728 x 90

بروکسل – پارلمان اروپا کنفرانس مشعل داران تغییر: حمایت از مبارزه طولانی زنان ایران - قسمت دوم

نمایندگان پارلمان اروپا -خاویر سارسالخوس، مارگاریتا دلا پیزا، دورین روکماکر و فرانچسکو گوئیرو
نمایندگان پارلمان اروپا -خاویر سارسالخوس، مارگاریتا دلا پیزا، دورین روکماکر و فرانچسکو گوئیرو

بروکسل – پارلمان اروپا

کنفرانس مشعل داران تغییر: حمایت از مبارزه طولانی زنان ایران

قسمت دوم

 

سخنرانیهای

خاویر سارسالخوس رئیس مشترک گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

دبیرکل کابینه نخست‌وزیر اسپانیا ۲۰۰۴

مارگاریتا دلا پیزا عضو کمیسیون حقوق زنان و برابری از اسپانیا

دورین روکماکر نماینده پارلمان اروپا از هلند

فرانچسکو گوئیرو نماینده پارلمان اروپا از پرتغال

 

خاویر سارسالخوس رئیس مشترک گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

می‌خواهم تحسین خود را نسبت به رهبری و الهام‌بخشی مداوم خانم رجوی

پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران ابراز کنم

 

خانم رجوی شما در توانمندسازی زنان ایرانی کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهید

و تغییر در ایران به نقش زنان گره خورده است

 

شما به‌عنوان مقاومت ایران از ماهیت این رژیم مطلع بودید

اما جهان، به‌ویژه اروپا، اکنون از تاریک‌ترین وجه این رژیم

جنگ‌افروزی آن و نقش تعیین‌کننده‌اش در درگیریهایی که صلح جهان را تهدید می‌کند

آگاه می‌شود تهدیدی که فراتر از منطقه خاورمیانه است

 

خاویر سارسالخوس – رئیس مشترک گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

بسیار متشکرم، خانم رجوی، این همیشه یک افتخار است، به‌خصوص گوش‌دادن به شما و حضور شما در جلسات ما بسیار ارزشمند است. از این‌رو باز هم می‌خواهم تحسین خود را نسبت به رهبری و الهام‌بخشی مداوم شما به‌عنوان پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران ابراز کنم.

من به چند دلیل به‌طور خاص از این ابتکار و برنامه در مورد حقوق زنان و آزادی استقبال می‌کنم. اول، به این دلیل که نشان می‌دهد همهٔ سنت‌های سیاسی، حقوقی و مذهبی می‌توانند بر اساس درک واقعی از کرامت انسان، چه زن و چه مرد، گردهم بیایند. دوم، چون فکر می‌کنم شما در توانمندسازی زنان ایرانی کار فوق‌العاده‌یی انجام می‌دهید و مطمئناً تغییر در ایران به نقش زنان گره خورده است. ما در دو سال گذشته شاهد تغییر چشمگیری در نقشی بوده‌ایم که زنان در ایران ایفا کرده‌اند. بنابراین، فکر می‌کنم بیش از هر زمان دیگری، آینده ایران به نقش زنان گره خورده است.

فکر می‌کنم این برنامه و اصولی که ارائه کرده‌اید با ماهیت شورای ملی مقاومت مطابقت دارد. این پروژه‌یی برای یک ایران دموکراتیک، کثرت‌گرا و برابر است که همهٔ ما از آن حمایت می‌کنیم. زیرا، منظورم این است که شما به‌عنوان اعضای مقاومت، می‌دانستید رژیم چگونه است. اما اکنون کل جهان، به‌ویژه اروپا، از تاریک‌ترین وجه این رژیم، جنگ‌افروزی‌هایی که انجام می‌دهد، مشارکت آنها و نقش تعیین‌کننده در تمام درگیریهایی که صلح جهان را تهدید می‌کند، آگاه می‌شود و این تهدیدی است که فراتر از منطقه خاورمیانه است.

پس دوباره می‌گویم که از این ابتکار استقبال می‌کنم. فکر می‌کنم این کار حیاتی است.  من یکی از معدود مردان دور این میز هستم، اما اجازه بدهید به شما بگویم بسیار افتخار می‌کنم که مردی هستم که در کنار زنانی مانند شما قرار دارم. متشکرم. بسیار متشکرم.

 

 

مارگاریتا دلا پیزا

خانم رجوی شما برای پیشبرد آرمان آزادی، دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران

بهای سنگینی پرداخته‌اید و فداکاری شخصی بزرگی کرده‌اید

آینده ایران متعلق به مردم است

و اتحادیه اروپا باید جایگاه ایران آزاد و دموکراتیک را بشناسد

 

مارگاریتا دلا پیزا عضو کمیسیون حقوق زنان و برابری در پارلمان اروپا از اسپانیا

خانم رجوی عزیز، خوشحالم که امروز در کنار شما هستم و همراه با همکاران از همه گروهها حمایت قاطع خود را از زنان و دختران شجاع ایران که در خط مقدم جنبش اعتراضی ایستاده‌اند و مقاومت سازمان‌یافته خود را علیه رژیم رهبری می‌کنند، اعلام می‌کنم. شما برای پیشبرد آرمان آزادی، دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران بهای سنگینی پرداخته‌اید و فداکاری شخصی بزرگی کرده‌اید. ایران تمدنی غنی و هزاران ساله دارد. این کشوری است که دهه‌ها توسط حکومت بنیادگرایان اشغال شده است. تمام حقوق اساسی زنان از آنها گرفته شده است. در طرف مقابل این وحشیگری، میراث ۱۲۰ ساله مبارزات برای آزادی و برابری به رهبری زنان ایرانی است. از درخشان‌ترین فصل‌های این داستان که در جریان است، اقدامات مقاومتی است که توسط زنان ایران در اپوزیسیون انجام شده. مورد تعدی و شکنجه واقع شده‌اند، سرکوب و اعدام شده‌اند. آنها حتی تا امروز در خط مقدم همه اعتراضات ایستاده‌اند. این معنای مقاومت است. ما باید تمام تلاش خود را برای حمایت از زنان ایران انجام دهیم و خواهیم داد. آینده ایران متعلق به مردم است و ما و اتحادیه اروپا باید جایگاه ایران آزاد و دموکراتیک را بشناسیم و این جایگاه را به‌رسمیت بشناسیم. این کاری است که قرار است انجام دهیم تا زمانی که بتوانیم آن را در ایران با هم در تهران جشن بگیریم. بسیار از شما متشکرم.

 

دورین روکماکر نماینده پارلمان اروپا از هلند

خانم رجوی حمایت از شما به هر نحوی که بتوانیم مایه افتخار و لذت‌بخش است

شما یکی از شجاع‌ترین زنان دنیا و برای من الهام‌بخش می باشید

استقامت و شجاعت فوق‌العاده شما ستودنی است

 

در ماه فوریه برای روز جهانی زن در کنفرانسی در پاریس شرکت کردم

که بسیار الهام‌بخش بود و نشان می‌داد جنبش خانم رجوی

حقیقتاً از سوی تمامی احزاب از راست تا چپ و میانه حمایت می‌شود

این زنان شعار می‌دادند، «زن، مقاومت، آزادی»

این شعار واقعاً تاثیرگذار بود

 

این شعار فوق‌العاده بارقه‌ای تاریخی دارد

در ۴۵ سال گذشته، از بدو روی کار آمدن رژیم ایران

زنان ایرانی بهای سنگینی برای آزادی پرداختند

شکنجه شدند، زندانی شدند و البته اعدام‌های زیادی صورت گرفت

اما هم‌چنان شاهد حضور پررنگ‌تر زنان در مقاومت هستیم

این امیدوارکننده است

 

دورین روکماکر - نمایندهٔ پارلمان اروپا از هلند

خانم ماکسووا، بسیار سپاسگزارم. باعث افتخار است که مهمان برنامه شما هستم. هم‌چنین بسیار خوشحالم از دیدن دوباره خانم مریم رجوی. حمایت از شما به‌هر نحوی که بتوانیم مایه افتخار و لذت‌بخش است. به‌نظر من شما یکی از شجاع‌ترین زنان دنیا هستید و به‌واقع برای من الهام‌بخش هستید. استقامت و شجاعت فوق‌العاده شما ستودنی است. صحبت‌کردن با شما برایم بسیار مایه مباهات است.

به‌هر حال، می‌خواستم به همکارانم و هم‌چنین خانم‌هایی که اینجا هستند بگویم که در ماه فوریه برای روز جهانی زن در پاریس در اجلاسی شرکت کردم. آن گردهمایی هم بسیار الهام‌بخش بود. زنانی با سوابق گوناگون و از کشورهای مختلف، از آمریکا، آمریکای جنوبی، از همه‌جا آمده بودند، درست است؟ فضایی فوق‌العاده حاکم بود. این گردهمایی به ما نشان داد که جنبش شما و اپوزیسیون ایران، حقیقتاً از سوی تمامی احزاب از راست تا چپ و حتی میانه حمایت می‌شود. ما با هم هم‌سو می‌شویم. برای تغییر رژیم وحشتناک حاکم بر ایران متحد می‌شویم. و همه این زنان شعار می‌دادند: «زن، مقاومت، آزادی». شعار «زن، مقاومت، آزادی» به‌واقع تأثیرگذار بود. به نظرم فوق‌العاده بود. و معنی‌اش چیست؟ همان‌طور که فهمیدم، بارقه‌یی تاریخی دارد. در ۴۵ سال گذشته، از بدو روی کار آمدن رژیم ایران، این زنان ایرانی بودند که بهای سنگینی برای آزادی پرداختند. آنها شجاع هستند، اما شکنجه شدند، زندانی شدند و البته اعدام‌های بسیاری صورت گرفت و سرکوب گسترده‌یی وجود داشت. اما هم‌چنان شاهد حضور پررنگ‌تر زنان برای حمایت از اپوزیسیون در ایران هستیم و به‌نظر من، این جنبه‌یی است که امیدوارکننده است.

به‌رسمیت‌شناختن و قدردانی از نقش تاریخی و حیاتی زنانی که در مبارزه برای دموکراسی در ایران نقش داشته‌اند، تنها کار درستی است که می‌توان انجام داد. من رئیس قدیمی‌ترین و نخستین انجمن بانوان اول در هلند هستم و البته ما آزادی خود را به‌رایگان به‌دست آوردیم، آن‌را رایگان گرفتیم و می‌دانید، خیلی وقتها آن‌را بدیهی می‌دانیم. و بعد شما را می‌بینم، می‌دانید، شما باید خیلی مبارزه کنید. باید به‌خاطر بسپاریم که این رژیم برای ماندن در قدرت، کل حکومت، از جمله نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و قضایی را علیه مردم ایران، نه فقط زنان، بلکه علیه مردم ایران بسیج کرده است و این وضعیت سرکوب بر زن‌ستیزی بنا شده و آن‌را اعمال می‌کند.

پس آنها از قدرت زنان ایرانی می‌ترسند و باید هم از قدرت زنان ایرانی بترسند، البته من به مردان احترام می‌گذارم، نمی‌خواهم آنها را دست‌کم بگیرم. یاد گرفته‌ام که مردان قدرتمند هستند و به آنها در مبارزه نیاز داریم. اما هم‌چنین یاد گرفته‌ام که زنان راه درازی در پیش دارند، می‌دانید، آنها انعطاف‌پذیر هستند و ظرفیت استقامت دارند. این تمام حرف است. ما ادامه می‌دهیم، ادامه می‌دهیم.

بنابراین نسبت به آینده ایران امیدوارم.

اجازه بدهید قبل از این‌که صحبتم را به پایان برسانم، روی پرونده مریم اکبری‌منفرد تمرکز کنم او قطعاً الهام‌بخش همهٔ ما است. او نمونهٔ بارز یک زن شجاع و قوی است که هم‌چنان به مبارزه ادامه می‌دهد و روحیهٔ بالایی دارد. برای کسانی که وی را نمی‌شناسند، در نیمه‌های شب دیماه ۱۳۸۸ بدون این‌که بتواند با دخترانش خداحافظی کند، به زندان اوین منتقل شد. به‌تازگی به غیر از ۱۵ سالی که تاکنون در زندان سپری کرده، به سه سال حبس دیگر محکوم شده که البته وحشتناک است. جرم او این است که در پی عدالت برای چهار خواهر و برادرش است که بی‌رحمانه توسط رژیم اعدام شدند و این یک کار کاملاً عادی است. هیچ‌کس نباید به‌خاطر عدالت‌خواهی مجازات شود. این برای همهٔ ما در اینجا روشن است. خواهر و برادر او در جریان قتل‌عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند. این واقعیتی است که بسیاری از مردم در غرب، در اروپا، هنوز از آن آگاه نیستند و این تکان‌دهنده است، زیرا این اعداد فراتر از فهم است.

او از زندان اوین نوشت، «حالا بهار آزادی در راه است» و من فکر می‌کنم، او درست می‌گوید. بهار خواهد آمد. از سیم‌های خاردار عبور خواهد کرد و به سرزمین مادری‌تان، نه سرزمین من، بلکه سرزمین شما خواهد رسید و این دقیقاً معنای مقاومت است و امیدوارم امروز صدای ما را بشنود.

من از کمیسیون خواستم، و می‌دانم که در ابتدای دورهٔ بعدی کمیسیون جدیدی وجود خواهد داشت، اما از کمیسیون خواستم تا هر کاری را که از نظر قانونی ممکن است انجام بدهد و هر کاری را که می‌تواند برای خلاص‌شدن از شر این رژیم جنایتکار انجام بدهد و در عوض یک حکومت دموکراتیک بر سر کار بیاید. دولتی که به‌نظر من باید تحت رهبری مریم رجوی با برنامهٔ ۱۰ ماده‌یی او باشد.

خب، ما امروز اینجا به‌عنوان زنان جمع شده‌ایم، و امیدوارم ما و برخی از مردان، امیدوارم به‌طور منظم همدیگر را ببینیم، از جمله در زمان انتخابات، زیرا فکر می‌کنم کمپین انتخابات زمان خوبی برای جلب‌توجه مردم به مسائل جدی است. انتخابات مهم است، اما سرنگونی رژیم در ایران به‌نظر من نه تنها برای مردم ایران، بلکه برای مردم اروپا نیز مهم‌ترین چیز است، زیرا (رژیم) ایران و البته اغراق نمی‌کنم وقتی می‌گویم منبع تمام شرها است. این رژیم منبع جنگهای نیابتی، منبع تروریسم، منبع وحشت و در نهایت، منبع مرگ است. بنابراین، من سخنانم را با این تعهد به پایان می‌رسانم که از شما حمایت می‌کنم و هر کاری را که می‌توانم انجام می‌دهم تا برای تحقق آینده‌یی جدید در ایران کمک کنم که در آن دموکراسی، آزادی بیان و حق انتخاب یک واقعیت در زندگی باشد، به‌همان اندازه که در هلند امری عادی است. متشکرم.

 

 

فرانچسکو گوئیرو نماینده پارلمان اروپا از پرتغال

وقتی از ایران صحبت می‌کنیم زنان باید نقش خود را داشته باشند

آزادیهای زنان عنصر کلیدی برای گذار به آزادی هستند

از مریم رجوی برای هموار کردن مسیر این گذار که باید عادلانه باشد تشکر می‌کنم

 

فرانچسکو گوئیرو - نماینده پارلمان اروپا از پرتغال

خب، اجازه دهید شروع کنیم. صحبت من طولانی نخواهد شد زیرا معتقدم که گوش دادن به حضار حاضر در اینجا مهم است، بدیهی است که من در مورد انعطاف پذیری و روحیه شگفت‌انگیز زنان و نقش ساختاری و مهم آنها در جامعه اطلاعات دارم، به‌خصوص که در مورد مقاومت، تغییر یک کشور و تغییر یک منطقه صحبت می‌کنیم، هم‌چنین در مورد خاورمیانه و اهمیت ایران در خاورمیانه صحبت می‌کنیم.

بدیهی است که وقتی از ایران صحبت می‌کنیم، زنان باید نقش خود را داشته باشند و هم‌چنین برخی نکات کلیدی که در اینجا در مورد اصول، در مورد برنامه حقوق و آزادیهای زنان بیان شده است، اینها عناصر کلیدی برای این گذار هستند. بنابراین، یک بار دیگر، از رهبری، به‌ویژه از مریم رجوی، برای هموار کردن مسیر این گذار که باید عادلانه باشد و همیشه به‌دنبال آینده‌ای روشن‌تر باشد، تشکر می‌کنم.

ادامه دارد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ba8f23cb-7c33-4d4d-bae7-8fb05c387b4a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات