالاً بو استشمام کرده‌اند، همان‌طور که قبلاً می‌گفتیم، چون احساس می‌کنند سقوط رژیم نزدیک است، ناگهان سعی کردند خودشان را نشان دهند. و به‌عنوان رهبران طبیعی اپوزیسیون جلوه بدهند، که البته نیستند، زیرا ما تا همین اواخر در مورد هیچ‌یک از آنها چیزی نشنیده بودیم، برخلاف آنها، مجاهدین خلق، از مدتها قبل نماینده بسیار طبیعی اپوزیسیون تبعیدی بوده است. من فکر می‌کنم بهترین اثبات آن، بهترین گواه آن، برنامه ۱۰ ماده‌یی شما برای ایران است که مدتی پیش ارائه کردید، و فکر می‌کنم این برنامه بسیار شیوا و بسیار جامع برای هر دولت منتخب دموکراتیک آینده ایران است و امیدوارم مردم ایران به‌طور گسترده آن را دنبال کنند.

آنچه لازم است حمایت کنیم و باید از آن حمایت کنیم، تغییر واقعی رژیم است که به‌معنای دموکراسی واقعی است، نه حمایت از نوعی تغییر ظاهری یا جایگزینی رژیم آخوند‌ها، حکومت دین‌سالاری استبدادی با سلطنت خودکامه. من فکر نمی‌کنم که راه به گذشته ممکن باشد. من معتقدم که مردم ایران این را رد خواهند کرد و من به جنبش شما اعتماد دارم که اجازه نخواهید داد این اتفاق بیفتد.

در مورد منافع اقتصادی، تجارت و مواردی از این دست صحبتهایی شده است. من فکر می‌کنم ما باید منافع ژئوپلیتیک و ژئو استراتژیک را در اولویت قرار دهیم و باید بپذیریم که ایران، یا بهتر است بگوییم رژیم کنونی ایران، یک تهدید است، یک تهدید منطقه‌ای، یک تهدید جهانی، با جاه‌طلبیهای هسته‌یی خود،، دخالت در امور داخلی عراق و سوریه و لبنان و یمن و جاهای دیگر. و من فکر می‌کنم که همه ما به یک تغییر واقعی دموکراتیک در ایران تحت رهبری شما و تحت رهبری سازمان شما معتقدیم. پس اجازه دهید دوباره برای شما بهترینها را آرزو کنم. و ما خوشحال خواهیم شد که دعوت شما را به ایران پس از این‌که کشوری آزاد و دموکراتیک باشد بپذیریم. بسیار از شما متشکرم.

 

جیانا گانچا – نمایندهٔ پارلمان اروپا:

خانم رجوی در این سال‌ها به همه ما نشان داده است

که بدون فداکاری و نثار همه چیز در راه عقیده و آرمان

دستیابی به آزادی و برابری سرابی بیش نیست

و آنها در مقاومت ایران

همین کار را از طریق وقف تمام زندگی‌شان انجام می‌دهند

 

ما در پارلمان اروپا با صدای بلند اعلام کنیم که با مردم ایران هستیم

و تنها کسانی را حمایت می‌کنیم که علیه دیکتاتوری مبارزه می‌کنند

و برای یک جمهوری دموکراتیک می‌جنگند

علیه هر نوعی از دیکتاتوری چه از نوعی که در گذشته بوده

و چه دیکتاتوری مذهبی کنونی

جیانا گانچا – نمایندهٔ پارلمان اروپا

خانم مریم رجوی، همه همکاران گرامی

واقعا خوشوقتیم که مجدداً میزبان خانم مریم رجوی در اینجا در پارلمان اروپا هستیم. هر کدام از ما داستان خاص خودش را در آشنایی و همکاری با خانم رجوی و مقاومت ایران دارد. من بیاد دارم که دقیقاً ۱۰سال پیش وقتی ریاست استان خودم را به‌عهده داشتم تلاش کردم کاری برای عده‌یی از زنان متعلق به جنبش مجاهدین خلق ایران بکنم که در اشرف بودند و متحمل شکنجه و آزار و اذیت می‌شدند. و به لطف همکاری بین مقاومت ایران و خانم مریم رجوی و از طریق من با دولت ایتالیا، ما این زنان را که در اشرف متحمل سختی و آزار شده بودند به اینجا منتقل کنیم. اینها زنانی هستند که بیش از ۴۰سال توسط یک رژیم زن‌ستیز مورد سرکوب قرار گرفته و جان، خانه، خانواده و فرزندانشان را فدا کرده‌اند.

خانم رجوی در این سال‌ها نه تنها به زنان و مردان ایران، بلکه به همه جهان، به همه ما نشان داده است که بدون فداکاری و بدون وقف کردن همه چیز، و بواقع همه چیز در راه عقیده و آرمان، دستیابی به آزادی و برابری سرابی بیش نیست. و آنها دارند همین کار را از طریق وقف تمام زندگی‌شان انجام می‌دهند. و از این بابت از خانم رجوی و همه کسانی که به مقاومت ایران تعلق دارند تشکر می‌کنیم.

من از مقاومت خانم رجوی تشکر می‌کنم، زیرا به کانونهای شورشی در داخل ایران امید داده و مانع از این شده است که رعب و وحشت و وحشیگری آخوندها بتواند آنها را از صحنه مقاومت در هر جای ایران خارج کند. عجیب است که در چنین شرایطی، پس از ۴۴سال، اکنون که چشم‌انداز سرنگونی رژیم پدیدار گشته است، پسر پادشاه دیکتاتور که توسط مردم بیرون انداخته شده است، حال مدعی رهبری اپوزیسیون شده است. ولی هیچ‌کس این خواست دیکتاتور را جدی نمی‌گیرد. و به همین دلیل، اکنون بر ماست که در اینجا در پارلمان اروپا با صدای بلند اعلام کنیم که با مردم ایران هستیم و تنها کسانی را حمایت می‌کنیم که علیه دیکتاتوری مبارزه می‌کنند و برای یک جمهوری دموکراتیک می‌جنگند. علیه هر نوعی از دیکتاتوری. چه از نوعی که در گذشته بوده و چه دیکتاتوری مذهبی کنونی.

به عقیده ما، طرح ۱۰ ماده‌یی خانم رجوی برای آینده ایران آزاد و دموکراتیک شامل تمام خواسته‌های همه دوستداران صلح و آزادی است. هر کس به برابری زن و مرد در یک ایران آزاد معتقد است باید در کنار او باشد. یعنی کنار خانم رجوی.

در پایان می‌خواهم این شعار زیبا را که همیشه از زبان رئیس‌جمهور رجوی می‌شنوم تکرار کنم: نه به حجاب اجباری، نه به دین اجباری، نه حکومت اجباری. متشکرم.

 

 

خوزه مانوئل فرناندز، نماینده پارلمان اروپا از پرتغال:

باید هر کاری می‌توانیم انجام دهیم تا مردم ایران به آزادی برسند

و به یک جمهوری که به زندگی مردم و حقوق‌بشر احترام می‌گذارد

 

خوزه مانوئل فرناندز – نماینده پارلمان اروپا، عضو کنفرانس رؤسای هیأتها در پارلمان اروپا از پرتغال

بسیار خوشحالم که در کنار دوستان آزادی، دوستان حقوق‌بشر هستم. خانم رجوی از شجاعت و شایستگی شما سپاسگزارم، و هم‌چنین از مقاومت و پایداری شما. مردم ایران شایسته آن هستند.

به پارلمان اروپا، خانه دموکراسی، خوش آمدید، جایی که از حمایت کسانی برخوردارید که از ارزشهای آزادی، دموکراسی، حقوق‌بشر، احترام به زندگی و کرامت انسانی دفاع می‌کنند. می‌بینیم که در ایران این ارزش‌ها رعایت نمی‌شود. ما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا مردم ایران به آزادی برسند. آزادی همراه با یک قدرت دموکراتیک، با یک جمهوری که به زندگی مردم احترام می‌گذارد، که به حقوق‌بشر احترام می‌گذارد.

در اشرف۳، در آلبانی، توانستم توانایی‌ها و ساخت و ساز شما را در مدتی کوتاه در مکانی که شایسته بازدید است، ببینم. در شرف ۳ نیز موزه‌ای را دیدم که فجایع رژیم را نشان می‌دهد و تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما امید را هم دیدم و امید را در چشم شما و در چشم مقاومت می‌بینیم.

من مطمئن هستم که با شما و همه کسانی که شما را همراهی می‌کنند، به‌زودی شما آنچه را شایسته آن هستید و مردم نیز شایسته آن هستند، به دست می‌آورید. یعنی یک ایران آزاد و دموکراتیک که به حقوق و ارزش‌ها و کرامت انسانی احترام می‌گذارد.

متشکرم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4120a33a-d6d5-4f8c-8130-4d7a0ff55414"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات